Na jednej strane je množstvo detí, ktoré zaspia všade, len nie vo svojej posteli. Stačí im aj pár minút spánku v autosedačke a sú zdanlivo vyspinkané. Ako ich potom prinútiť ísť si ľahnúť aj do postieľky?
A čo s deťmi, ktoré sú doslova pripútané k ich postieľke?
Znie to priam ideálne, avšak pre mamu takéhoto dieťaťa to zväčša znamená, že s ním nemôže ísť nikam na dlhší čas, lebo by tým prerušila naučený rituál jeho spánku, a je tak doslova otrokom režimu vlastného dieťaťa.
Čo s tým?
Ak dieťa pravidelne zaspáva v autosedačke či na prechádzke v kočíku, nastavujeme mu tým vzor, s ktorým sa neskôr iba ťažko bojuje. V prípade, že chcete, aby vaše dieťa spalo v postieľke, musíte z toho urobiť prioritu číslo jeden a nastaviť seba i jeho na nový rituál. Možno aj za pomoci obľúbenej hračky či starého trička mamy, možno bude potrebné jeho vankúšik, alebo aj celú postieľku trochu podvihnúť, aby sa dostalo do obľúbenej vyvýšenej polohy, podstatné je vytrvať a skúšať to deň čo deň, večer čo večer, pokojne a trpezlivo.
A čo s dieťaťom, ktoré zasa nebude spať nikde inde okrem jeho postieľky? Zvážte dočasné obmedzenia, aj to, či vám stoja za to, pretože odborníci i mamy detí spinkajúcich osamote vo svojich postieľkach sa zhodujú v tom, že pravidelné, naplánované zdriemnutie v posteli je pre dieťa vždy tou najlepšou alternatívou.
Áno, možno budete musieť na istý čas obmedziť dlhšie vychádzky aj výjazdy autom, ale nebude to tak navždy.
Neskôr môžete začať skúšať, raz týždenne napríklad, vyraziť niekam od skorého rána a vracať sa domov načas, aby ste ho stihli uložiť.
V prípade, že nemáte inú možnosť a musíte ísť niekam aj v čase jeho obedňajšieho spánku, bojujte počas cesty s jeho únavou a nedovoľte mu zaspať. Spievajte si s ním, pustite mu obľúbené CD, rozprávajte sa, prípadne otvorte okno. Len nech vydrží a nezaspí!