streda , 30 apríla 2025
Home / Zaujímavosti / Textilný priemysel ako tikajúca ekologická bomba: Je čas zmeniť svoje nákupné správanie!

Textilný priemysel ako tikajúca ekologická bomba: Je čas zmeniť svoje nákupné správanie!

Poznáte to! Dnes mám blbý deň, deti ma štvú a v práci to nejde, ako by som chcela… Nevadí, kúpim si niečo pekné na seba. Stalo sa akýmsi štandardom, pre mnohé ženy je to doslova terapia, že trápenie riešime nákupmi. Ideálne oblečenia, vďaka ktorému sa budeme cítiť hneď lepšie.

Je toto nákupné správanie udržateľné? A stojí ten krátky moment „šťastia“ za hromady oblečenia, ktoré končia na skládkach?

Výroba textilu v súčasnosti

Každý rok sa vyrobí cca 150 miliárd ton oblečenia. Áno, dobre čítate – vyrábajú sa tony a tony odevov, z ktorých veľké množstvo nikdy nevynosíme. Až 90 milión ton oblečenia sa každoročne vyhodí!!!

Spoločnosť McKinsey odhaduje, že priemerný spotrebiteľ si v roku 2014 kúpil o 60 % viac oblečenia ako v roku 2000, uvádza agentúra Insider. To korešponduje so zdvojnásobením výroby odevov v období od roku 2004 do 2019.

Odevný priemysel ako významný znečisťovateľ prostredia

Podľa OSN sa výroba odevov každoročne podieľa na svetových emisiách uhlíka asi 10 %, čo je viac než všetky medzinárodné lety a námorná doprava dokopy. Ukazuje sa, že módny priemysel, ktorým sme také fascinované, je podľa všetkého druhým najviac znečisťujúcim priemyselným odvetvím na svete, a to hneď za ropným priemyslom.

Najväčšia odevná skládka v púšti Atacama

Možno ste už zachytili zvesti o neustále sa zväčšujúcej skládke odpadu, ktorú je vidieť aj z vesmíru. Nachádza sa hlboko v chilskej púšti Atacama. Tu vznikajú novodobé duny – nie piesočné, ale z nepredaného oblečenia z celého sveta. Odevy sa hromadia ako odpad rýchlej módy z predchádzajúcich nevypredaných sezón, pričom zrejme nikoho neprekvapí, že sú plné toxínov, farbív a nerozkladajú sa biologicky. Výsledkom je blížiaca sa ekologická katastrofa.

Odhady sú viac než hrozivé – v prístave Iquique v slobodnej zóne Alto Hospicio na severe Chile skončí každoročne 59 tisíc ton odevov, ktoré sa nepodarilo predať v USA a Európe. Tie sú následne predávané v Latinskej Amerike, ale len sotva tretina oblečenia sa skutočne dostane do predaja. Odhaduje sa, že až tri pätiny všetkého vyrobeného oblečenia skončia v skládkach alebo spaľovniach. Podržte sa! A to do 1 roka od výroby!!! Každú sekundu je teda vyhodené alebo spálené jedno nákladné auto použitého oblečenia.

Väčšina skládok a spaľovní sa nachádza v južnej Ázii a Afrike, avšak ani tieto štáty nedokážu zvládnuť nápor odevov, ktoré k nim dennodenne z „civilizového“ sveta dovážajú. A tak všetko, čo sa zo skládok nepredá, alebo sa neprevezie do iných krajín, zostáva v tzv. slobodnom pásme. Tam nie je nikto zodpovedný za jeho odstránenie ani sa neplatí clo za odvoz odevného odpadu. Biologický rozklad oblečenia môže trvať stovky rokov, alebo k nemu ani nikdy nedôjde.

zdroj: BBC/Freepik

Komentáre

komentáre