sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Aktivity / Detský tábor: Bezpečné a zmysluplné trávenie leta

Detský tábor: Bezpečné a zmysluplné trávenie leta

Prázdniny sú predo dvermi. Kým deti sa dvoch mesiacov bez školy už nevedia dočkať, rodičom robí vrásky na čele, čo s nimi počas tohto dlhého voľna?! Im totiž dvojmesačnú dovolenku nedá nik.

Okrem leta so starými rodičmi je možnosťou, ako deťom zmysluplne vyplniť voľný čas, aj tábor.

Podľa čoho si však vybrať ten správny letný detský tábor pre vaše deti?

Denný alebo pobytový tábor

Na začiatok si položte otázku: „Chcem, respektíve potrebujem dieťa k niekomu „odložiť“ iba na pár hodín, alebo mi vyhovuje zabezpečiť mu celodennú aktivitu bez nutnosti každý deň ho ráno odviesť a večer zasa priviesť naspäť domov?“

Kým niektorým rodičom celkom postačujú denné tábory, ktoré sú akousi prázdninovou náhradou škôlky či školy, iní chcú pre deti niečo viac. Pobytový detský tábor bez možnosti večerného návratu domov. Zvyčajne sú celodenné tábory týždenné, avšak mnoho je aj na dlhšie – na 10 alebo 14 dní. Pri uvažovaní o takomto type letného tábora je najdôležitejšie správne odhadnúť, či je na takúto dlhú odluku od rodiny dieťa pripravené a či to zvládne. A tiež, či to zvládnu rodičia.

Tábor, čo má dobré referencie

Nakoľko v súčasnosti môže letný tábor organizovať prakticky ktokoľvek,  je opäť na rodičovi, aby si daný tábor dobre preveril. Predsa len nie je jedno, komu zveríme naše dieťa, či už na čas od ôsmej do štvrtej poobede, alebo na niekoľko dní bez rodičovského dohľadu. Je preto rozumné preveriť si referencie tábora, to, ako dlho už existuje, akých animátorov má…

Ideálne je, ak poznáme osobne deti a ich rodičov, ktoré daný tábor už absolvovali. Prípadne dajte deti do tábora, kam ste ako deti chodili aj vy a máte naň len tie najlepšie spomienky.

Rozmanité aktivity v tábore

O tábore veľa vypovedajú aktivity, ktoré sú v ňom pre deti pripravené. Znakom, že sa dieťaťa nielen na niekoľko dní „zbavíte“, ale ho to aj obohatí, je možnosť v tábore cez prázdniny športovať, umelecky sa rozvíjať, možnosť spoznať deti zo zahraničia a zlepšiť sa tak v cudzom jazyku (či už v domácom alebo zahraničnom tábore), naučiť deti starať sa o zvieratká (kone, kontakt s hospodárskymi zvieratami)… Všetko by sa však malo v prvom rade odvíjať od záľub vášho dieťaťa, nech si pobyt mimo domu bez rodičov užije na sto percent.

Dieťa na letný tábor vopred pripravte

Pokiaľ o tábore pre dieťa uvažujete vôbec po prvýkrát, nič nepodceňte a okrem preverenia si tábora na to pripravte aj dieťa. Vysvetlite mu, čo všetko v tábore zažije, že si nájde nových kamarátov, zdokonalí sa v obľúbenom športe a tiež sa viac osamostatní. Všetko s ohľadom na jeho povahu a odvahu, pravdaže. Ak sa dá, vždy je výborné poslať do rovnakého tábora súrodencov, či dieťa s dobrým kamarátom.

Detský tábor je pre mnohých krásnou spomienkou na detstvo. O to viac, ak k jeho výberu pristupujeme opatrne a svedomito.

zdroj/foto: CK Slniečko/Pixabay

Komentáre

komentáre