Vaše deti a ich každodenné škriepky. Každá viacdetná matka toto dôverne pozná. Hádky jej mladšieho dieťaťa so starším bratom alebo sestrou sú zdanlivo nekonečné. A aj nervy, ktoré nám tým večným naťahovaním sa o hračku, jedlo, HOCIČO spôsobujú.
Mať brata či sestru je skvelá vec, jedinečná. Tak sa však zdá, že nie vždy… Ako sa správne nastaviť na súrodenecké hádky a pomôcť im budovať si zdravé vzťahy v rodine?
Vzťahy medzi súrodencami
Boj o všetko, ktorý prebieha v priestore detskej izby, vie rozhádzať a rozhádať aj tých najpokojnejších rodičov. Obzvlášť, keď je náročné sa dopátrať, na koho strane je pravda a koho bude potrebné potrestať.
Mať súrodenca je na jednej strane fajn. Je to spojenec proti dospelým, niekto, kto je vždy tu, k dispozícii na hry a vymýšľanie hlúpostí, no tiež to znamená, že ten niekto, brat alebo sestra, práve preto, že nikam neodchádza (minimálne do odchodu na vysokú), a to môže prirodzene liezť na nervy.
Súrodenecká rivalita
Prejavy rivality
-
Snaha získať rodičovskú pozornosť – staršie dieťa sa po príchode mladšieho súrodenca môže cítiť odstrčené a opustené, pretože rodičia zrazu venujú pozornosť aj niekomu inému. To neraz vyústi do boja o pozornosť rodičov a rivality medzi deťmi.
-
Porovnávanie – súrodenci sa často porovnávajú a súperia medzi sebou v rôznych oblastiach. Porovnávajú svoje športové aj školské výkony a súťažia o pochvalu rodičov. Môže to dospieť až do štádia, kto je lepším, šikovnejším a obľúbenejším dieťaťom.
-
Šikana medzi deťmi – súrodenci sa navzájom provokujú, dráždia a mnohokrát aj fyzicky napádajú.
-
Nedostatok pozitívnych emócií – ťažkosti s prejavovaním pozitívnych emócií voči súrodencom, kedy má dieťa problém bratovi/sestre čokoľvek požičať, prípadne sa s ním o niečo podeliť.
Ako riešiť súrodeneckú rivalitu?
-
Komunikácia s deťmi – nájdite si čas na otvorený rozhovor s deťmi o ich pocitoch a túžbách. To vám pomôže rozvíjať vzájomnú empatiu a porozumenie aj medzi súrodencami.
-
Rôznorodosť aktivít – dajte deťom priestor rozvíjať svoje nadania. Rovnako, ako je dôležité, aby trávili čas spolu, potrebujú aj čas samy pre seba a na ich individuálne záujmy.
-
Pozitívna spätná väzba – zamerajte sa na pozitívne stránky správania detí a chváľte ich za snahu a každý úspech.
-
Správne zvládanie konfliktov – veďte deti k zvládnaniu konfliktných situácií pokojnou cestou, a to bez toho, aby sa fyzicky napádali alebo na seba kričali. Samozrejme najlepším spôsobom, ako ich to naučiť, je ísť im v tom príkladom.
-
Nezanedbávajte potreby každého dieťaťa – snažte sa venovať rovnakú pozornosť všetkých vašim deťom, a to bez ohľadu na ich vek či charakter. Docielite tak, aby sa v rodine necítili vylúčené a pomôže to aj urovnať prípadné súrodenecké spory.
Raz z toho deti vyrastú?
Je dôležité si uvedomiť, že súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť vývinu a vzťahov medzi súrodencami. Správny prístup a vzájomné porozumenie však pomáha deťom zvládnuť častokrát náročné situácie a budovať si pevné a harmonické rodinné vzťahy. Nehovoriac o tom, že raz z tých šarvátok vyrastú.
Upokojilo vás to, drahí, ťažko skúšaní rodičia? Že z toho v jeden krásny, veľmi vzdialený deň vaše detičky zmúdrejú a už sa viac nebudú toľko hádať, biť a neustále o VŠETKO naťahovať? Ale väčšinou to skutočne platí, z bitiek a doťahovačiek deti časom skutočne vyrastú a v mnohých prípadoch sa z najväčších rivalov stanú najlepší priatelia. A časy, keď všetkým pílili uši svojimi nezmyselnými hádkami, budú dávno zabudnuté.
foto: Freepik
Teší ma, že sa s Vami na našej stránke vsetkopremamu.sk môžem deliť o zaujímavé postrehy, skúsenosti a novinky nielen zo sveta materstva.