Žijeme v dobe, kedy si viac, ako kedykoľvek predtým všímame, čo jeme. A pri stravovacích návykoch detí je väčšina z nás ešte pozornejšia. Nečudo, veď z každej strany počúvame, aké je čo nezdravé, škodlivé a umelé, preto si logicky vyberáme podľa svojho najlepšieho vedomia, svedomia a možností peňaženky.
Aj pri jogurtoch, obľúbených mliečnych výrobkoch našich detí, však treba byť obozretní a nekupovať „zdanlivú“ kvalitu propagovanú v reklame. Ako totiž ukázali posledné prieskumy, presne to mnoho rodičov stále robí, a to je veľká chyba! Jogurt, o ktorom najviac počujeme a ktorý dobre poznáme, totiž ešte vôbec nemusí byť ten najlepší.
Šokujúca pravda o našich jogurtových návykoch
Celosvetová agentúra zisťovala, ako sú na tom mamy s vedomosťami o zložení jedla, ktoré denne doma s rodinou konzumujú. Ukázalo sa, že veľké percento z opýtaných mám nie je až také zorientované v tom, čo je z hľadiska zdravia dobré jesť a čo radšej nie. Často aj pod vplyvom reklám totiž nakupujú potraviny, jogurty pre deti nevynímajúc, o ktorých zloženie sa príliš nezaujímajú.
Sila reklamy
Mnohé firmy sa v reklame profilujú ako tie, ktoré vyrábajú zdravé a vysoko kvalitné potraviny, príkladom za všetky sú práve výrobcovia jogurtov. Tých nakupuje priemerná slovenská domácnosť celkom dosť – ročne asi 28 kilogramov jogurtov, no mnohí vôbec neskúmajú, že v zdanlivo zdravých mliečnych výrobkoch je okrem mlieka aj kadečo iné – konzervačné látky, ktoré v prírodnom výrobku nemajú čo robiť, škroby na zahustenie, umelé arómy na zvýraznenie chuti, ba v niektorých „akože tráveniu nápomocných jogurtoch“ s jahodovou príchuťou nájdeme aj škodlivé farbivá – karmíny, ktoré dokázateľne, predovšetkým u detí, spôsobujú hyperaktivitu a môžu vyvolávať alergické reakcie.
Čo teda má obsahovať zdravý jogurt??
Etikety na jogurtoch neignorujte
Kto chce mať istotu, že deťom núka plnohodnotné bielkoviny bez prídavných látok, mal by sa naučiť čítať etikety. Prečítajte si zloženie výrobku, nech viete, čo jete. Pomôckou je, že čím je kratšie, tým je jogurt prírodnejší, a teda zdravší. V ideálnom prípade by mal obsahovať len dve zložky – mliečnu zložku a jogurtovú kultúru, ovocné naviac aj vlákninu. Bez aróm a umelých farbív.
Pravý domáci tuk – áno!!!
Deťom rozhodne nenúkame nízkotučné jogurty, kupujte zásadne plnotučné jogurty. Jogurt bez tuku totiž nemá chuť ani dostatočné výživové hodnoty, čo výrobcovia „šikovne“ prekrývajú umelými prísadami a nadbytkom cukru.
Opatrní buďte aj pri ovocných jogurtoch. Ovocná zmes je zväčša prisladzovaná a prifarbovaná. Odborníci na výživu preto radia kupovať radšej jogurt biely a čerstvým ovocím si ho dochutiť až doma.
Aký jogurt je teda pre dieťa tým najlepším, najvýživnejším? Jednoznačne taký, ktorý k nám necestoval zďaleka. To najlepšie máme rovno pod nosom, na slovenských pastvinách, preto ak sa dá, kupujme deťom aj sebe kvalitné domáce jogurty a nepreplácajme zbytočne za nadhodnotené, z reklamy známe zahraničné mliečne výrobky.
zdroj foto: Pixabay
zdroj info: CoJime, Facebook, Dama.cz
Som mama, rada píšem a málokedy veci stíham tak, ako by som chcela… Nevadí, aj taký je život mamy. 🙂
O to viac sa teším, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o svoje pocity, názory, skúsenosti a prinášať Vám zaujímavé informácie a novinky nielen zo sveta materstva.