Objať dieťa, čo môže byť jednoduchšie? Napriek tomu, ruku na srdce, pri všetkej tej zaneprázdnenosti a každodenných stresoch, nezabúdame na to akosi? Na prejav lásky, povzbudenia, na objatie??
Ak si každý deň nájdete čas objať vaše dieťa, skvelé. Ak však nie, nepátrajme po dôvodoch, namiesto toho si raz a navždy povedzme, že to už robiť nebudeme. Že nezabudneme a objímať budeme, tak často, ako sa len dá, hoci aj bezdôvodne. Prečo? Aj kvôli týmto 7 účinkom objatia na naše deti…
Sila objatia
Neexistuje nič také, ako musieť si „zaslúžiť objatie“. Vari deti ľúbime preto, že si to nejako zaslúžili??? A čo viac, ako objatie, im môžeme dennodenne poskytnúť? Čudovali by ste sa, ale veru máločo je pre dieťa významnejšie a dôležitejšie, ako tento hmatateľný dôkaz našej rodičovskej lásky, dôvery a povzbudenia. Preto objímajme deti vždy a stále, keď sú smutné, keď sa im niečo podarí, vo výnimočných momentoch aj len tak, lebo si na to práve spomenieme. Na to, aké dôležité sú pre nás a my zasa pre ne.
Objatie rodiča na dieťa pôsobí…
1. Antistresujúco
Istotne to poznáte sami na sebe. Nič sa nedarí, všetko vám prerastá cez hlavu, ste napätí a máte pocit, že každú chvíľu vybuchnete. Doslova každodenné situácie, či už doma, alebo v práci, kedy stačí jedno nesprávne slovíčko, pohľad, gesto a vy exlodujete. Ak k vám však pristúpi blízka osoba, aby vás pohladila či vzala do náručia, stres razom vyprchá.
Funguje to aj u detí. Naša náruč dokáže zmierniť napätie z obávanej písomky, či vystúpenia. Vyskúšajte to a uvidíte, že vďaka vášmu objatiu pôjde stres aj tréma do úzadia.
2. Proti bolesti
Detičky nás prirodzene vyhľadajú, keď si nejako ublížia. Možno si poviete, veď objatie predsa nedokáže zastaviť krvácanie ani zmierniť opuch na hlave! To síce nie, ale za to účinne pôsobí na emocionálnu stránku dieťaťa a čuduj sa svete, dokáže aj čosi navyše. Objatie dokázateľne znižuje napätie vo svaloch, napomáha lepšej cirkulácii krvi a uvoľňuje dôležitý hormón oxytocín.
3. Proti smútku
Objatím proti smútku, silu tejto zbrane snáď každý pozná. Pri objatí sa však vďaka vyplavenému hormónu oxytocín a serotonín, skutočne cítime lepšie. A u detí to platí tiež. Ich smútok a trápenie im preto odožeňte najrýchlejšie a najúčinnejšie, ako viete – láskyplným objatím.
4. Na zvyšovanie sebavedomia
Objatie mamy je dôkazom, že o dieťa stojí, že ho miluje také, aké je. Máločo na svete dokáže vliať malému človeku takú silu a vieru v seba, ako pocit, že ho niekto miluje, reálne a dotykovo. Deťom totiž slová nestačia, oveľa intenzívnejšie vnímajú dotyky a mamkina náruč je pre ne tou najväčšou istotou.
5. Na zdravý emocionálny aj fyzický vývoj
Výskumy dokázali, že existuje priama spojitosť medzi pravidelnosťou objímania a budúcou schopnosťou bojovať proti stresom. Deti, ktoré boli v detstve objímané častejšie, sú neskôr odolnejšie voči stresom, menej sa boja nadviazať vzťahy a celkovo sa cítia šťastnejšie, aj vďaka oxytocínu, ktorý sa objatím zakaždým spúšťa.
6. Na posilnenie imunity
Stačí pol minúty v objatí milovanej a milujúcej osoby a choroby sú na ústupe. Presnejšie, spúšťa sa pôsobenie rôznych neurotransmiterov a iných prospešných látok. A naopak, čo potvrdzujú aj mnohé štúdie, psychický i fyzický vývoj deti, ktoré rodičia v detstve nehladkali, ani neobjímali, sa zasa spomalil.
Koľko objatí denne je teda akýmsi limitom? Na to, aby boli deti zdravé, potrebujú minimálne 8 objatí denne! Ale pokojne aj viac, horná hranica sa neudáva.
7. Výchovne
Deti hnevajú, to áno a my si neraz pomyslíme, že si preto nič nezaslúžia, ani naše objatie. Možno je však príčina presne v tom, v našej nevšímavosti. A ony sa nám práve hnevom snažia naznačiť, že sú tu – smutné a zabudnuté. Ak vás vaše dieťa hnevá, skúste si ho namiesto výčitiek či kriku pritúliť. Najmä v prípade, ak si už ani nedokážete spomenúť, kedy naposledy ste niečo také urobili. Mnohokrát práve deti, ktoré sa cítia citovo prázdne, vyvádzajú. Pritom často jediné, čo skutočne potrebujú, je naše objatie a pozornosť.
Tak čo, ešte stále si myslíte, že na objatiach treba šetriť? Veru nie, lásky prejavenej našim deťom totiž nikdy nie je dosť.
zdroj: Pixabay, Parents
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.