štvrtok , 29 februára 2024
Home / Dieťa / Cenné potraviny plné vápnika: Naučme sa ich jesť spolu s deťmi!

Cenné potraviny plné vápnika: Naučme sa ich jesť spolu s deťmi!

Potraviny plné vápnika, to nie je len mlieko a výrobky z neho. Nájdete ho taktiež v ovocí i zelenine. To je rozhodne pozitívna správa, najmä pre mamičky detičiek s intoleranciou mliečnej laktózy.
Čím teda rastúcemu organizmu nahradiť chýbajúce mliečko, respektíve vápnik z neho?

V akých potravinách nájdeme vápnik?

Vápnik je najdôležitejší minerál v ľudskom tele , ktorý „môže“ za zdravie našich kostí aj pekný chrup. Obzvlášť cenný je pre deti, keďže zabezpečuje bezproblémový vývoj, dospelým však pomáha tiež, predovšetkým si zachovať správnu hustotu kostného tkaniva a predchádzať tak osteoporóze.

Štatistiky uvádzajú, že dospelý človek by mal denne prijať asi 700 miligramov vápnika. Teda v prípade, že chce byť zdravý a predísť problémom s vyššie menovanými záležitosťami. Hlavnými odporúčanými zdrojmi vápnika sú, ako inak, mliečne výrobky.

Čo však v prípade, že mlieko odmietate, prípadne vám vyslovene škodí?

Ako už bolo spomenuté, mlieko nie je jediným zdrojom vápnika. Chvalabohu, čo by inak robili všetci tí, ktorí sú naň alergickí, prípadne ho nepijú z vlastného presvedčenia!

Orechy

Vápnika je v orechoch skutočne požehnane. Pritom je tento fakt širokej verejnosti stále pomerne neznámy.

Najviac ho nájdeme v mandliach, ktoré taktiež významne posilňujú imunitu a dodávajú organizmu energiu. Pravdaže, ideálne je konzumovať mandle nepražené a nesolené.

Pomaranče

Iba v jednom pomaranči nájdeme 70 miligramov vápnika, čo je zhruba desať percent z odporúčanej dennej dávky. Zároveň je však cenným zdrojom vitamínu C, čo je ďalší argument, prečo dať zvýšenej konzumácii pomarančov zelenú.

Biela fazuľa

Biela fazuľa – opäť veľmi cenná plodina plná bielkovín, vlákniny, železa i vápnika. Jedna porcia obsahuje približne 175 miligramov vápnika, čo rozhodne nie je zanedbateľné množstvo.

Figy

Čerstvé figy – u nás síce nie celkom bežné ovocie, avšak kvôli množstvu vlákniny a antioxidantov, ktoré obsahujú, sa oplatí si za ne z času na čas priplatiť a pochutnať si na nich. Najmä, ak sú aj skvelým zdrojom vápnika. Päť fíg ho obsahuje približne 135 miligramov. 

Jedinou ich chybičkou sú cukry, ktorých obsahujú skutočne dosť.

Brokolica

Táto úžasná zelenina je plná množstva cenných vitamínov a minerálnych látok, okrem iného i vápnika.  Výborné je, že sa z nej do tela veľmi rýchlo a ľahko absorbuje.

Listová zelenina

Listová zelenina na čele so špenátom a kelom je opäť skvelou voľbou. A nielen preto, že je vysoko diétna a návyková. Práve vďaka veľkému množstvu vlákniny a vápnika je jednoznačným favoritom všetkých, ktorí mlieko nemôžu, či príliš nemusia.

 zdroj: Parents/Flickr/Pixabay

Komentáre

komentáre