Ak ste rodičom dieťatka, ktoré vám krásne spinká už od čias, čo ste si ho priviedli z pôrodnice, úprimne závidíme. Pretože nie je veľa takých šťastlivcov, ktorí si neprešli kadejakým uspávaním aj zúfalými stavmi, kedy by vyšťavená matka dala neviem čo za to, aby jej uvrešťaný, nie a nie uspatý „anjelik“ konečne stíchol. Aspoň na pár hodín…
Áno, je to celkom normálne, novorodenci aj batoľatá sa ešte len učia spať (ako aj všetko ostatné) a je práve na rodičoch, aby ich to naučili.
Ak ste už z vašich pokusov „prinútiť“ vášho drobca spať tak, ako sa má (a ako vy chcete) zúfalí, možno vás inšpiruje týchto 5 rád:
Pevne ho zabaľte
Toto je rada vhodná najmä pre tých najmenších, ktorých pomerne dobre utíšite tým, že ich zaviniete, aby okolo seba mali zhruba toľko priestoru, ako tomu bolo v maternici. Pravda, nie všetky bábätká to majú rady, ale väčšinu tým prekvapivo upokojíte a ony vďaka tomu rýchlejšie zaspinkajú.
Pozor, aby to skutočne fungovalo, musí mať dieťatko zavinuté i ruky! Zabrať môže aj ľahká látková plienka, ktorou mu prikryjete tvár alebo aspoň oči.
Kolísanie a nosenie
Zaiste, postieľka je na spanie ideálna, niektoré mamičky zasa nedajú dopustiť na kočiar, ktorý sa na istý čas stal stabilnou súčasťou ich domácnosti. Ak ste však vyfasovali ozajstného bojovníka proti spánku, toho len tak ľahko neuspokojíte.
Mnoho bábätiek sa rado nosí, chcú cítiť teplo matky (ale aj otecka), jednoducho telesnú blízkosť. Buď ho vláčite po rukách alebo uprednostníte šatky a rôzne iné „nosiče“, dnes tak obľúbené.
Alebo možno sa ten váš rád kolíše, nie je to síce riešenie trvalé, ale na istý čas to môže pomôcť vyriešiť váš problém so spánkom.
Deti zbožňujú biely šum
Takže mu pokojne pustite aj vysávač. Biely šum je totiž zvuk, ktorý vydáva napríklad nevyladené rádio, ak ho ani to neupokojí, snáď zaberie spomínaný vysávač alebo fén pustený naplno.
U nás dobre zafungovala pustená miešačka (prestavba domu) aj iné, pomerne hlučné mechanizmy.
Samostatná posteľ či rovno vlastná izba
Spať s malými deťmi v posteli je pekné. Ale podobne, ako sa kvôli tomu niektorí rodičia vôbec nevyspia, nemusí to vyhovovať ani deťom. Niektoré z nich sa budia na každý váš pohyb a ich spánok tak nestojí za veľa. Odsun z rodičovskej postele do vlastnej postieľky vám máloktoré dieťa nadšene odsúhlasí, ale čím neskôr sa k tomu odhodláte, tým to bude zložitejšie.
Rovnako tak pouvažujte o jeho presunutí do vlastnej izbičky, ak sa vo vašej spálni navzájom budíte.
Všetko je to však nanajvýš individuálne.
Zabudnite na úplné ticho!
Snažíte sa, aby ste deťom vytvorili na spánok dokonalé podmienky (a teda aj dokonalé ticho), chodíte po špičkách, takmer spolu ani nehovoríte, hoci ste za zatvorenými dverami v obývačke, len aby ste náhodou vášho miláčika nezobudili…
To je však chyba! Jednak v takomto prostredí veľa detí i tak zaspať nedokáže, je to totiž pre ne neprirodzené a taktiež by sa to mohlo časom obrátiť proti vám. Tým, že váš drobec nezaspí nikde inde, kde nebude mať tieto „dokonalé“ podmienky.
NAJDÔLEŽITEJŠIE JE VYTVORIŤ SI SVOJE VLASTNÉ RITUÁLY
Dajte tomu čas, dieťa si na vás i režim musí zvyknúť
Keď nechce zaspať vaše dvojročné dieťa, problém bude asi niekde inde… Ale bábätku, ktoré sa sotva narodilo, musíte ešte čo-to odpustiť. A učiť ho, pomaly a trpezlivo, ako to u vás doma chodí. Potrebuje cítiť vašu blízkosť, preto ho aj ponoste, pomaznajte sa s ním, snažte sa však, aby nezaspávalo s fľašou či na vašom prsníku (hoci niekedy skutočne zaberie len to a snažiť sa dbať na pravidlá nie je vždy jednoduché).
Rada nadovšetko: Ak máte za sebou ďalšiu viac-menej prebdenú noc, neplánujte si na deň milión úloh, ktoré musíte urobiť – radšej si bez výčitiek pospite s vaším nespavcom.
A naberte sily do ďalšieho boja…
foto: pixabay.com, pexels.com, icelion87.deviantart.com
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.