sobota , 23 novembra 2024
Home / Dieťa / Fakty o pigmentácii, ktoré vás môžu prekvapiť

Fakty o pigmentácii, ktoré vás môžu prekvapiť

Väčšina ľudí, ktorých pokožka nesie stopy nadmernej pigmentácie či takzvaných „stareckých škvŕn, pravdepodobne vie, že ide o dôsledok nadmerného pôsobenia slnečného žiarenia v kombinácii s pokročilým vekom. Vedeli ste však, že hyperpigmentácia môže byť spôsobená aj trením, poranením kože, zápalovým ochorením či hormónmi?

Vďaka pokročilému systému prevencie si už veľa ľudí uvedomuje možné riziká, ktoré hrozia pri dlhotrvajúcom nadmernom vystavovaní sa slnečnému žiareniu. A sú to práve slnečné lúče, ktoré prehlbujú problémy súvisiace s nadmernou pigmentáciou.

Pehy

Pehy na pokožke niektorých ľudí sú výsledkom ich genetickej predispozície. Tento symbol krásy a výnimočnosti sa najbežnejšie vyskytuje u ľudí so svetlou pleťou a svetlými a prirodzene ryšavými vlasmi. Pehy sa však dajú „vypestovať“ aj v detstve, ak deti trávia veľa času vonku. V takomto prípade sa pehy môžu objaviť na nose či lícach.

Starecké škvrny

Pigmentové škvrny známe aj ako starecké škvrny sa často vyskytujú na chrbtovej strane rúk. Obvykle sa objavujú u ľudí, ktorí pracovali alebo pracujú vo vonkajšom prostredí (záhradníci, lesní robotníci a podobne). Starecké škvrny sú výsledkom dlhoročného pôsobenia slnečného žiarenia a tiež hormonálnych zmien, ktoré sú charakteristické pre proces starnutia. Tieto pigmentové škvrny sú relatívne neškodné, no mali by byť pod kontrolou lekára.

Melasma

Tento typ pigmentácie sa vyskytuje hlbšie v koži, obvykle u žien počas tehotenstva. Môže byť však aj výsledkom užívania niektorých liekov. Melasma sa objavuje ako veľká hnedastá škvrna, väčšinou v oblasti čela, líc alebo krku. Okrem hormonálnych zmien a liekov môže byť príčinou vzniku melasmy aj stres a nadmerné vystavenie sa slnečným lúčom, respektíve UV žiareniu.

Pozápalová hyperpigmentácia

Tento typ hyperpigmentácie nie je medzi širokou verejnosťou veľmi známy. Najčastejšie sa vyskytuje u obyvateľov Ázie či Stredomoria, môže sa ale objaviť prakticky u kohokoľvek. Ľudská koža ako taká charakteristicky reaguje na trenie, čo je dobre vidieť pod pažami alebo medzi stehnami. V priebehu času môže pokožka v tejto oblasti stmavnúť. Príčinou pozápalovej hyperpigmentácie môže byť dlhotrvajúce trenie kože o kožu, zápal či akné. Keď sa koža po zranení uzdraví, má tendenciu stmavnúť.

Hyperpigmentácia – vznik

Charakteristické stmavnutie pokožky pri zvýšenej pigmentácii je výsledkom nadmernej produkcie melanínu. Za jeho tvorbu sú zodpovedné melanocyty. Ak sú však tieto kožné bunky poškodené, nedokážu tvorbu melanínu kontrolovať. Ten sa vo veľkých množstvách nedokáže rovnomerne „rozmiestniť“ po povrchu pokožky, a tak vytvára zhluky – stmavnuté miesta na koži. Ľudia s hyperpigmentovanou pokožkou by mali byť zvlášť opatrní pri laserových zákrokoch, použití IPL epilátorov či mikrodermabrázii. Naopak, odporúča sa používanie kvalitných krémov na pigmentové škvrny.

zdroj: Bioderma, YouTube, Pixabay

Komentáre

komentáre