nedeľa , 6 októbra 2024
Home / Dieťa / Deti a hračky: Prečo ich nebavia?

Deti a hračky: Prečo ich nebavia?

Všade okolo nás je akosi priveľa hračiek. Tiež máte ten pocit? Viem to, lebo dennodenne niekoho upozorňujem, aby si to aj hento upratal, nech to zodnihne zo zeme, spod postele, dá na miesto, lebo inak to všetko odnesiem deťom, ktoré toľko hračiek nemajú. A budú sa s nimi vedieť zabaviť.

Skutočne je to však tak? Naozaj s počtom hračiek rastie aj schopnosť lepšie sa s nimi zahrať? Alebo je to len klam, ktorému sme my, rodičia pod vplyvom reklám a tlaku okolia uverili?

Hračka – záruka zábavy?

Súčasné deti majú veľa hračiek. Doslova všetko, na čo si pomyslia. Aj tí najuvedomelejší rodičia totiž z času na čas podľahnú (plaču dieťaťa v hračkárstve či čaru predvianočného obdobia) a nejakú super hračku dieťaťu kúpia. Tešiac sa na úžasné chvíle, ktoré s ňou drobec zažije. Lenže po príchode domov neprejde ani deň, často aj kratší čas a nová, skvelá a zvyčajne aj drahá hračka leží pohodená bokom.

Kde sa stala chyba? Prečo sa s ňou naše dieťa nedokáže zabaviť dlhšie?

hracky-1

Veľa hračiek, veľký stres

Mnoho hračiek vytvára chaos. Ten deti dostáva do stresu, a teda ďaleko od hravého nastavenia. Často potom utekajú od jednej hračky k druhej, ale nie sú schopné komplexnej hry, neponoria sa do hrania úplne, a to je obrovská škoda.

Pri hre deti prirozene zažívajú stav, ktorý sa nazýva flow. Ide o stav zaujatého prežívania prítomnosti, kedy sa dieťa celkom sústredí, hra ho pohltí a naozaj baví.

To je fakt, ktorý potvrdí každý psychológ. Napriek tomu majú naše deti hračiek stále viac a viac, hoci tie, čo už doma sú, ležia zabudnuté v kúte. Na čo teda kupovať nové a nové hračky?

„Lebo ja to tiež musím mať!“

Štatistiky hovoria jasne: Len v USA vzrástli výdaje na reklamu cielenú na deti od roku 1983 po rok 2009 až 160-násobne (zo 100 miliónov na 16 miliárd)!!!

Takže skutočne možno za všetkým hľadať reklamu. Presne zacielenú na tých najmenších, ktorá veľmi efektívne tlačí na ich city, túžby a zdanlivé potreby. Deti potom už krikom, plačom alebo prosbami v rodičoch ľahko vyvolajú pocit, že by im tú hračku asi mali kúpiť. A keď ju už má aj kamarát alebo väčšina spolužiakov v škole, má vôbec rodič šancu povedať nie?

hracky-3

Drahé hračky sú najlepšie

Dalšou nepravdou, ktorú nám výrobcovia hračiek radi podsúvajú je, že drahé hračky, ktoré majú rozličné funkcie, stimulujú rozvoj dieťaťa viac než hračky jednoduché. Pritom je to presne naopak.

S obyčajnou bábikou sa dieťa zahrá častokrát kreatívnejšie než s takou, ktorá vie rozprávať, cikať alebo chodiť. Tu sa hra zvyčajne zredukuje iba na stláčanie gombíkov.

hracky

Základné detské hry hračky ani nepotrebujú

Možno to bude aj tým, že hračka ešte nie je zárukou zábavy. Uvedomili ste si niekedy, že dve z troch základných detských hier sa zaobídu úplne bez hračiek? Prečo sa ich teda s deťmi nehráme častejšie? Možno preto, že pod haldami všetkých tých bárbin, lega a kreatívnych, fantáziu i myslenie rozvíjajúcich super hračiek sme na ne jednoducho zabudli.

Okrem hry s hračkou, t.j. manipulatívnej hry existujú aj ďalšie dva nemenej dôležité typy hry:

  1. motorická hra (rôzne poskoky, balancovanie, točenie hlavou a iné – skrátka pohyb na sto spôsobov)
  2. sociálna hra – hra „na niečo/niekoho“ (na otecka a mamičku, na doktorku, učiteľku…)

Menej hračiek, viac hry

Možno sa aj vám stalo, že ste si na dovolenke či chate v horách museli pomôcť iba s kamienkami či kartónom, lebo hračky ostali doma. A vystačili ste si, dokonca to bola zábava.

Áno, aj zdanlivo nedokonalé predmety mnohokrát poslúžia rovnako ako certifikované hračky od top výrobcov. Dokonca aj lepšie, keďže stimulujú detskú fantáziu. A nelimitujú, môžu sa totiž meniť a využívať podľa hry. Obyčajný konár je tak v jednej chvíli meč, inokedy zasa puška či čokoľvek iné, čo si dieťa vymyslí, že to má byť.

hracky-4

Faktom ostáva, že keď má dieťa menej hračiek, má k nim pevnejší a hlbší vzťah. A ak sú to naviac hračky jednoduchšie, pri hre s nimi zapája naplno aj svoju fantáziu.

Nedovolím si tvrdiť, že čím menej hračiek detí budú mať, tým lepšie pre nich. Zrejme je však pravdou aspoň to, že súčasné deti majú hračiek zbytočne veľa. A to ako na ich, tak i na našu škodu.

zdroj: Pexels, Psychologie

Komentáre

komentáre