utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Zuzka Štelbaská: “Pre deti je všetko po prvýkrát, preto im môžu autori donekonečna ponúkať niektoré témy a nikdy sa ich neprejedia”

Zuzka Štelbaská: “Pre deti je všetko po prvýkrát, preto im môžu autori donekonečna ponúkať niektoré témy a nikdy sa ich neprejedia”

Zuzana Štelbaská je slovenská spisovateľka, dramaturgička a scenáristka (rôzne detské programy, ako napríklad Fidlibum, momentálne šéfdramaturgička Reflexu), autorka rozhlasovej hry, mamička dvoch detí. 🙂

Dodnes jej vyšli tri detské knižky. Jej úspešná knižná prvotina Mami, kúp mi psa vyšla v roku 2014 a o rok neskôr ju nasledovala knižka Zornička (2015) a vlani Filipko. Na slovenskej literárnej scéne pre deti je jedným z pozitívnych prekvapení a oživení (aspoň podľa mňa). Platí totiž, že nie vždy všetko, čo je venované deťom, aj naozaj vyjde :). Jej to vyšlo a my vám ponúkame so Zuzkou rozhovor. 🙂

Foto z besedy v Presove
Z besedy v Prešove

1. Venujete sa tvorbe pre deti. Nelákalo vás niekedy zmeniť zameranie a skôr písať pre dospelých? 🙂

Ak budem mať skvelý námet na knihu pre dospelých, ktorému budem stopercentne veriť, tak ju zrejme napíšem. V čase, keď som písala svoj debut, som bola úplne pohltená detským svetom. Navyše som pár rokov pred tým písala scenáre do detskej televíznej relácie a celkovo ma život priviedol k tomu, že som sa vtedy intenzívnejšie venovala dramaturgii a tvorbe detských a tínedžerských programov a projektov, bolo pre mňa prirodzené ísť ďalej v tejto línii. Občas ale napíšem len tak pre seba krátku poviedku určenú dospelému čitateľovi, najmä žene – možno aj tej vo mne. Na „vydaj“ to ale ešte nie je. Urobila som jednu výnimku, ktorá na svetlo sveta príde už zanedlho, kniha nevznikla celkom z môjho popudu, ale bola to veľmi zaujímavá skúsenosť. Zatiaľ ale o nej ešte nebudem hovoriť.

2. Veľa umelcov sa zhodne na tom, že detské publikum je vďačnejšie práve kvôli tomu, že je úprimnejšie a uvoľnenejšie a viac si vie umenie mu ponúkané užiť. Ako to vidíte vy? V čom vidíte najväčší rozdiel medzi detským čitateľom a dospelým čitateľom? 🙂

Pre deti je všetko po prvýkrát, preto im môžu autori donekonečna ponúkať niektoré témy a nikdy sa ich neprejedia, vždy vyrastie nová generácia, ktorá ich objaví a s radosťou prečíta. Rozdiel medzi detským a dospelým čitateľom je, podľa mňa, jedine v téme, štylistike, výbere slov, ktoré im autor ponúkne. Pre všetkých treba písať poctivo a s rešpektom, inak vás odhalia a zavrhnú, aj deti vedia byť riadne kritické a náročné. A to je dobre. Ako reagujú na moje knihy, to netuším, získať spätnú väzbu je obtiažne. Občas sa mi ozvú rodičia a napíšu mi svoje pocity, zážitky, ktoré mali s deťmi pri čítaní mojich kníh, z toho mám vždy radosť a som im vďačná, že si dajú tú námahu a vyhľadajú ma.

11080965_903081536378656_1859133657788230885_n
Autorské čítanie: Mami, kúp mi psa

Spontánne reakcie u detí vídam len na besedách, na ktoré chodím veľmi rada. Ak sa mi podarí ich zaujať, prežijeme spolu zvyčajne vynikajúcu hodinu. Ideálny vek sú tretiaci – štvrtáci. Už hovoria k veci a ešte sa neboja ozvať, dokážu krásne vyjadriť svoj názor, fantazírovať, nechať sa uniesť situáciou a baví ich zapájať sa do ponúknutej akcie.

Foto zlom novej knihy

3. Ako dlho vám trvá, kým vznikne jedna knižka? A ako dlho trvalo, kým ste sa odhodlali napísať svoju prvotinu? 🙂

Je to veľmi rozdielne. Mami, kúp mi psa! som písala približne tri mesiace, ale celkového času asi tri roky. Kým som ju dokončila, stalo sa množstvo vecí, ktoré mi v písaní bránili, nemala som na to kapacitu. Keď som sa už ale odhodlala, šlo to veľmi rýchlo, námet som mala takmer do detailov premyslený. Zornička a Filipko vznikli za pár týždňov, ale aj v ich prípade som si k počítaču sadala s prepracovaným plánom v hlave, a najmä ma tak uchvátil prvotný námet, že ma to doslova hnalo vpred. Vďaka predchádzajúcej niekoľkoročnej skúsenosti s písaním scenárov sa viem na tvorbu plne sústrediť a ako mama dvoch malých detí si nemôžem dovoliť mrhať časom, ak chcem vôbec niečo napísať.

13336059_1137044279649046_8442623797237615602_n
Obálka Zorničky

Takže, dajme tomu, pol roka to len omieľam v mysli a potom píšem a píšem a píšem. Kým som sa odhodlala ponúknuť rukopis vydavateľstvu, prešlo mnoho rokov. Sprvu som takú ambíciu ani nemala. Až keď som nadobudla niekoľkoročnú scenáristickú prax a život ma dostal do slepej ulice, povedala som si, že spracujem námet, ktorý mi z času na čas blikol v mysli. Mala som veľké šťastie, že to vzalo hneď prvé vydavateľstvo, ktorému som text ponúkla.

