utorok , 29 novembra 2022
Home / Zábava / Blog / Z denníka matky… tej reálnej

Z denníka matky… tej reálnej

Internetom sa šíria mamičkovské blogy ako po daždi. Niektoré sa vyjadrujú vážnejšie, niektoré menej vážne, niektoré sa zamerali na módu, na každodenný život a tzv. influencing, no nájdu sa aj také, ktoré to jednoducho poňali nielen svojsky, ale pre väčšinu mám aj reálne.

Prosto sa rozhodli zo svojich každodenných materských radostí aj starostí tvoriť povzbudzujúce a niekedy až príliš realistické vtipy a vtipné texty pre nielen matky aktuálne, ale aj tie nastávajúce, či také, ktoré ešte nevedia, koľko vrstvové plienky vôbec treba pre novorodenca a či je vhodné po pôrode začať piť víno. A keďže som napísala teraz riadny “joke”, dopne vám istotne, že hovorím o ženách, ktoré o materstve zatiaľ len čítajú na internetových sociálnych sieťach vo forme vtipov.

Pexels
zdroj: Pexels

Priznám sa, že sama som jednou z tých posledne menovaných. V období vysokoškolských štúdií som si ako mnoho iných dievčat privyrábala na brigádach v rôznych rodinách ako “au – pairka”. Napriek počiatočnému strachu, ktorý som vraj mala v sebe mať, poňala som túto prácu svojsky. Možno som mala fakt šťastie na deti a rodičov, pretože som si z tohto obdobia nevzala nič stresujúce, ani nepríjemné. Všetky deti (nebolo ich veľa) boli ako moje mladšie kópie, len ešte v plienkach (takže pokojne aj moje staršie verzie, viete predsa, ako to je s plienkami). Všetky deti som viedla s humorom aj láskou.

Veľmi mi chýbali zdroje humoru pre matky s deťmi. Už vtedy som začala fungovať pre náš web Všetko pre mamu a v hĺbke duše som sa rozhodla, že napriek tomu, že nie som sama matka, nedopustím, aby sa jedna matka scvokla len preto, že už deti má. Osobne si myslím, že každá mama potrebuje pohľad aj z vonku, teda z tej strany, kde ešte deti neplačú.

Niet priestoru pre puritánstvo

V tom období už fungoval internet na plné obrátky a sociálne siete začali dominovať v každodennom internetovom živote a kto nemal Facebook, bol totálny outsider. Ale žiaden sa nevyrovnal tomu, na ktorý som natrafila až pár rokov po skončení školy . Z denníka matky je fakt denník. Ale nie matky puritánskej (nemyslím konzervatívnej, ale puritánskej). Nie matky takej, ktorá sa na sociálnych sieťach chváli dokonalými deťmi, ktoré neplačú, nemračia sa, nekakajú, vždy po sebe upratujú, či ktoré poslúchajú na prvé slovo, nie až na 125.

Z denníka matky je ten prípad. Prípad matky láskavej, obetavej, pracovitej, milujúcej, ale aj takej, ktorá má hranice trpezlivosti nastavenej realisticky, teda žiadne.

Mám na mysli matku, ktorá berie pozitíva aj negatíva materstva s láskou v srdci, dieťaťom v jednej ruke a pohárom vína v druhej. A keď sa jej pošťastí, tak manželom na konferenčnom hovore. Tej matky, ktorá dobre vie, že by tabuľkami a testami psychologického materstva dokonalosti neprešla, ale napriek tomu si je istá a vedomá, že testami materstva pri svojom dieťati áno. Presne tej, ktorá za svoju zbraň okrem pravidelných akcií na alkohol v obchodných reťazcoch (samozrejme, vtip), považuje aj nadhľad (ten je treba). A nielen že tomu rozumie a prijíma to, ale s tým stotožňuje aj matky vo svojom okolí.

Z denníka matky je ten prípad. Prípad matky láskavej, obetavej, pracovitej, milujúcej, ale aj takej, ktorá má hranice trpezlivosti nastavenej realisticky, teda žiadne. (Už stará známa Papeky z S.O.S sa jasne vyjadrila, že nervy nemá, myslím, že ona bola v tomto priekopníčkou pre všetky ženy ). Ale je to prípad matky, ktorá vie, že síce si kávu možno nestihne vypiť v ten istý deň, a keď má fakt šťastie, tak to stihne na druhý deň ráno, ale ktorá by za žiadnu instantku , arabku, ani turkyňu dieťa nevymenila. A keď má manžel šťastie, ani jeho. Jednoducho každodennej matky slovenskej (nie tej zidealizovanej).

Je to prípad matky, ktorá dobre vie, že bez kriku, občasného ziapotu, možného infarktu, porozhadzovaných hračiek a požierania nervov to proste nie vždy ide. A že sarkazmus je vlastne najnovšie slovo symbolizujúce prežitie.

Proste matky, ktorá naozaj vie, že nemusí byť všetko dokonalé, aby ona bola dokonalá. Pretože si je vedomá, že takou pre svoje svište doma je.

Priznám sa, v časoch, kedy som bývala s deťmi častejšie, mi podobný blog na scéne chýbal. No ani teraz ho neoželiem. Mladšia sestra v puberte, tie akcie na víno si nedovolím nevyužiť…a mnohé hlášky a postrehy sú vážne ako zadok na šerbli

“Milé mamičky a budúce mamičky, vítam Vás na mojom blogu, ktorý je pre mňa oddychom a odreagovaním sa od dennej rutiny. Nájdete tu viac ale aj menej úsmevné okamihy z každodenného života unavenej matky, ktorá večne nestíha… Teda okrem kávy a vína. Tie stíham vypiť každý deň. Síce v rovnakej teplote, ale stíham. Príjemné čítanie.”(Z denníka matky )

 

zdroj: Z denníka matky

Komentáre

komentáre