piatok , 22 novembra 2024
Home / Tehotenstvo / 7 tehotenských mýtov, ktoré vyvrátime

7 tehotenských mýtov, ktoré vyvrátime

Ako uvádzajú štatistiky, zo všetkých párov, ktoré sa snažia otehotnieť, iba malému percentu sa to podarí hneď na prvýkrát. Väčšinou toto snaženie trvá o čosi dlhšie, niekedy aj 12 mesiacov, iní potrebujú dokonca niekoľko rokov a čoraz viac párov musí vyhľadať i lekársku pomoc, aby sa im splnil sen o vytúženom bábätku.

Avšak takmer každá budúca mama, bez ohľadu na to, koľko času čaká na svoje prvé dieťatko, číta čokoľvek o tehotenstve. Nech je na príchod nového človiečika na svet pripravená, ako sa patrí.

Bohužiaľ, na internete je aj veľa nepresných informácií, ktoré skôr uškodia, než pomôžu.

My sme pre vás zhromaždili 7 obľúbených „vedeckých“ faktov a odporúčaní, na ktoré môžu tehotné ženy niekde naraziť a nechať sa nimi zmiasť.

1.Širšie boky – ľahší pôrod

Mať široké boky sa v tehotenstve javí ako obrovská výhoda. Ibaže, realita je taká, že šírka bokov má pramálo spoločné s veľkosťou pôrodného kanála. Ten môže byť rovnaký, či má žena boky široké alebo veľmi úzke.

2.Veľkosť a tvar brucha naznačujú, či to bude dievča alebo chlapec

To by bolo, môcť podľa tvaru a veľkosti bruška tehuľky určiť pohlavie jej bábätka! Akurát, že to opäť nie je také jednoduché, ako sa nás snažia presvedčiť múdre a rokmi overené rady tých skúsenejších.

Existujú len dve zaručené veci, ktoré môžu ovplyvniť veľkosť a tvar brucha tehotnej ženy, a to veľkosť plodu a jeho poloha v maternici.

3.Beh počas tehotenstva? Rozhodne nie!

Byť tehotná vôbec neznamená, že by ste sa mali vzdať obľúbených fyzických aktivít, ani behu. Ak má žena nekomplikované tehotenstvo, je pre ňu bezpečné a zdravé behávať počas všetkých trimestrov. To sa týka aj iných športov, pravdaže všetko s mierou a s ohľadom na seba i bábätko.

4.Ranná nevoľnosť iba ráno a v prvom trimestri

Ranná nevoľnosť je najčastejším príznakom tehotenstva. Až 80 percent tehotných žien uvádza, že ňou trpeli, no iba malá časť z nich ráno. Napriek názvu sa totiž môže vyskytnúť kedykoľvek počas dňa. Niektorí odborníci dokonca navrhujú, aby sa tento stav premenoval na „celodennú nevoľnosť“.

Nepríjemné nevoľnosti, nech už nimi budúca mamička trpí kedykoľvek počas dňa, zvyčajne končia po prvom trimestri, ale približne 20% tehotných žien priznáva, že nimi trpeli počas celej gravidity.

5.Mačka v blízkosti tehotnej? V žiadnom prípade!!

Mačky môžu mať zriedkavé ochorenie známe ako toxoplazmóza, ktorá môže spôsobiť vrodené chyby u detí. Ale to ešte neznamená, že by ste sa mali vzdať vášho domáceho miláčika hneď, ako otehotniete. Celkom postačí, ak sa na čas vyhnete čisteniu jeho príbytku, prípadne si pri tom dáte aspoň rukavice a okamžite si umyjete ruky.

Pokiaľ ide o samotnú toxoplazmózu, najbežnejší spôsob, ako ju „schytať“, je konzumácia surového, respektíve nespracovaného mäsa.

6.Plod neovplyvňuje nič z toho, čo sa deje vonku

Po celé roky sa predpokladalo, že deti sa rodia bez akéhokoľvek poznania vonkajšieho sveta. Posledné výskumy však ukázali, že lekári sa mýlili. Dieťatko už v brušku počuje rôzne zvuky, najmä hlas mamy, ktorý ho upokojuje.

Môže však vidieť aj svetlo mimo brucha a odvrátiť sa, ak je príliš jasné. Taktiež ochutnáva všetko, čo je jeho mama, a to oblizovaním placenty a stien maternice. A môže dokonca aj snívať!

Plod v brušku je teda do veľkej miery ovplyvnený všetkým, čo sa deje vonku.

7.Tehotenstvo – čas radosti a neskonalého šťastia

Každý si myslí, že tehotenstvo je najšťastnejší čas v živote ženy. Veľa tehotných žien však počas 9 mesiacov čakania na narodenie ich dieťatka prežíva predovšetkým stres, zmätok, strach a iné, od šťastia a pohody veľmi vzdialené pocity. Približne 20% žien dokonca bojuje s niektorými príznakmi depresie, za čo môžu najmä prudké hormonálne zmeny, ktoré sa v tele tehotnej ženy dejú.

S ktorými ďalšími polopravdami a mýtmi ste sa počas tehotenstva stretli vy a vyvrátili ste ich?

zdroj obrázkov: Pixabay

Komentáre

komentáre