4. Knižka Filipko vyšla nedávno. Komu je Filipko venovaný? Akej cieľovej skupine detičiek? Zdá sa mi teda, že ide o riadneho nezbedníka :).  Patríte medzi spisovateľov, ktorí pri vydaní jednej knižky obvykle už majú aj nápad na pokračovanie?

Filipkov príbeh sa odohráva na konci leta pred jeho nástupom do školy. Porozumejú mu ako škôlkari, tak predškoláci a deti na prvom stupni. Filipko je bratom Zorničky, hlavnej hrdinky mojej rovnomennej knihy, ktorá vyšla pred rokom. Zábavným faktom je, že Filipko ako knižná postava, vôbec v mojom rukopise k Zorničke nefiguroval. Až na popud knižnej redaktorky, ktorá pri redigovaní textu navrhla lepšie vysvetliť, prečo sa vlastne Zornička toľko sama túla po záhrade bez dohľadu rodičov, som do vydavateľstva poslala tri možnosti, ktoré by to ozrejmovali.

Každá kniha, aj detská, by mala mať kvalitný obsah, ktorý navyše aj zaujme.

Voľba padla na mladšieho brata, o ktorého sa Zorničkina mama stará, a tak na poslednú chvíľu vznikol Filipko. Úspech, s akým sa Zornička stretla, ma motivoval k tomu, aby som napísala „chlapčenskú“ verziu, vďaka čomu vznikli knižní súrodenci, z ktorých mám ohromnú radosť. Pre mňa je týmto daná téma uzavretá a vyčerpaná. Nie vždy vidím dôvod v niečom pokračovať a naopak, pri niektorých námetoch nevidím konca. Vtedy potrebujem, aby mi niekto tresol po prstoch a povedal, že už dosť.

S Tomášom Janovicom
So spisovateľom Tomášom Janovicom

5. Čo musí podľa vás obsahovať knižka, nielen vaša, ktorá je venovaná deťom? Na čo sa vždy zameriavate pri výbere kníh, povedzme aj pre vaše detičky?

Každá kniha, aj detská, by mala mať kvalitný obsah, ktorý navyše aj zaujme. V tejto ohromne nič nehovoriacej fráze sa skrýva milión názorov mám a malých čitateľov, ktorí, ako rastú, mali by dostať možnosť si vybrať, čo chcú čítať. A to aj v prípade, ak sú rodičia odchovaní na klasike, ale z ich dieťaťa rastie komiksový maniak. Niekedy to ťažko prežívajú, že deti baví úplne iná literatúra než ich, keď boli v podobnom veku, ale deti nie sú naším odrazom. Sú celkom samostatnými a novými entitami s vlastným príbehom, ktorý by sme mali rešpektovať, a hlavne ich povzbudzovať a motivovať k tomu, aby venovali knihe svoj čas.

10645183_824484630905014_4075475688119025335_n
Obálka knihy Mami, kúp mi psa

Každý detský vek, každá detská povaha a osobnosť si vyžaduje iný pomer ilustrácií a textu, iné témy, iné postupy, ale základom je poctivo urobená práca. Vo voľnom čase sa na svojom blogu pomaly tretí rok systematicky venujem recenziám detských kníh a, vďakabohu, kvality je stále dostatok, aj keď ju občas treba prácne hľadať medzi krikľavými farbami a marketingovými produktami tváriacimi sa ako literatúra.

6. Myslíte si, že je nejaký rozdiel vo výpovednej hodnote detských knižiek dnes v porovnaní s minulými rokmi? 🙂

Niektoré knihy z minulosti treba deťom podať s doplnkovým vysvetlením, ale verím tomu, že väčšina autorov pre deti vždy písala s čistými úmyslami. Dobré knihy s nadčasovým poslaním prežili, iné upadli do zabudnutia. Inak to nebude ani s nami, ktorí sa písaniu venujeme dnes a tiež tými, ktorí prídu za nami.

7. Bude nejaká propagácia Filipka aj po slovenských mestách (čítania s deťmi v rôznych kluboch, škôlkach, centrách a podobne)?

Pre pracovné vyťaženie zvládnem maximálne jednu väčšiu akciu do mesiaca, ale som veľmi šťastná, že sa školy a knižnice ozývajú v takom predstihu, že im viem svoju účasť prisľúbiť a v práci si to zariadiť. V rámci svojho okolia toho stíham viac, stretnutia s deťmi, rodičmi a učiteľmi sú pre mňa vždy zážitkom, teším sa na ne a som za ne vďačná.

Ďakujeme, želáme všetko dobré a tešíme sa na ďalšiu tvorbu! 🙂

P.S.: Aktualizácia informácie o “dospeláckej” knižke, knižka už vyšla, ide o súpis príbehov z Reflexu s názvom Skutočné príbehy a už teraz si ju môžete zakúpiť :). prinášame vám nielen titulku, ale aj foto z krstu tejto knihy 🙂

16832364_1337278992999076_2313775701601358137_n

17022088_1345589538834688_5578779363239266807_n

zdroj: Zuzana Štelbaská (osobný archív), Gabika Futová (z besedy v Prešove), Braňo Moric (z krstu Mami, kúp mi psa, titulná fotka), Facebook/albatrosmedia, Reflex

Komentáre

komentáre