sobota , 23 novembra 2024
Home / Dieťa / Nekonečný boj so spánkom: Kto vyhrá?

Nekonečný boj so spánkom: Kto vyhrá?

Bábo bojujúce proti spánku a na druhej strane mama, ktorá zo všetkých síl odháňa veľkú únavu. Je vám to povedomé? Akoby aj nie, tento nekonečný zápas, ktorý sa opakuje dennodenne pozná väčšina z nás a bohužiaľ, nik z neho nevychádza víťazne.

Prečo to vlastne tie deti robia? Prečo nechcú spať??? (Keď my by sme si tak rady pospali…)

Koľko by mali deti spať?

Asi každý rodič sa v istom okamihu dostane do štádia, kedy zvažuje, čo ďalej a má pocit, že nerieši nič iné iba spánok.

“Spí? Koľko spalo? Zasa nespí? Dočerta, ako ho mám uspať? Chcem konečne spať!!!”

Keď sa zdá, že to už viac nezvládame, naše presvedčenie, že dieťa naučíme spať prebije niečo silnejšie… Myšlienka, že možno to naše bábo až tak veľa spať nepotrebuje (alebo nás tento zdanlivo márny boj jednoducho vyčerpal natoľko, že už ďalej nevládzeme…)

A vy sa sami seba opýtate: “Mám ho teda naďalej nútiť spať alebo to vzdám a len počkám, až sa samo unaví?” A niektorí to aj skutočne skúsia, riadiť sa podľa svojho dieťaťa. Akurát, že nie vždy to prinesie vytúžené ovocie, teda lepšie spanie…

Je síce pravda, že každé dieťa je individualita, no platí to aj pri spánku?

V odbornej literatúre sa zvykne uvádzať odporúčaný počet hodín spánku v závislosti od veku dieťaťa, aby bol zaručený jeho dobrý telesný a duševný vývoj.

Spánok = psychohygiena, vďaka čomu sa nervový systém dieťaťa zregeneruje a načerpá nové sily.

A to bez dostatočného, naviac ešte aj kvalitného oddychu nejde. Preto, keď si naši drobci neodpočinú, sú plačliví, podráždení, nervózni až hyperaktívni, čím znervóznia, podráždia a často i rozplačú aj svojich rodičov.

Dôvody nespánku

Možno ste už vyskúšali všetko a to vaše bábo stále vzdoruje. Nie a nie nabehnúť na odporúčaný (a rodičmi milovaný) systém, ktorý by spoľahlivo fungoval.

sleep baby 1

Prečo nechce spať?

“Nepáči sa mu v postieľke? Bojí sa tmy? Ale plače aj cez deň…Tak mu asi prekáža svetlo. Alebo len chce byť pri mne, na rukách?”

Napadajú vám ešte nejaké ďalšie otázky? Jasné, ešte aspoň sto 🙂 , veď ste si ich opakovali (opakujete) stále dookola, pri tom, ako sa pokúšate ukolísať či inak uspať vaše dieťatko. A ono tak úspešne odoláva, bez ohľadu na to, koľko je hodín či ako ste unavení vy. No povedzte, dá sa toto vôbec prežiť??

Prežijete to…

Áno, dá sa to “iba” prežiť a ak ste ešte len na začiatku tohto boja, pripravte sa na to, že môže trvať dlho (ale aj nemusí), bude únavný (pre vás i vaše dieťa) a ani jeden z vás z toho nevyjde ako víťaz (dosiahnete maximálne remízu, aj to poriadne vydretú).

Ako však uvádzajú múdre knihy (aj skúsenosti mnohých vytrvalých mamičiek), režim detí sa zvykne (mal by sa) vekom upravovať.

Kým novorodenci ešte nerozoznávajú deň a noc, z čoho plynie množstvo únavy a nedorozumení, detičky staršie sa pomaly, no isto naučia kedy a koľko majú spať.

Už okolo štyroch mesiacov by mali byť schopné vnímať denný i nočný režim (ak ich teda na niečo také nastavujete), dôležité je ale učiť ich to ozaj poctivo. Ukladať ich spať v rovnaký čas, každý deň bez výnimky, pričom zvyknú pomáhať aj uspávacie rituály. Niekde zafunguje večerné kúpanie (ale inde zasa vôbec a dieťatko je po ňom ešte viac rozrušené), možno pomôže jemné masírovanie olejom, mnoho bábätiek zaspáva prisatých na mamičke (no potom sa rovnako rýchlo ako zaspali, aj zobudia, akonáhle ich od prsníka odpojíte)… Na porazenie!

sleep baby 2

Ale mamičky, oteckovia, nenechajme sa poraziť vlastnými deťmi. Im ani sebe tým totiž nijako nepomôžeme.

Rada na záver? Asi to, že hoci žiadna univerzálna uspávacia technika neexistuje ani nefunguje stopercentne, stojí za to zabojovať (a skúšať, skúšať a znova skúšať všetko, čo sa dá). Najväčšou odmenou vám bude spokojné, vyspaté dieťatko a možnosť tiež si trošku pospať…

zdroj: Flickr, Wikipedia, Wikimedia

Komentáre

komentáre