sobota , 13 apríla 2024
Home / Dieťa / Deti a prebytok hračiek: Kam s nimi?

Deti a prebytok hračiek: Kam s nimi?

Mať všetkého priveľa je problém. Aj hračiek, povaľujúcich sa kade tade…

Aj vy máte miestami pocit, že váš dom je plný hračiek, no napriek tomu sa vaše dieťa nemá s čím hrať? Tak to je zrejme správny čas na to, aby ste sa zamysleli, čo s nimi… A pokojne sa niektorých aj zbavili.

Problémy s prebytkom hračiek

Deti a hračky, to jednoducho k sebe neodmysliteľne patrí. A tak každý správny rodič milujúci svoje dieťa mu ich aj zadováži. Otázka ale je, koľko hračiek k svojmu spokojnému detstvu dieťa naozaj potrebuje??

My dospelí sme presvedčení o tom, že niet nad radosť z hračky. Už pri jej výbere si nadšene predstavujeme, ako sa naše zlatíčko krásne vyhrá s touto úžasnou edukatívnou, všetky zmysly podnecujúcou hračkou, ktorú odporúčajú poprední pediatri a sú na ňu len pozitívne recenzie. V snahe dopriať dieťaťu len to najlepšie sa ani nenazdáme  a hračiek pribúda, pribúda… len tej zábavnej hry s nimi akosi nie.

V čom je problém?

Názor odborníkov je jasný: S počtom hračiek sa spokojnosť detí nezvyšuje, skôr naopak. A ani ich schopnosť pekne sa zahrať nemá nič spoločné s preplnenou detskou izbou plnou hračiek.

Hračky áno, ale v obmedzenom množstve

Základná rada, ktorú by si mali osvojiť mnohí rodičia, znie: Dodržujte pravidlo limitovaného počtu hračiek, ktorý nesmiete prekročiť! Odborníci tvrdia, že 20 kusov hračiek je to primerané množstvo, ktoré deťom dokonale postačuje.

Výhod plynúcich zo zavedenia tohto pravidla je hneď niekoľko:

  • Dieťa si viac cení, čo má.
  • Naučí sa mať vo svojich veciach poriadok.
  • Rodič značne ušetrí – nervy aj financie. 🙂

Áno, možno to znie šialene, ale skutočne platí, že čím menej hračiek dieťa má, tým je spokojnejšie i pokojnejšie.

Otestujte sa, či aj vaše dieťa trápi prebytok hračiek

1. Pri hraní je roztržité 

Prebytok hračiek má za následok, že dieťa nevie, čo skôr. Je roztržité, nedokáže sa sústrediť na jednu činnosť, ani jednu hračku, takže nerobí nič naplno.

Naopak, čím menej hračiek dieťa má, tým je kreatívnejšie a viac pri hre zapája svoju fantáziu aj zručnosti.

2. Neváži si hračky

Dieťa, ktoré má plnú izbičku hračiek, si ich logicky prestáva vážiť. Že sa mu plastový traktor, čo dostal minulý týždeň od dedka na meniny, pokazil? No a?? Veď má päť ďalších a narodeniny sú za rohom…

Naozaj chceme deti viesť ku konzumnému spôsobu uvažovania a životu, v ktorom nič nemá cenu?

3. Často sa sťažuje na nudu

Ste nervózni z toho, že hoci sa večer čo večer brodíte detskou izbou plnou porozhadzovaných hračiek, vaše deti sa aj tak stále sťažujú, že sa nudia? Ups, tak sa zdá, že tu niečo nesedí. Alebo je len najvyšší čas sa mnohých nevyužitých lapačov prachu zbaviť a už seba ani dieťa nezahlcovať ďalšími hračkami, ktoré vôbec nepotrebuje.

Omnoho viac totiž potrebuje našu pozornosť a čas, ktorý s deťmi strávime. A to mu žiadna hračka na svete nenahradí.

zdroj: Parents, Pixabay

Komentáre

komentáre