sobota , 24 októbra 2020
Home / Dieťa / 4 vety, ktoré niekedy vysloví každá mama… a všetky deti ich neznášajú

4 vety, ktoré niekedy vysloví každá mama… a všetky deti ich neznášajú

Keď sme boli malé, nemohli sme tie vety ani vystáť. O to čudnejšie je, že teraz rovnaké “múdrosti” hovoríme aj my. Vlastným deťom.

Jednoducho existujú univerzálne, všetkými mamami opakované a deťmi nenávidené vety, ktoré kolujú z generácie na generáciu. Aké používate najčastejšie vy???

1. “Keď budeš jesť toľko sladkostí, nevyrastieš!”

Deti a jedlo, to je kapitola sama o sebe. Väčšina rodičov dennodenne rieši, ako do detí dostať aspoň niečo zdravé, ideálne zeleninu v čerstvom stave a naopak obmedziť prísun cukroviniek všetkého druhu. Asi aj preto existuje mnoho múdrych viet na túto tému…

” Zo sladkosti sa ti pokazia zuby.“

„Po čokoláde nevyrastieš.“

„Keď nebudeš jesť zeleninu, budeš stále chorý.“

A nesporne je na nich kusisko pravdy, overenej rokmi a skúsenosťami našich mám a ich mám… to však nemení nič na tom, že sme ich ako deti neznášali a naše deti to tiež nepočúvajú rady.

2. “Prečo plačeš? Mám ti jednu pridať, aby si mal dôvod?”

Každé dieťa občas plače, neraz aj zdanlivo bez dôvodu. A keď ho nie a nie utešiť, ani prísť na príčinu jeho náreku, nejedna mama odkiaľsi vyloví pamätnú vetu:

„Chceš, aby som ti dala po zadku? Aspoň už budeš mať dôvod plakať.”

Áno, pomerne necitlivé, ale niekedy to skrátka inak nejde.

3. “Ježiško všetko vidí.”

Keď už nevieme, ako na deti a ozaj nič nezaberá, dôjde aj na starý dobrý trik s Ježiškom. Dobre poslúžil našim rodičom, tak prečo by aj naše deti nemotivovalo, že sa na ne Ježiško nahnevá, keď budú neposlušné? Veď Ježiško predsa všetko vidí, všetko si pamätá a máločo deti vystraší viac, ako predstava, že si pod stromčekom nenájdu celkom nič.

4. “Počítam do 3…”

A na záver tá najväčšia klasika. Slávne počítanie do 3 (vrátane predlžovania typu dva a štvrť, dva a pol a dva a trištvrte). Čo k tomu viac dodať? Počítali naše mamy, počítame my a s veľkou pravdepodobnosťou budú počítať aj naše deti, až raz budú rodičmi.

 zdroj: Pinterest

Komentáre

komentáre