Niekedy sa detičky pýtajú na svet skôr… Alebo treba niekedy pôrod vyvolať. Nič nezvyčajné. Ale ak chce ísť dieťa na svet pred 37. týždňom tehotenstva, alebo sa tehotenstvo musí ukončiť o niekoľko týždňov, či mesiacov skôr, ako je stanovený termín pôrodu, hovoríme o predčasnom pôrode a predčasne narodených deťoch.
V dnešnej dobe už predčasne narodené detičky majú veľké šance na prežitie. Pochopiteľne, veľmi záleží na odbornosti vedenia pôrodu a následne na starostlivosti v prvých týždňoch života. V súčasných vybaveniach nemocnice sú už možnosti zachrániť takéto detičky, zatiaľ čo v minulosti tieto deti mali malú životaschopnosť.
Stáva sa, že duševný a telesný vývoj predčasne narodených detí je do 2. -3. roku trocha oneskorený, no neskôr, v ďalšom období svojich rovesníkov dobehnú.
Čo spôsobuje predčasný pôrod?
Najčastejšie sa uvádza:
- predčasne odtečenie plodovej vody,
- prílišná námaha a stres,
- úraz matky,
- predčasné odlúčenie placenty.
Nedonosené detičky sú maličké, slabučké, spavé, nemajú sací reflex, nevedia si udržať stálu teplotu a majú problémy s dýchaním.
Preto je vždy potrebná starostlivosť v inkubátoroch, v ktorých majú teplo a v ktorých je zariadenie na podávanie kyslíka, zvlhčovanie vzduchu…
Každý asi vie, že najvhodnejšou stravou pre novorodencov je materské mlieko. Niektoré detičky si v prvých týždňoch vyrovnajú svoju hmotnosť, iné môžu pekne a rýchlo priberať, napríklad aj takých 700 g mesačne. Mamička sa musí snažiť udržiavať si materské mlieko, odsávať, skladovať, dieťatko aj tak zo začiatku bude potrebovať len malé množstvo.
Dieťa býva väčšinou prepustené z nemocnice v období, keď nastáva pôvodný termín pôrodu, ak má svoju váhu nad 2500 g a ak si dokáže udržať telesnú teplotu.
Potom môže ísť konečne s mamou domov…
Máte aj vy predčasniatka? Aké boli vaše začiatky? Napíšte nám…
foto a video: flickr.com, youtube.com