Musíme si priznať, že veľmi radi robíme poriadok u iných – manželovi v skrini, deťom v zásuvkách, ešte aj susedom by sme najradšej poprehadzovali zariadenie v byte.
Ak ale napríklad manželka povie manželovi: „Takýto odpad predsa nebudeš skladovať,“ manžel sa bude cítiť odmietnuto. Zraní ho to. Ak manželka bezstarostne vyhodí, čo je jeho, stretne sa s odporom. Preto ak budete mať nutkanie vyhodiť cudzie veci, skúste ho potlačiť. Nevyhadzujte ich. Veď ako by ste sa cítili, keby to niekto urobil vám? Keď si uvedomíte, že nechcete vecami upriamovať pozornosť na svoju existenciu, záhadne sa stratí aj pocit, že to, čo je cudzie, je odpad. Odrazí sa to ako v zrkadle.
Inými slovami, to, že vám prekážajú veci cudzích viac než vaše vlastné, je prejav vyvyšovania sa a potreby obviňovať iných. Kým si myslíte: „Ako mám upratať, keď môj muž ustavične robí neporiadok?“ neupracete ani vlastný neporiadok.
Jeden z poslucháčov kurzu Hideko Jamašitovej, autorky danšari – umenia upratovať, sa stále rozčuľoval:
„Prečo tie decká musia svojimi vecami zaberať celý priestor?“
Keď však začal uplatňovať danšari, prišiel na to, že sám má toho viac ako deti. V prvom rade treba myslieť na seba. Nesnažte sa kontrolovať iných.
Čo by ste teda mali robiť?
Existuje na to drobné know-how: najskôr ignorujte iných a užite si upratovanie vlastných vecí. Uvidia, že vás to baví, keď si budete hovoriť: „Umenie upratovať je teda zábava, tam som upratal/upratala a hneď mi je ľahšie na srdci.“
Potom sa nakazia aj ostatní, keďže umenie upratovať nie je obyčajné upratovanie, ktorého cieľom je iba to, aby sme upratali, lebo musíme.
Umenie upratovať je niečo, čo vám pomôže objaviť samých seba prostredníctvom vecí. Bude vás to baviť, keďže je to nástroj, pomocou ktorého sa budete vedieť akceptovať, ako by ste sami chceli ukázať tento úplne odlišný koncept.
Danšari – umenie upratovať
Sme zahltení vecami, hoci mnohé z nich nepotrebujeme alebo vôbec nepoužívame. Spôsob, ako s nimi nakladáme, ovplyvňuje celý náš život.
Danšari je japonské umenie upratovať, ktoré ponúka návod, ako si urobiť poriadok nielen v priestore, v ktorom žijeme, ale v sebe samom. Výborne ho popísala a ponúkla aj množstvo tipov Hideko Jamašitová v knihe Danšari – umenie upratovať.
Riaďte sa tromi základnými zásadami danšari a zmeňte svoj život:
– Veci nadobúdajú hodnotu tým, že ich používame (DAN)
– Veci by mali byť v tomto momente na mieste, kde sú najviac potrebné (ŠA)
– Veci sú najkrajšie, ak sú tam, kde majú byť (RI).
Ak sa vám to podarí, zistíte, že všetko je zrazu ľahšie a máte sa lepšie. Presne o tom je DAN-ŠA-RI.
Upratovacia poradkyňa Hideko Jamašitová sa počas štúdia na univerzite stretla s filozofiou oslobodenia od túžby po hmotných veciach (dangjó, šagjó, rigjó). Tú neskôr aplikovala do metódy sebapoznávania, ktorú do svojho života dokáže ktokoľvek vniesť upratovaním vecí. Tak vzniklo nové umenie upratovať danšari, vďaka ktorému sa vám podarí upratať haraburdy v dome aj vo vašom srdci. Výborne je to popísané v knihe Danšari – umenie upratovať.
Od roku 2000 organizuje ako upratovacia poradkyňa kurzy po celej krajine. Prax pozostávajúca z upratovania, uskladňovania, odkladania a čistenia zmení vaše zmýšľanie.
Milan Buno, literárny publicista