štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / WOW! Muž, ktorý svojím darcovstvom krvi zachránil 2 milióny bábätiek

WOW! Muž, ktorý svojím darcovstvom krvi zachránil 2 milióny bábätiek

Na svete existujú milióny darcov krvi. Ide o dobrovoľníkov – darcov, ktorých krv pomáha zachrániť životy tým, ktorí to najviac potrebujú.

Každým darovaním krvi sa vraj dokážu zachrániť až traja ľudia a obyčajná krvná plazma ich dokáže zachrániť až 18.

Milióny zachránených detí

Obyčajne darca nevie, komu jeho krv šla a pomohla, no sú špeciálne typy darcov, ktorých krv zachránila počas histórie ich darcovstva milióny detí. Že sa to nedá? Omyl. Je to prítomné a je to reálne.

Reč je teraz o špeciálnom darcovi z Austrálie, Jamesovi Harrisonovi. 81-ročný muž zachránil vďaka darovaniu krvi viac, než 2 milióny bábätiek. Jeho krv totiž obsahuje účinnú protilátku, ktorá sa používa na tvorbu pozoruhodného ošetrenia známeho ako Anti – D, ktoré chráni nenarodené bábätká od potencionálneho smrteľného RH faktoru, Hemolytickej choroby, ktorá napáda najmä plody a novorodencov.

Po 60 rokoch a takmer 1173. darovaní pán Harrison daroval krv poslednýkrát.

Keď je tehotná žena nositeľkou RH negatívu a jej plod RH pozitív, jej telo začne vnímať červené krvinky plodu ako cudzie a teda produkuje antilátky, ktoré majú tohto “cudzinca” zničiť, čo môže mať fatálne následky( od narodenia mŕtveho bábätka po poškodenie mozgu dieťatka).

Až do 60-tych rokov minulého storočia to bol veľký problém a zomieralo veľa detí, no vedci prišli s riešením: matke s RH negatívom podali injekčne nízke hladiny RhD protilátky, tieto odstránili všetky RH + krvné bunky bez toho, aby poškodili plod.

Pán Harrison bol ideálnym darcom, keďže prirodzene produkuje zvláštnu kombináciu RhD negatív krvi a Rh+ protilátok.

“Je to obrovská vec, plačem, len na to myslím,” priznala sa Robyn Barlow, ktorá koordinuje RH program a ktorá Jamesa Harrisona na to nahovorila. “Zachránil milióny bábätiek.”

No aj pán Harrison je iba človek, ktorý starne, a tak už viac darovať krv iným kvôli svojmu vlastnému zdraviu nemôže.

Ako sa sám vyjadril : “Je to pre mňa smutný deň, koniec dlhého behu.”

No i tak mu patrí obrovská poklona za to, že pomohol zachrániť život toľkým detičkám.

zdroj: www.smh.au.com

zdroj obrázkov: Facebook, Pixabay

Komentáre

komentáre