Ste otec alebo mamička drobca, ktorý vás veľmi nepočúva? Možno premýšľate o tom, prečo ste práve vy ten rodič, ktorého dieťa rešpektuje menej. Dôvodov a vysvetlení môže byť viacero, v každom prípade to z vás ešte nerobí zlého rodiča. Je to vari preto, že s ním trávite menej času (lebo na materskej nemôžete byť obaja, však?)? Alebo ste pre dieťa prirodzene tým, na koho si viac dovolí, pretože má pocit, že jednoducho môže?
A možno je to aj pre toto…
1. Priveľa zákazov a príkazov škodí
Vedeli ste, že keď deti často a opakovane upozorňujeme, strácame ich rešpekt? Dieťa sa totiž časom naučí “prepočuť” dané príkazy, v najhoršom prípade ich úplne odignoruje a všetko, čo v budúcnosti vyslovíte podobným tónom, si v hlave automaticky “vypne”. Skúsme preto upozorňovať menej (menej často i menej hlučne) a robme to iba vtedy, keď je to skutočne nevyhnutné.
2. Nejednotné pravidlá
Áno, hoci ste obaja milujúci rodičia vašich detí, až pri ich výchove si uvedomíte, že ste každý iný. Je to tak a je to normálne, pochádzate predsa z rôznych prostredí, máte iné skúsenosti a aj vaše názory na určité veci sa rôznia, je teda logické, že skôr či neskôr narazíte na nezhodu.
Dôležité je však nedať ju najavo priamo pred deťmi, pretože keď im ukážeme názorovú nejednotnosť, čo myslíte, čo urobia? Pravdaže si vyberú to pravidlo, ktoré im bude vyhovovať viac, a teda i toho rodiča.
Pre dobro celej vašej rodiny si čo najskôr ujasnite (v pokoji a bez prítomnosti detí) vaše spoločné rodinné pravidlá a dohodnite sa na ich dodržiavaní. Nechcete si predsa vzájomne podkopávať autoritu či??
3. Dieťa má k vám bližšie
Prečo? Často je to prirodzeným nastavením, vás i dieťaťa, vašou povahou, jeho charakterovými črtami a celkovým pocitom, aký má vo vašej prítomnosti. Možno ste teda tým “obľúbeným” oteckom, čo sa s deťmi najmä hrá a zabáva, ale keď príde na upratovanie a rešpektovanie pravidiel, vaša pozícia slabne (a musí prísť mamička, aby sa veci aj deti dali “na poriadok).
Niektoré deti však naopak práve toho rodiča, s ktorým sa cítia “lepšie”, aj viac rešpektujú. Najmä k rodičovi, ktorý je k dieťaťu citlivý, pozorný a férový, sa aj dieťa snaží pristupovať rovnako.
Kvantita verzus kvalita
A na čo myslite v prvom rade je to, že výchova a budovanie vzťahov s deťmi nie je o kvantite, ale predovšetkým o kvalite spoločne stráveného času.
Často sa totiž stane, že mama, ktorá je s dieťaťom dennodenne, pod vplyvom kolobehu v domácnosti obmedzí komunikáciu s deťmi iba na príkazy, zákazy a upozornenia, čo deti pravdaže vnímajú veľmi negatívne. Obzvlášť, keď otecko sa po návrate domov (“oddýchnutý” z práce) s nimi aj ochotne zahrá a venuje im svoju výhradnú pozornosť.
Bez ohľadu na únavu, stres a kadečo iné, čo sa vám zdá životne dôležité a neodkladné, buďte v prvom rade s vašimi deťmi. Verte, že sa vám za to odvďačia láskou a pozornosťou, keď ju zasa budete potrebovať vy.
zdroj: flickr.com, commons.wikimedia.org
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.