štvrtok , 21 novembra 2024
Home / Zdravie / Keď bolí brucho…

Keď bolí brucho…

Bolesti brucha netreba nikdy podceňovať a nebáť sa zájsť za lekárom. Je mnoho dôvodov, prečo vznikajú bolesti brucha, avšak nie je ľahké ich vždy určiť. Za bolesťami sa môže síce skrývať len obyčajná viróza, ale môže ísť aj o vážny zdravotný problém…

Čo môže byť príčina ťažkostí?

Diétna chyba 

Ak trpíte bolesťami, ku ktorým sa môže pridružiť aj vracanie alebo hnačka, môže ísť o diétnu chybu, t.j. treba sa zamyslieť, čo ste v posledných hodinách zjedli. Bolo to niečo neobvyklé? Alebo niečo, čo máte radi, ale zjedli ste to z chuti, rýchlo alebo vo väčšom množstve?

Žlčové kamene 

Aj pri žlčových kameňoch sú prítomné bolesti brucha. Často sa stáva, že ak ste skonzumovali viacej mastných jedál, alebo takéto jedlá sú na dennom poriadku, môžu/no nemusia vzniknúť žlčové kamene. Tie môžu následne zapríčiňovať aj zápal žlčníka. Oba tieto prípady spôsobujú záchvaty, pre ktoré sú typické silné bolesti brucha.

Silná a neprestávajúca bolesť brucha

V prípade, že je bolesť priam neznesiteľná, že sa len ťažko postavíte alebo hocijaký menší pohyb vám spôsobuje neopísateľnú bolesť, môže ísť o zápal slepého čreva alebo prasknutý vred. Bolesť sprevádzajú aj ďalšie príznaky, ako napr. vysoká horúčka, zimnica, pocit na omdletie alebo krv moči alebo v stolici. Akonáhle trpíte uvedenými príznakmi, treba okamžite zájsť do nemocnice, kde sa pravdepodobne nevyhnete operácii.

Bolesti brucha, hnačka a vracanie

Je možné, že ste sa „otrávili“ nejakou potravinou, ktorá bola napríklad po záruke, zle umytá, alebo ste niekde natrafili na črevnú virózu. Tu je dôležité dostať do tela veľa tekutín, pretože ak to nedodržíte, hrozí vám dehydratácia. Ochorenie by sa malo po 24 hodinách zmierniť.

Bolesť brucha plus bolesť pri močení

Ledva zvládate bolesť brucha a ešte vás začína trápiť aj iná bolesť – pri močení. Ak navyše aj nachádzate krv v moči, ide jednoznačne o zápal močových ciest. Aj v tomto prípade zájdite za lekárom, ktorý bude určite požadovať vzorku moču a pri pozitívnych výsledkoch dostanete antibiotiká.
 
V každom prípade, nech máte akékoľvek bolesti brucha, treba im venovať pozornosť. Ak sú navyše dlhotrvajúce, neznesiteľné, neutíchajú ani po vracaní, či hnačke alebo ani pri správnom pitnom režime, či diéte, netreba sa báť navštíviť lekára.
 
Máte nejakú „zlú“  skúsenosť s bolesťami brucha alebo s vyšetrením u lekára? Alebo dobrú radu, ako si pomôcť? Podeľte sa a napíšte nám pod článok váš názor.
 
zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre