Deti a dobrý spánok, pre nejedného rodiča len zbožné prianie. Nuž áno, chvíľu to trvá, kým sa s bábätkom zosúladíme a nastavíme mu správny rytmus, no ako tvrdí najnovšia štúdia skúmajúca daný problém, trápenie so spánkom dieťatka by sa mohlo výrazne skrátiť…
Za podmienok, že preň vyhradíme vlastnú izbičku čím skôr. Ideálne po polroku jeho života.
Príliš skoro či tak akurát, hmm?
Spánok spolu s deťmi – dokedy?
Podľa výsledkov štúdie expertov z z Penn State College of Medicine by rodičia s presunom dieťaťa do vlastnej izbičky nemali dlho otáľať, inak sa im to všetkým vypomstí. A kedy je teda ten správny čas? Podľa nich má už polročné dieťatko spať samo!
Hoci sa to väčšine rodičov bude zdať priskoro, svoje tvrdenia majú vedci podložené reálnym výskumom a pozorovaním rôznych bábätiek. Ako totiž odsledovali, deti, ktoré spali v miestnosti s rodičmi dlhšie ako šesť mesiacov, spali celkovo menej, a to až o 45 minút. A keďže nedostatok spánku u malých detí neradno podceňovať, nakoľko môže v neskoršom veku prispieť k zvýšenému riziku obezity, záchvatov a vzniku zlých spánkových návykov, asi by nebolo zlé pozrieť sa bližšie na danú štúdiu zverejnenú v denníku The Sun.
6 mesiacov spoločného spania s dieťaťom… a dosť!
Profesor a pediater Ian Paul uviedol, že väčšina rodičov necháva spať svoje dieťa v spálni do šiestich mesiacov, pretože sa obávajú hroziaceho syndrómu náhleho úmrtia. Ako však vzápätí dodal, neskôr už nie sú objektívne dôvody na spoločné spanie v jednej izbe.
„Problém je však v tom, že aj mnohí pediatri a odborníci na spánok odporúčajú spať s dieťaťom v spálni aspoň do jedného roka, aby dieťa nepociťovalo úzkosť z odlúčenia. Ale vtedy je už problematické zmeniť dieťaťu miesto, kde bude spávať,“ dodal profesor skúmajúci danú problematiku.
Dieťa vo vlastnej izbe spí lepšie
Svoje tvrdenia má doložené aj číslami. Jeho tím totiž skúmal 279 mamičiek a ich deti. Všetkých sa pýtali na to, koľko ich dieťa spí, kde spí, koľkokrát a kedy sa v noci budí, koľkokrát ho v noci kŕmi a ako sa počas spánku správa. Neskôr sledovali trvanie ich spánku a to, kde spávajú a na základe výsledkov zverejnili vzorce.
Ako ukázali výsledky, po 4 mesiacoch sledovania mali deti, ktoré spali samy vo svojej vlastnej izbe, v priemere o 45 minút dlhšie úseky neprerušovaného spánku ako tie, ktoré spali spoločne s rodičmi v spálni. A po 9 mesiacoch sledovania detičiek sa rozdiel dokonca ešte zvýšil. Deti vo vlastnej izbe spali až o 1 hodinu a 40 minút dlhšie.
Čo vy na to, presvedčila vás štúdia?
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.