Sú vzrušujúce, zábavné a úplne bezpečné.
Najnapínavejšie experimenty pre deti, ktoré predstavujú viac ako 60 experimentov zvedavým bádateľom, aj tým, ktorí sa chcú dozvedieť viac. Sú to fascinujúce javy z oblasti biológie, chémie a fyziky.
Ku každému experimentu sú rozpísané podrobné návody s fotografiami a vysvetlenie, čo za každým pokusom väzí. Deti sa dozvedia veľa informácií o rastlinách, chemických prvkoch, poveternostných javoch, tlaku vzduchu a vody…
K pokusom budú deti potrebovať bežné veci, ktoré majú všetci doma, takže nič špeciálne nemusíte dokupovať. Takto rýchlo zistíte, že fyzika, chémia, ani biológia nie sú zaprášené nudné vedy. Pomocou týchto vzrušujúcich experimentov môžete svoj domov premeniť na laboratórium a objavovať tvary mrakov, hru na fľašiach alebo mliečne hviezdičky.
Ohromujúce experimenty pre mladých výskumníkov a vynálezcov vám ukážu, čo všetko je možné s jednoduchými prostriedkami. Poznávať základy fyziky, biológie a chémie bude hračkou.
Hlavné motto knihy Najnapínavejšie experimenty pre deti teda znie: Objavujeme všetkými zmyslami!
Experimenty sú rozdelené do kategórií zrak, hmat, sluch, chuť a čuch a pre každý zmyslový orgán sú tu pripravené mnohé prekvapenia. Múdry profesor Hlavička vám ukáže, či je experiment veľmi jednoduchý, stredne ťažký alebo ťažký, a povie vám, čo za každým experimentom väzí.
- Ľahko pochopiteľné a podrobné návody s fotografiami
- Jednoduché prostriedky, minimum námahy, veľký efekt
- Slovníček pojmov
Vyskúšajte si jeden kúsok z knihy Najnapínavejšie experimenty pre deti:
Stav beztiaže
Budete potrebovať plastový pohárik (téglik), vodu
Tento experiment radšej robte vonku, inak by ste mohli namočiť podlahu a problém by bol na svete. Takže šup-šup do záhrady alebo na ihrisko!
Stav beztiaže koniec-koncov nie je ospravedlnením pre kaluže vody po celom dome.
Urobte nasledujúci pokus:
- Prepichnite v spodnej časti plastového téglika dva protiľahlé otvory.
- Teraz naplňte téglik vodou. Otvory pritom zapchajte prstami.
- Ak z otvorov prsty odstránite, začne voda vytekať von. No výborne, napadne vám určite, to vám bolo hneď jasné! Ale to ešte nie je všetko.
- Teraz pustite téglik na zem z výšky svojej hlavy – alebo pokojne z ešte väčšej výšky. Teraz už voda z téglika nepotečie!
Čo sa deje?
Na všetky predmety pôsobí gravitácia, to znamená, že Zem predmety priťahuje, a to s rovnakým zrýchlením. To znamená, že naša voda padá k zemi rovnako rýchlo ako téglik. Pretože voda aj téglik padajú rovnako rýchlo, nemôže voda vytekať otvormi, pretože v tom prípade by sa musela pohybovať rýchlejšie ako téglik.