Už je to takmer mesiac, čo začal nový školský rok, a tak, ak vás hneď zo začiatku neskolili bacily a vírusy, zrejme ste si už s dieťaťom zabehli nejaký režim.
Ráno budíček, raňajky, umyť sa, obliecť, učesať a hurá do školy či škôlky! Poobede po príchode domov to pokračuje robením si úloh, kde obzvlášť pri prváčikoch sme veľmi pozorní, ale ani väčší školáci by nemali ostať celkom bez kontroly.
Ale čo s predškolákmi? Aké povinnosti majú oni? Čo všetko by rok pred nástupom do prvej triedy mali zvládať? A ako im s tým môžeme pomôcť my, rodičia?
Domácu predškolskú prípravu nepodceňujme!
Tých desať mesiacov ubehne ako voda a vy sa ani nenazdáte a doma budete mať namiesto škôlkara veľkého školáka. Aby bol jeho nástup do školy čo najmenej bolestivý a dokázal sa na školskú lavicu a režim v triede čo najlepšie adaptovať, je nevyhnutné, okrem súhlasu školského psychológa, že je na školu pripravený, aj významný rodičovský vklad.
Nie nadarmo majú aj v škôlke predškoláci viac úloh a trochu iné postavenie ako mladšie deti, a preto aj vy k vášmu 5-ročnému veľkáčovi pristupujte inak, ako doposiaľ. Najmä, pokiaľ ide o jeho úlohy, povinnosti a ich plnenie. Rozhodne nie je dobré očakávať, že sa všetko naučí iba v škôlke. Práve naopak, najviac si odnášame z rodiny, a preto mu buďte vzorom a pomáhajte mu.
Porozprávajte sa s ním a vysvetlite mu, že tento rok bude iný. Že už je skoro školák a musí sa podľa toho správať. Veľa už dokáže zvládnuť aj sám a čo mu ešte celkom nejde, spolu vylepšíte. Vďaka tomu mu porastie sebadôvera aj radosť zo zmien, ktoré ho čakajú.
Toto všetko by už predškolák mal zvládať
Dieťa v piatich rokoch už dokáže veľa vecí. Vie ísť samo na záchod, utrieť sa aj si umyť ruky po jeho použití. Rovnako tak si však umýva ruky, keď príde zvonku, alebo pred jedlom. Bez pomoci sa oblieka, obúva, uprace si po sebe hračky a zvláda byť aj v kolektíve. To všetko bez väčších problémov a plaču, pravdaže s občasným pripomenutím zo strany rodičov, ak náhodou na čosi pozabudne.
Čo ďalšie by však malo zvládnuť a možno až tak dobre nezvláda? Posvieťme si na to spolu a čím skôr, kým je ešte čas.
1. Pozná farby
Správne pomenovať veci, to je základ. Avšak predškolák by mal vedieť aj dané veci roztriediť – podľa farby, veľkosti i tvaru.
2. Vie strihať s nožnicami, lepiť aj maľovať s farbami
Nožnice síce deťom do ruky až tak nepatria, ale v škole ich budú potrebovať. Preto je dobré, ak s nimi príde dieťa do styku, samozrejme pod dohľadom dospelého, skôr. Začať možno so strihaním rôznych tvarov, neskôr pridajte vystrihovačky, pri ktorých sledujte, ako to dieťaťu ide. Či strihá po vyznačenej čiare, alebo mu to až tak dobre nejde.
Rovnako tak je užitočné, ak si vie vystrihnutý obrázok aj samo nalepiť, ako aj vyfarbiť vodovými farbami.
3. Správne drží farbičku, ceruzku aj pero
Deti kreslia od útleho detstva. Začína to neistými čiarami s trasúcou sa pastelkou v malej ručičke, až sa vypracujú na dokonalých vyfarbovačov maľovaniek a autorov originálnych kresbičiek. V tomto okamihu už prichádza rad na to, aby sme si všímali, či farbičku, respektíve ceruzku a pero, držia správne, ako aj, či majú pri kreslení ruku dostatočne uvoľnenú. Fajn je si s nimi nacvičiť aj písanie vlastného mena, ideálne tlačeným písmom. Väčšina detí v predškolskom veku si to vypýta samo, na nás je ich v tom iba podporiť.
4. Hovorí zreteľne a rozumie pokynom
Reč dieťaťa v predškolskom veku by už mala byť zrozumiteľná a jasná. Taktiež by malo zvládnuť odpovedať na naše otázky aj rozvinutými vetami.
Správne pochopenie, čo mu hovoríme a čo od neho chceme, je základom, od ktorého sa môžeme odpichnúť v jeho ďalšom napredovaní.
5. Už sa zoznámil s písmenkami
Nič sa nedeje, ak ešte neovláda celú abecedu, na to predsa ide o rok do školy! U päťročného celkom postačí, ak pozná niekoľko písmeniek, napríklad tie zo svojho mena či priezviska a dokáže ich aj rozpoznať.
Keď vidíte, že mu učenie písmen ide nad očakávania a baví ho to, pokojne ho hravou formou, trebárs za pomoci detských kníh pre predškolákov, v ktorých nájdete písmenká aj s milými riekankami a obrázkami, naučte viac.
6. Počítanie do 10 nie je problém
Predškolák by nemal mať problém napočítať do desať. Veď od päťky, čo je jeho aktuálny vek, je to už len päť ďalších prstov na druhej ruke. 🙂
7. Ovláda základné pravidlá premávky
Bezpečnosť na ceste, význam semaforu a farieb na ňom, kto kedy smie a kto nemôže prejsť cez cestu, toto sú vedomosti, ktoré dieťaťu vštepujeme akosi automaticky od útleho detstva, a tak by to predškolák už mal dobre ovládať.
Všetci vieme, že deti sú ako špongie. Nasiaknu všetko, čo okolo seba vidia a počujú, rady sa učia a spoznávajú nové veci. Preto im v tom pomáhajme najviac, ako sa len dá a pripravme ich na prvú triedu hravo a s úsmevom.
foto: Pixabay
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.