streda , 24 apríla 2024
Home / Dieťa / 3 rady ako správne prať detské oblečenie

3 rady ako správne prať detské oblečenie

Čerstvé mamičky trápi mnoho nejasností. Riešia spánok dieťatka, dojčenie, čo mu kedy obliecť, ako sa s ním zladiť a byť tou najlepšou mamou, akou vedia byť.

Častá otázka, ktorú si nejedna mamička kladie, je aj ako prať detské oblečenie. Ktorá práčka a aký prací program je najideálnejší? Aký prací prostriedok zvoliť? A je treba detské oblečenie neustále žehliť?

Zhromaždili sme rady skúsenejších, ktoré snáď každej neskúsenej mamičke padnú vhod.

Výber práčky

Ak sa ešte len zariaďujete, rozhodne sa zamerajte na výber práčky. Tá správna vám totiž dokáže veľmi uľahčiť život s novorodencom. V súčasnosti je na trhu obrovské množstvo práčok, od bežných cez práčky so sušičkou až po inteligentné smart práčky.

Skúsenejší rodičia odporúčajú siahnuť minimálne po práčke so sušičkou, ktorá čerstvým rodičom ušetrí drahocenný čas, ktorí by inak strávili vešaním a žehlením detského oblečenia. A keďže málokde viac, ako v rodičovstve platí, že každá sekunda je cenná, rozhodne to stojí za to.

Kto si chce život uľahčiť ešte viac, môže vyberať z moderných smart práčok so skvelými funkciami, ktoré skutočne zjednodušia život najviac, ako je to možné. Ponúkajú nepreberné množstvo inteligentných programov, možnosť ovládania na diaľku za pomoci aplikácie v mobile alebo cez iné prenosné zariadenie. Postačí len jednoduché pripojenie cez Wi-Fi alebo Bluetooth a všetko ostatné už práčka zvládne sama – aj detské oblečenie vyprať na najvhodnejšom a najšetrnejšom pracom programe.

Správny prací prostriedok

Pokožka bábätiek je veľmi citlivá, preto je okrem voľby vhodnej práčky so sušičkou namieste aj dôsledný výber pracieho prostriedku. Dieťatko zle znáša zvyšky prášku v oblečení, môže to uňho vyvolať neželané alergické reakcie, rovnako tak mu nerobia dobre ani prehnane aromatické prášky.

Skvelou voľbou sa ukazujú pracie prostriedky špeciálne navrhnuté pre deti, zvyčajne označené ako „sensitive“ či ekologické varianty pracích prostriedkov. Ekologické by mali byť ako k prírode, tak i k telíčku malého dieťatka.

zdroj: Pexels

Zabudnite na aviváž

Aviváž, hoci aj s označením „vhodná pre deti“, je obzvlášť pri bábätkách veľmi riziková a najlepšie je ju pri praní bábätkovského oblečenia celkom vynechať. Prečo? Lebo dráždi jemnú detskú pokožku a neraz spôsobuje kožné problémy.

Ak si však bez nej neviete pranie predstaviť, skúste ju nahradiť trebárs levanduľovým, pomarančovým či iným esenciálnym olejom. Postačí niekoľko kvapiek pridaných do posledného preplachovania a oblečenie bude krásne navoňané.

Na zmäkčenie oblečenia zasa výborne funguje obyčajný ocot, tiež pridaný až pri preplachovaní v objeme približne 0,5 – 0,7 dl. Zápach nehrozí, oblečenie octom vôbec nenapáchne, naviac sa tým odstránia zvyšky prášku, vodného kameňa a stabilizujú sa farby na oblečení.

zdroj: https://www.okay.sk/pracky-a-susicky/

Komentáre

komentáre