Práve ste sa stali čerstvou mamičkou, všetko je pre vás nové, nepoznané, vzrušujúce aj desivé, ale pocit, ktorý vo vás prevláda, je šťastie, aké ste doposiaľ nezažili? Veď ste priviedli na svet nového človeka, vlastné dieťa!
Dni, týždne, mesiace ubiehajú, dieťatko prospieva, vy sa radujete z jeho pokrokov, prvý zúbok, nesmelé samostatné krôčiky, konečne bez plienky!
Ste skvelá mama a máte úžasné dieťa!
Prečo teda, skôr či neskôr, nadíde moment, kedy sa sama seba opýtate: „Stačí to ku šťastiu? Prečo sa cítim menejcenná?“
Materská kríza identity
Kríza identity dostihne snáď každú mamu, ktorá zostala s bábom sama doma dlhšie než dva roky. A čo, keď ste matkou viacnásobnou, bez pracovnej „pauzy“ medzi pôrodmi, to až je kríza!
Celý problém nie je v nedostatku materinskej lásky k svojmu dieťaťu, kdeže, ide skôr o stratu motivácie, hľadanie zmysluplnosti v tom nekonečnom upratovaní, vynášaní plného nočníka či menení plienok, hádkach o všetko s malým tvrdohlavcom, ktorý si určuje hranice a na kom inom si to najlepšie otestuje, ak nie na stále prítomnej, pohotovej, milujúcej mamičke?
Aj tá najmilujúcejšia mama má toho skrátka v istom momente DOSŤ! Na celú domácnosť, aj väčšinu výchovy je sama, neustále medzi štyrmi stenami bytu/domu a jedinou šancou ísť medzi ľudí je zabehnúť do obchodu (čo si však tiež vyžaduje šikovnú logistiku, najmä, ak má detí viac), prípadne oddych na ihrisku plnom ukričaných detí.
Čo ju deptá asi najviac je to, že sa nemá s kým poriadne porozprávať. Jej slobodné kamarátky nechápu, prečo je zrazu taká „iná“ a tie s deťmi majú čas rovnako oklieštený ako ona sama. Z niekdajšieho bohatého spoločenského života sa stala nudná rutina. A o tom, že roky pracovnej kariéry utekajú závratnou rýchlosťou, ani nehovoríme…
Áno, má skvelého, spokojného manžela, ktorý sa o rodinu príkladne stará a každý večer sa vracia do útulného rodinného hniezdočka, k úžasnej manželke a milovanému dieťaťu.
Lenže jej stále častejšie prichádza na um myšlienka: „Stačí toto všetko k môjmu šťastiu?“
Svet verzus plienky
Niekomu možno áno, ale veľa takých žien nie je. Je ľudskou prirodzenosťou chcieť sa pohybovať medzi ostatnými ľuďmi, zdieľať ich starosti aj radosti, ovplyvňovať svet okolo seba. Keď sú mamičky z tohto kolobehu na dlhšiu dobu vyčlenené, začínajú o svojej materskej úlohe pochybovať. Aj samy o sebe.
Čo na tom, že zvláda naraz niekoľko činností ako špičkový krízový manažér?
Že sa stala dokonalou kuchárkou?
Že udržiava domácnosť čistú a deti spokojne rastú?
Jej materské ideály sa dostali do krízy v konfrontácii s každodennou realitou: Nočník smrdí, domáce práce sú všetko možné, len nie zábavné a pri pohľade do zrkadla sa nespoznáva.„Kto je táto unavená žena vo vyťahanom tričku?“
Materská “dovolenka” jednoducho zmení priority. Módu nahradia pohodlné tepláky, účes od kaderníčky rýchly drdol.
Najhoršie však je, že mnoho mamičiek bojuje so stratou identity, cítia sa byť nedôležité, takmer neviditeľné pre zvyšok sveta, niekedy aj členov vlastnej rodiny. A to mali kedysi na vysokej toľko plánov a ideálov!
Ockovia, pomôžte!
Toto je vaša chvíľa, oteckovia!
Ak máte doma skvelú mamu vášho dieťaťa, mali by ste za to byť osudu aj tej žene skutočne vďační. Neberte jej prácu, jej obetu ako samozrejmú. Chváľte ju, pomáhajte, ako sa len dá. Snažte sa jej dodať viac sebadôvery, aby ste potvrdili jej dôležitosť a užitočnosť. Jej nenahraditeľnosť.
Pretože byť mamou, dobrou mamou, nie je samozrejmosť. Priviesť na svet dieťa, starať sa oň a vychovávať z neho slušného človeka, je veľmi nevďačná, ťažká a občas aj nudná úloha, ktorú svet mužov stále akosi nedoceňuje.
Zmeňte to teda aspoň vy! Pre nás.
zdroj: Pixabay
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.