sobota , 9 novembra 2024
Home / Dieťa / Batoľa / Aký je štýl spánku vášho dieťaťa?

Aký je štýl spánku vášho dieťaťa?

Ako uspať dieťa tak, aby pokojne a spokojne prespalo celú noc? To je otázka, ktorá trápi nejednu čerstvú mamičku. A neraz ju potrápi omnoho dlhšie, než len prvých pár týždňov života jej bábätka.

Prejde rok, blížia sa druhé narodeniny synčeka či dcérky a to dieťa stále nie a nie prespať celú noc! V čom je problém? Kedy sa konečne všetci vyspíme???

Pozrite si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zistiť, aký typ spáča je vaše dieťatko a vďaka tomu sebe i jemu možno konečne pomôžete lepšie spať.

Rutina uspávania musí byť!

V prvom rade je podstatné si uvedomiť, že každé dieťa je individualita, aj čo sa uspávania a typu spánku týka. Taktiež však platí, že na deti funguje rutina, respektíve to, čo ich poctivo naučíme.

Áno, rodičia, je to predovšetkým vo vašich rukách, ako bude váš drobec zaspávať a spať. Že to bude drina a mnoho neúspešných pokusov, kým ho to konečne naučíte? Áno, to je veľmi pravdepodobné. Rovnako tak je ale isté, že keď vytrváte, výsledky v podobe lepšieho zaspávania a kvalitnejšieho spánku vášho dieťatka sa dostavia.

Tu je niekoľko nápaditých spôsobov, ako jemne vyladiť spánok dieťaťa tak, aby si ono i rodič konečne oddýchli…

„Krátky“ spáč

Sú deti, a nie je ich málo, ktoré behom dňa nepospia dlhšie než 30 až 45 minút. Nielenže je ich oddych krátky, ale naviac aj dosť nepredvídateľný, takže doslova nikdy neviete, kedy a kde vaše dieťa „odkvecne“.

Ako sa s tým vysporiadať? 

Mnoho detí spí tri aj štyrikrát denne, i keď v kratších časových úsekoch, a to až do 9. – 10. mesiaca života. A v danom období je to úplne normálne.

Ak chcete, aby vaše dieťa začalo spinkať predvídateľne a dlhšie, návrh skúsených pediatrov je jednoznačný – prebuďte ho každé ráno v rovnakom čase, povedzme o 7:30 hod. a ako na obedný (respektíve viac denných spaní), tak i na večerný spánok ho ukladajte taktiež vždy v rovnakom čase.

Nikdy nečakajte, kým vám samo ukáže, ako veľmi je unavené. Šúchanie očiek je veľmi neskorý signál, dojčatá sú zvyčajne unavené omnoho skôr, ako prejavia zjavné známky ospalosti.

Skoré ranné budenie

Veľa rodičov malých detí sa trápi s tým, že ich dieťa vstáva priskoro. Spočiatku sa síce tešia, že deti prespali celú noc, avšak každodenný budíček ešte pred svitaním mnoho mám nezvláda práve najlepšie.

Ako sa s tým vyrovnať?

Pravdou je, že u dojčiat je pomerne normálne, že sa budia o 5. alebo 6. hodine ráno. Ak ich totiž ukladáte spať okolo siedmej večer, ide o celonočný spánok.

Niekedy pomôže skúsiť posunúť nočné spanie o 15 minút, inokedy však nie a vy sa budete musieť zmieriť s tým, že vaše dieťa je ranné vtáča.

Prípadne ho skúste ešte zrána, keď sa prebudí, uložiť späť do postieľky. Pri tlmenom svetle sa mu ticho prihovárajte upokojujúcim hlasom a uvidíte, či ešte zadrieme.

Spanie verzus nespanie v postieľke

Na jednej strane je množstvo detí, ktoré zaspia všade, len nie vo svojej posteli. Stačí im aj pár minút spánku v autosedačke a sú zdanlivo vyspinkané. Ako ich potom prinútiť ísť si ľahnúť aj do postieľky?

A čo s deťmi, ktoré sú doslova pripútané k ich postieľke?

Znie to priam ideálne, avšak pre mamu takéhoto dieťaťa to zväčša znamená, že s ním nemôže ísť nikam na dlhší čas, lebo by tým prerušila naučený rituál jeho spánku, a je tak doslova otrokom režimu vlastného dieťaťa.

Čo s tým?

Ak dieťa pravidelne zaspáva v autosedačke či na prechádzke v kočíku, nastavujeme mu tým vzor, ​​s ktorým sa neskôr iba ťažko bojuje. V prípade, že chcete, aby vaše dieťa spalo v postieľke, musíte z toho urobiť prioritu číslo jeden a nastaviť seba i jeho na nový rituál. Možno aj za pomoci obľúbenej hračky či starého trička mamy, možno bude potrebné jeho vankúšik, alebo aj celú postieľku trochu podvihnúť, aby sa dostalo do obľúbenej vyvýšenej polohy, podstatné je vytrvať a skúšať to deň čo deň, večer čo večer, pokojne a trpezlivo.

A čo s dieťaťom, ktoré zasa nebude spať nikde inde okrem jeho postieľky? Zvážte dočasné obmedzenia, aj to, či vám stoja za to, pretože odborníci i mamy detí spinkajúcich osamote vo svojich postieľkach sa zhodujú v tom, že pravidelné, naplánované zdriemnutie v posteli je pre dieťa vždy tou najlepšou alternatívou.

Áno, možno budete musieť na istý čas obmedziť dlhšie vychádzky aj výjazdy autom, ale nebude to tak navždy.

Neskôr môžete začať skúšať, raz týždenne napríklad, vyraziť niekam od skorého rána a vracať sa domov načas, aby ste ho stihli uložiť.

V prípade, že nemáte inú možnosť a musíte ísť niekam aj v čase jeho obedňajšieho spánku, bojujte počas cesty s jeho únavou a nedovoľte mu zaspať. Spievajte si s ním, pustite mu obľúbené CD, rozprávajte sa, prípadne otvorte okno. Len nech vydrží a nezaspí!

Ľahký spánok

Čo s detičkami, ktoré prebudí prakticky čokoľvek? Mňaukanie susedovej  mačky, trúbenie auta pred domom, aj slnečné lúče prechádzajúce cez okno. Nehovoriac o tom, že mama musí v čase spánku svojho dieťaťa chodiť doslova po špičkách, len aby ho neprebudila.

Ako s tým bojovať a vyhrať?

Deti, ktoré majú ľahší spánok, lepšie a hlbšie zaspia v tmavších a chladnejších, dobre vetraných miestnostiach. Pomôcť môže aj tzv. biely šum, t.j. ticho pustené rádio, cédečko so zvukmi mora či zapnutý ventilátor, to totiž zablokuje iné rušivé zvuky.

Dôležité je predísť úplnému tichu, na ktoré sa, paradoxne, takéto dieťatko budí.

Aký typ spáča, respektíve nespáča je vaše dieťatko? A ako s tým bojujete??? 🙂

zdroj: Parents/Pexels

Komentáre

komentáre