streda , 24 apríla 2024
Home / Dieťa / 9 krokov, ako vychovať spokojné dieťa

9 krokov, ako vychovať spokojné dieťa

Príručiek pre rodičov, ako na výchovu detí, je k dispozícii mnoho. Napriek tomu sa však nedá povedať, že by existoval jasný a jediný správny návod, ako byť dobrým rodičom šťastného dieťaťa.

A pritom to vážne nie je až také zložité. Postačí držať sa nasledujúcich krokov a výsledky sa istotne dostavia. 🙂

Výchova spokojného dieťaťa v 9 krokoch

Že vychovať dieťa nie je nič zložité? To kto povedal?? Každý zodpovedný, milujúci rodič predsa vie, aká veľká fuška to je. Nielen zabezpečiť dieťa po materiálnej stránke, ale predovšetkým mu vštepiť všetko dôležité, byť mu dobrým vzorom a príkladom, stráviť s ním dostatok času…

Je toho skutočne dosť, na čo musí jeden rodič myslieť. Avšak existuje zopár základných pravidiel, krokov, ktorými ak sa budeme riadiť, nemali by sme na nič podstatné zabudnúť. A odmenou za náš čas a pozornosť nám bude šťastné dieťa. A čo už je viac??

1. Počúvajte, čo hovorí

Byť dieťaťu nablízku, neignorovať ho a skutočne vnímať, čo nám hovorí. Vážme si, že s nami chce hovoriť a snažme sa nesklamať jeho dôveru v nás našou nevšímavosťou.

2. Dovoľte mu vyjadriť jeho pocity

Dieťa cíti rovnako ako my. Možno to dáva najavo expresívnejšie či rozdielne, ale to nijako neznižuje jeho city a pocity. Našou úlohou je nechať ho ich vyjadriť a rešpektovať ich.

3. Podporujte ho v tom, v čom je dobré

Každý sme dobrý v niečom inom, preto rešpektujme danosti nášho dieťaťa a rozvíjajme jeho talent a nadanie. Zároveň tým posilňujeme jeho sebadôveru a sebauvedomenie.

4. Naučte ho rešpektovať iných

Nik z nás nie je ostrovom sám pre seba. Ani dieťa, preto ho veďme k rešpektu k druhým. Iba tak môže byť aj ono rešpektované a my ním tiež.

5. Tešte sa z jeho kamarátstiev

Mať dobrého kamaráta je niečo, čo sa nedá nijako nahradiť. Rešpektujme kamarátov našich detí a zároveň ich učme, aby si aj ony vážili svojich priateľov.

6. Doprajte mu možnosť chvíľu „nič nerobiť“

Deti zavalené povinnosťami a krúžkami sú unavené deti, ktoré strácajú radosť z toho, čo robia. Je na nás, aby sme im dopriali možnosť trochu si poleňošiť a chvíľu nemusieť robiť celkom nič.

7. Podeľte sa s ním o radosť

Deti ocenia, ak sa im aj my – veľkí dospeláci, ku ktorým vzhliadajú, s niečím zveríme alebo s nimi prežívame svoju radosť. Dávame im tak pocítiť, že ich vnímame, že sú našou dôležitou súčasťou a učíme ich, aby sa aj ony s nami bez obáv a ostychu delili o svoje malé i veľké radosti.

8. Vyhraďte si čas spolu jesť

Spoločné stolovanie aspoň raz denne, to je ideálny stav, ako deťom ukázať, že sme tu pre ne, že sme rodina, ktorá funguje a chce spolu tráviť čas. Ak vám to však vaše týždenné povinnosti nedovoľujú, vyhraďte si na to aspoň víkendy a zo spoločného nedeľného obedu urobte rodinnú tradíciu.

9. Hovorte mu, ako veľmi ho ľúbite – ČASTO!

Vari najdôležitejším pravidlom, ako vychovať z našich detí šťastných a spokojných ľudí, je prejaviť im našu lásku. Tak často a toľkými spôsobmi, ako sa len dá.

Povedať im, že ich ľúbime, nás predsa nič nestojí, no je to na nezaplatenie.

foto: Pexels

Komentáre

komentáre