nedeľa , 24 novembra 2024
Home / Dieťa / Záhada rozlúštená! Vieme, kedy má vaše dieťa chodiť spať

Záhada rozlúštená! Vieme, kedy má vaše dieťa chodiť spať

Máte doma „veľkého“ škôlkara, takmer predškoláka, ktorý vás stoj čo stoj presviedča, že on nepotrebuje veľa spať? Večer s vami bojuje, len aby ešte nemusel zaľahnúť, až to dospeje do štádia, že chodíte spať spolu s ním? Najskôr po desiatej…??

Odborníci na vývin sa zhodujú v tom, že nech je to pre rodičov akokoľvek zložité, deťom by v otázke spánku ustupovať nemali. Deti v predškolskom období totiž stále potrebujú veľa spať, priemerne 10 až 12 hodín denne, čo, ako isto uznáte, je len málo zlúčiteľné s ponocovaním dieťaťa a jeho následným skorým ranným budením do škôlky.

Prečo je správne nastavený spánkový režim detí taký dôležitý???

Všetko závisí od veku dieťaťa

To, čo je pre jedného rodiča nereálne a len neveriacky krúti hlavou, u iných funguje. V čom to teda je, kde a kto robí chybu?

Akiste sa to mnohým nebude páčiť, ale problém je v tom, že dnešným deťom chýba jasne stanovený režim a presný čas odchodu do postele. Je to v nás, uponáhľaných a večne zaneprázdnených dospelých, alebo si za to môžu deti samy? Jednoducho, keď nechcú spať, tak nespia!?

Základom riešenia a vylepšenia spánku detí je pomenovať problém. Neskoro sa vraciame z práce, návštev, nákupov, aj práce v domácnosti chceme mať dokončené ešte pred ôsmou a sú nám prednejšie, a tak deti do postele ukladáme v nesprávnom čase. Prineskoro, respektíve veľmi nepravidelne, bez jasne stanovených časov a pravidiel.

Deti do postele ukladáme neskoro a veľmi nepravidelne, bez jasne stanovených časov a pravidiel.

Odborník na výchovu Stacey Carlsen, ako aj mnoho ďalších špecialistov, tvrdí, že deti a pravidlá jednoducho patria k sebe, aj čo sa spánku týka. A preto sú bez prísne stanoveného režimu na odpočinok zmätené, trucovité a unavené. Zdanlivo nechcú či ešte nepotrebujú ísť spať, opak je ale pravdou.

No a čo, že budú aj hodinu iba ležať a zaspia až po narátaní stovky ovečiek? Neprekáža ani to, že vás niekoľkokrát zavolajú, prípadne sa súrodenci medzi sebou ešte potichu pozhovárajú. Podstatné je, aby v posteli ležali každý večer v zhruba rovnakom čase s vedomím, že sa ide spať. Teraz a bezpodmienečne.

Pravdaže, aj tu sú isté odchýlky. Hlavnými faktormi, ktoré vplývajú na čas zaspávania i ranného vstávania, je však vek dieťaťa.

Dlhoročný pedagóg S. Carlsen zostavil prehľadnú tabuľku, ktorá veľmi zrozumiteľne ukazuje, kedy a ako dlho by malo dieťa spať v závislosti od veku.

Deti potrebujú pravidlá… aj spánkové

Áno, doba je rýchla, veľa a dlho pracujeme a nemáme na seba dostatok času. Je logické, že čas nestrávený s deťmi sa snažíme dohnať po večeroch. Dať dieťa spať pred pol ôsmou, keď ste sa domov z práce vrátili sotva pred hodinou? Nemožné.

Na druhej strane však stojí fakt, že nepravidelným a neskorým ukladaním na nočný spánok svojim deťom škodíme. Významne to narúša ich vývin, a to ako duševný, tak fyzický. Mnoho rodičov ani len netuší, že nedostatočne kvalitným spánkom deti ukracujú o cenné obranné funkcie tela, ktoré by sa pritom mali nerušene vyvíjať až do pätnásteho roku života.

Nepravidelným a neskorým ukladaním na nočný spánok deťom škodíme.

Hrôzostrašne vyznieva aj ďalšia informácia, a to, že až osemdesiat percent rastového hormónu sa produkuje v prvej fáze spánku, z čoho vyplýva, že u dieťaťa, ktoré chodí spávať neskoro a vždy v inom čase, je uvoľňovanie hormónov značne narušené.

Je síce pravda, že detský organizmus je maximálne prispôsobivý, ale čo dieťa, to iná reakcia na vzniknutú spánkovú nerovnováhu, a tak sa skutočne môže stať, že práve váš syn či dcérka môžu kvôli nedostatku kvalitného odpočinku trpieť spomaleným rastom a vývojom.

„Ale keď jemu sa ešte nechce ísť spať…“

Argument rodiča môže znieť aj takto: „Ale keď to moje dieťa je skrátka po mne, ráno si rado dlhšie pospí a večer sa mu nechce ísť skoro do postele.“

To je možno pravda, ale je práve na nás, dospelých, aby sme to ustriehli a správne nastavili. Minimálne do času, kým sa dieťa vyvíja. Preto ho pokojne uložte s vedomím, že sa mu ešte spať nechce, to vôbec neprekáža. Už len to, že dieťa leží, hoci nepokojne a s doširoka otvorenými očami, je pre jeho telo i myseľ určitou formou oddychu.

Majte na pamäti, že ráta sa nielen čas samotného spánku, ale odpočinok ako taký. V ideálnom prípade sa dieťatko v postieľke najprv upokojí a potom samo, v pokoji zaspáva. Alternatíva, kedy dieťa ukladáme spať až v momente, kedy sotva stojí na nohách a zaspí hneď, ako ho prikryjeme, totiž vôbec nie je zdravá. Zvyčajne je len dôkazom toho, že dieťa šlo spať veľmi vyšťavené a značnú dobu pred spánkom fungovalo na „rezervu“.

Áno, deti s nami stále bojujú. A tak aj spánok je pre mnohé z nich strašiakom, ktorému čelia s odhodlaním sebe vlastným. To však zodpovední rodičia vedia a riešia to jediným možným a správnym spôsobom: Jasným nastavením pravidiel. Hovorme tomu aj rituály, na ktoré si dieťa veľmi rýchlo zvykne a od istého momentu sa ich samo úpenlivo dožaduje.

Overeným predspánkovým rituálom je rozprávka na dobrú noc, prípadne krátky rozhovor o všetkom, čo dieťatko počas dňa zažilo. Niekde skvelo funguje aj večerný kúpeľ či príjemná hudba pustená v pozadí.

Najdôležitejšie je nastaviť seba aj deti na to, že tento rituál vykonáte každý deň v približne rovnakom čase. Iba tak to totiž môže spoľahlivo fungovať a vy budete mať istotu, že pre svoje ratolesti robíte maximum.

zdroj: Parents/Pixabay

Komentáre

komentáre