utorok , 5 júla 2022
Home / Dieťa / Znižovanie IQ počas materskej?

Znižovanie IQ počas materskej?

Ruku hore, ktorá z nás mamičiek si to už nepovedala? Akonáhle narazíme na problém či úlohu a zrazu nie sme schopné hneď to vyriešiť. Je to ale tak?

Už počas tehotenstva na sebe žena badá zmenu. Častejšie zabúda, je unavenejšia, na veľa vecí už nemá toľko energie. Je to úplne normálne. Nastávajúca mamičke má v sebe mnoho hormónov, ktoré práve prebrali vedenie. Do popredia sa dostáva EQ, nie IQ, čiže začína prevládať emocionálna stránka prežívania. Po pôrode sa to samozrejme ešte umocňuje. Veď, kto by sa zaujímal o nejaké fyzikálne či chemické vzorce, keď hneď vedľa leží ten nádherný uzlík šťastia?

Mamičkám však určite IQ na materskej neklesá. Len sa zo zaužívaných koľají, informácií a doterajšieho spôsobu života prispôsobujú na nový. Mení sa celý spôsob života.

Stráca síce kontakt s prácou, s najnovšími udalosťami  v obore, ale začne loviť úplne iné informácie. A to všetko, čo sa týka jej dieťatka. Zrazu už témou rozhovorov nie sú pracovné stratégie, ale strava či vyprázdňovanie bábätka. Aj to je úplne normálne. Stále sa u matky viac formuje emocionálna stránka, jej dieťa ju napĺňa emocionalitou a hrdosťou.

Ako by sa matkám mohlo znižovať IQ, keď :

  • Musia podávať výkon na 100% – dieťa vyžaduje neustálu pozornosť, keď je hladné, treba ho nakŕmiť, keď pokakané prebaliť, unavené uspať. Tu žiadna obedná prestávka nehrozí.
  • V starostlivosti o dieťa treba stále vyhľadávať nové a nové informácie – ako ho zabaviť, čo na koliky, čo na prdíky, kedy prikrmovať a čím, všetko o chorobách, domácej liečbe…

Áno, často nás zmáha stereotyp a automatické činnosti, ktoré už robíme bez rozmyslu.  Áno, sme unavené, nevyspaté, vyčerpané.

Ale pre tie naše deti sa vždy obetujeme a raz nám za týmito časmi bude ešte smutno. Veď kedy najbližšie sa budeme môcť celý deň so svojim dieťatkom váľať v posteli a sledovať rozprávky? Čas s dieťatkom si treba naplno užiť, kým sa opäť vrátime do pracovných koľají.

foto: flickr.com

Komentáre

komentáre