štvrtok , 21 novembra 2024
Home / Rodina / Kde je najviac baktérií v domácnosti?

Kde je najviac baktérií v domácnosti?

Máte práve vyupratované a celkom fajn pocit z čistej domácnosti? Ale čo ak je to čisté len na pohľad? Vedeli ste, že vo svojom dome, či byte máte obrovské množstvo baktérii? Napríklad….

V kuchyni

Najväčší pracovný priestor  – kuchynská doska. Tá znesie veľa… Pokladáte na ňu všetky potraviny. Čerstvo nakúpené (niekedy rovno aj s nákupnou taškou), spočiatku neumyté, potom zase umyté… Isto medzi tým nepoutierate linku, však? Plynule prejdeme na to, s čím ju umyjete, s čím ju utierate? Viete si predstaviť, koľko baktérii je na takej malej hubke? Uverili by ste tomu, že je 200tisíc krát špinavšia než záchodová misa? Alebo taká utierka, ktorá je vždy po ruke, utierame s ňou riady, dosku, dres, vodovodnú batériu, umytú zeleninu, alebo v prípade potreby aj ruky.  A baktériám sa môže začať dariť.

V kuchyni často krát používame lopáriky, na ktorých krájame umytú/neumytú zeleninu, surové mäso alebo aj pečivo. Taký drevený lopárik je dobrou živnou pôdou pre obrovské množstvo baktérií. Dôkladné a dlhšie umyvanie je preto na mieste. Hubky nie sú až tak drahá vec, nebojte sa ich častejšie meniť. A utierka, isto máte slušnú zásobu… A nakoniec, veď periete každý týždeň.

Aby sme to zhrnuli. Všetko v kuchyni by sme chceli mať čisté, len treba dbať, aj čím kuchyňu čistíme, pretože práve čistiace veci, ako hubka, špongia alebo utierka, sú tými potrebami, ktoré dokonale držia a roznášajú baktérie. Dobrým pomocníkom bývajú vlhčené dezinfekčné utierky určené práve na kuchynskú linku.

V kúpeľni

Začnime toaletou, ktorá býva najrizikovejším miestom. Nevýhodou je, ak sa nachádza v kúpeľni, ale často krát nie je iné riešenie, napr. v malých bytoch. Už len pri spláchnutí toalety dokážu baktérie prekonať vzdialenosť približne do 1,8 m a to nehovoríme o tom, že prežívajú ešte nejakú dobu po spláchnutí. Ako sa brániť? Splachovať pri zatvorenej doske. :-/ Aspoň…

S  WC úzko súvisí zásobník na toaletný papier. Ak sa minie, meníte ho už s čistými rukami alebo ešte s neumytými?

Vaňa, ktorá zaberá dosť veľký priestor, je tiež ideálnym miestom na množenie mikróbov. Teplo a vlhko znamenajú ľahko vznikajúce plesne. Americký server Msn, com uviedol, že na 1 cm² sa môže nachádzať cca 50 000 baktérií.

Umývadlo, vodovodná batéria, ktorú chytáme ešte so špinavými rukami, zachytáva tiež slušnú dávku bacilov. Netreba zabúdať aj na zubnú kefku, je hotovým rajom baktérií. Treba ju pravidelne meniť a po chorobe vždy.

V obývačke

Máte na sedačke deku (s miliónmi roztočov)? Ako často ju periete?

A čo tak diaľkové ovládanie? Keby ste urobili z neho ster a dali ho pod mikroskop, asi by ste sa ho už nechytili. Skončí vám film, prepnete si niečo iné, dáte si možno zopár čipsov, opäť použijete ovládač, medzi tým prídu deti (možno so špinavými rukami, možno od jedla), chytia ho, padne na zem…A  takto to ide stále. Ruku na srdce. Kedy ste naposledy čistili svoje diaľkové ovládanie? Možno vás to doteraz ani nenapadlo. A to radšej nebudeme písať o ovládačoch v hoteloch 🙂

V pracovni

Klávesnica, myš, mobilný telefón… Najväčší bordel. Dokonca možno viacej baktérií ako na wc.

Klávesnicu máme doma aj v práci. Ako často ju čistíte? Väčšina z vás povie, že ani raz. A pritom ju chytáme tak často… A to nehovoríme o tom, že keď sme chorí, kýchame a kašleme, ruky si síce umyjeme, ale opäť sa niečo na ne zachytí napríklad aj tejto klávesnice.

Mobil. Nosíme ho snáď všade. Niektorí jedinci aj na toaletu. Máme ho v práci, v kabelke, v obchodoch pri nakupovaní, v reštauráciách. Sem tam ho požičiame deťom… Taký mobil patrí úplne k najšpinavším veciam, ktoré máme nonstop pri sebe. A teda aj vtedy, keď máme úplne špinavé ruky. Baktérie sa množia, množia a množia.

Niektoré výskumy dokonca dokázali, že na mobile je desaťkrát väčšie množstvo mikróbov ako napríklad na verejnej toalete. Nezabúdajme ho preto pravidelne pretrieť dezinfekčným prostriedkom určeným na telefóny.

Ostatné predmety, na ktoré zabúdame…

V drogériách sú šikovné prostriedky na dezinfekciu (spreje, utierky, gély… ) Nebojte  sa ich použiť na kľučky napríklad vo vašej vstupnej chodbe, peňaženky, kľúče, volant v aute alebo dokonca aj na kabelku, ktorí taktiež položíte úplne všade a je skvelým bacilonosičom.

Ak ste sa dostali až na koniec tohto článku a ste rozhodnutí možno niečo vyčistiť, čo ste predtým nečistili (napríklad svoj mobil), tak článok mal zmysel 🙂

Nejde o to, byť chorobne čistotní, mať prehnanú hygienu alebo začať dezinfikovať zrazu komplet všetko naokolo. Dobre všetci vieme, že úplne sterilné prostredie môže aj škodiť. Dôležité je udržiavať čisté aspoň tie miesta, kde striehne najviac baktérií, ktoré môžu úplne ľahko spôsobiť zdravotné problémy, najmä teraz v období chrípkovej epidémie.

foto: pixabay

Komentáre

komentáre