pondelok , 24 júna 2024
Home / Dieťa / Katka Koščová: „Byť mamou je najkrajší a najlepší stav plný paradoxov“

Katka Koščová: „Byť mamou je najkrajší a najlepší stav plný paradoxov“

Katka Koščová od čias speváckej súťaže, ktorú vyhrala, dozrela. Kariérne i osobnostne. Dnes je z nej úspešná speváčka, ktorá koncertuje po celom Slovensku a v Čechách, ale predovšetkým spokojná manželka a mamička Adamka. Ako to všetko spája a čo ju na materstve najviac baví? Čítajte a dozviete sa…

  1. Katka, dá sa povedať, že ste skúsená mamička. Váš synček je už veľký, takmer 4-ročný chalan. Povedzte, čo ste sa za ten čas od neho naučili…

Naučila som sa pri Adamkovi nebrať všetko vážne. Tak nejako som za posledné roky zvážnela a Adamkova prítomnosť, jeho spôsob fungovania a vnímania sveta ukazuje, aká je tá vážnosť veľakrát smiešna. Naučila som sa, že nie všetko môže byť presne tak, ako si predstavím a naplánujem, že prosto niektoré veci vyplynú inak, lebo detská optika je omnoho flexibilnejšia a farebnejšia. Hej, môj syn ma učí návratu k tomu, akou som bola a to je krásne.

  1. Aký je? Čo s ním riešite?

Adamko je v období, keď ho všetko zaujíma, na všetko sa vypytuje. A najfrekventovanejšou otázkou je – prečo? A naša odpoveď vyvolá ďalšie prečo a tak stále dookola. My sa snažíme vysvetliť a Adamko chce po každom vysvetlení vedieť vysvetliť to predchádzajúce vysvetlenie. Je to veľká sranda a dúfam, že ho tak aj niečomu naučíme. Niekedy sa stane, že mu môj muž povie nejakú fyzikálnu poučku – to mu prekvapivo stačí. 🙂

  1. V čom všetkom vás materstvo zmenilo a v čom ste naopak stále rovnaká, aká ste boli aj pred narodením vášho dieťaťa?

Materstvo vo mne znásobilo všetko čím som, to ako prežívam veci v pozitívnom i negatívnom zmysle. Radosť je akási väčšia, no zároveň aj strach. Všetko sa umocnilo a zároveň zapadlo do seba.

katka-koscova-5

  1. Ste mama a speváčka, dá sa to zladiť? Myslíte, že je výhodou vaše relatívne slobodné povolanie? Dokážete si predstaviť, že by ste každý deň od – do zarezávali niekde v banke či na úrade?

Niekedy to vnímam ako obrovskú výhodu, ale keď sme napr. na šnúre, tak to býva ťažké. Adamko je už škôlkar a keď cestujeme, býva s babkami. Tie naše sú super. Keď mám depku z toho, že sme dlho preč, tak mi môj muž povie, že keď sme doma, tak sme zasa všetci traja spolu a že to je veľmi vzácne, lebo málokedy je dieťa s oboma rodičmi naraz, keďže každý rodič má rôznu pracovnú dobu, niektorí pracujú na smeny… To ma vie celkom upokojiť. Máme mesiace, keď sme často na cestách a potom zasa mesiace, keď sme veľa doma, tak sa to kompenzuje.

  1. Syn je manažér po ockovi alebo umelec po mamičke? Či nebodaj bude „jaskyniar“ po dedkovi?

Netrúfam si povedať, čo z Adamka vyrastie. Má veľmi rád hudbu, veľa a takmer neustále spieva, má rád knižky, trojkolku, rád pomáha manželovi pri kutilských záležitostiach, rád pomáha pri varení… pravdu povediac, tešila by som sa, keby zdedil povahu po mojom mužovi – on sa dosť vydaril :).

  1. Vy ste sa pred časom presťahovali z mesta na dedinu. Čo vy a dedinský život – ešte stále si ho pochvaľujete? Nechýba vám Prešov?

My sme v Prešove každý deň. Adamko tam chodí do škôlky. A z centra mesta je to k nám domov asi 25 minút, čiže v meste i na dedine trávime rovnaký čas a veľmi nám to vyhovuje. Keď potrebujeme byť doma, tak trošku šprtáme do záhrady, prechádzame sa okolo potokov a keď zas potrebujeme mesto, ideme do našej obľúbenej kaviarne. Vyzerá to, že aj z Adamka vyrastie kaviarenský povaľač ako jeho rodičia.

katka-koscova-4

  1. Kde sa vidíte trebárs o päť rokov? S kočiarikom?? Nepýta si už Adam súrodenca?

My sme stále s nejakými deťmi. Či so sestrou a jej synmi, alebo s kamoškami, ktoré majú deti. Adamko si zatiaľ súrodenca nepýta, ale k bábätkám je veľmi milý, pozorný, spieva im, hrozne ho fascinuje dojčenie, tak pozoruje všetky moje kamošky, keď kŕmia deti… Akokoľvek, my by sme sa ďalšiemu dieťaťu veľmi potešili a dúfam, že aj Adam.

  1. Plánujete Adamkovi budúcnosť alebo nechávate veciam voľný priebeh?

Podľa mňa sa takéto veci nedajú plánovať. Ja si prajem len to, aby bol spokojný, aby sa nám podarilo vychovať z neho slušného, tolerantného, veselého, vzdelaného a láskavého človeka. To je základ. Všetko ostatné je podružné, lebo z tohto základu sa dá stavať čokoľvek, pre čo sa rozhodne.

  1. Páči sa vám byť mamou? Čo vás na materstve prekvapilo najviac?

Byť mamou je najkrajší, najprirodzenejší a najlepší stav plný paradoxov a ambivalentných pocitov, ktoré sa striedajú každú chvíľu. Raz číra láska a vzápätí výbuch.

katka-koscova-6

Katka, ďakujem krásne za ochotu aj milú komunikáciu. Veľa šťastia celej rodinke, nech ste naďalej takí šťastní a pozitívni.

zdroj: Facebook/KatarinaKoscova

Komentáre

komentáre