piatok , 19 apríla 2024
Home / Zdravie / Závislosť nazývaná ortorexia

Závislosť nazývaná ortorexia

Zaujíma vás zdravé stravovanie? To je skvelé. Dokonca ho aj dodržujete. To je ešte lepšie. ALE AK sa príliš zaoberáte tým, čo je zjete, v akom zložení, ako spracované alebo si všetko dopredu plánujete a ste jednoducho na seba nezdravo prísny, tak môžete trpieť tzv. ortorexiou – poruchou príjmu potravy. Čo to znamená? Jednoducho povedané, ste závislá na zdravom stravovaní.

Týka sa ortorexia aj vás? Ako to zistiť?

Je chvályhodne venovať sa kvalite jedla, ale odtiaľ – potiaľ. Existuje aj závislosť na zdravej výžive. Ako pri každej poruche, či už bulímii, anorexii alebo bigorexiou, aj pri ortorexii existujú určité príznaky, ktoré sa vám môžu zdať ako celkom „normálne“, resp. určite nie ako vzťahujúce sa na nejakú poruchu. Čo si na sebe teda treba všímať?

Vylúčili  ste komplet všetky zlé potraviny, ktoré si myslíte, že ubližujú organizmu, z ktorých sa priberá a uprednostňujete len biopotraviny? Vôbec nedôverujete bežne dostupným potravinám v klasických obchodoch, nedbali ste si aj samy dopestovať všetky druhy zeleniny, len a by ste mali dobrý pocit „čistej“ neupravenej zeleniny a ovocia… Alebo ak si aj niečo kúpite, študujete zloženia výrobkov alebo sa niekoľko hodín denne zaoberáte tým, čo zjete, prípadne máte výčitky, keď zjete niečo, čo nie podľa vás úplne to najzdravšie a následne hneď  rýchlo hladujete, alebo detoxikujete…

chudnutie

Tak to už môže byť problém! Nakoniec sa môže stať, že máte vo svojom jedálničku naozaj len zopár jedál, o ktorých ste presvedčení, že je to to jediné dobré a zdravé, ktorým vášmu telu ulahodíte… Ak budete na takmer na  každej potravine vidieť niečo nevhodné, tak sa naozaj tá rôznorodosť stravy zúži na úplné minimum. Je úpme neprípustné, že si nedáte do úst nijaké jedlo, ktoré obsahuje éčka, nepijete napríklad svoju doteraz obľúbenú kávu, nejete svoje doteraz obľúbené jedlá, lebo ste sa niekde dočítali, že je to nezdravé, vynechali ste mliečne výrobky, vajíčka, deťom neupečiete žiadny sladký koláč, zavzdušňujete svoju rodinu svojimi vedomosťami o zdravých jedlách, dokážete na zdravé jedlo myslieť stále a nezaujíma vás nič, len či je kvalitné a vhodné pre vás.

Ortorektikom na začiatku robia dobre reči, ako skvelo vyzerajú a že to dokázali len úpravou stravy. Potom je človek viac motivovaný, spokojný, na seba pyšný, že dokonale zdravo žije, no zároveň aj opäť prísnejší na to, čo zje a prepadá obrovskej sebakontrole. Časom sa môže však stať, že sú ortorektici stále viac unavení, smutní, majú znížene sebavedomie, úzkosť a strach, aby nezjedli niečo nezdravé až sa nakoniec  ich stravovanie stáva takým drastickým, že sú podvýživení, nezdravo chudí a ešte aj so zdravotnými problémami ako vypadávanie vlasov, riedke kosti, chudokrvnosť.

Ak ste sa našli vo viacerých uvedených príznakoch, zastavte sa a nežeňte svoje stravovanie už ďalej do extrému. Ak neviete ako na to, je čas vyhľadať odborníka. 🙁

foto: pixabay.com

Komentáre

komentáre