sobota , 23 januára 2021
Home / Dieťa / Výbava detskej izbičky: Kvalitná postieľka je základ

Výbava detskej izbičky: Kvalitná postieľka je základ

Všetci čerství rodičia skôr či neskôr začnú riešiť, ako čo najlepšie zariadiť detskú izbičku svojho dieťatka. Dať na rady skúsenejších alebo sa skúsiť porozhliadnuť po najnovších trendoch v detskom nábytku? Prípadne sa necháte inšpirovať obľúbenou celebritou a jej vkusom pri zariaďovaní detskej izby?

Začnime od toho najpodstatnejšieho – detskej postieľky. Tu je zopár základných tipov, podľa čoho vybrať tú správnu.

Posteľ pre bábätko – rastie s ním

Postieľka pre bábätko je nepochybne jedným z prvých kúskov detského nábytku, ktorý budúci rodičia vyberajú. Jej výber nemožno podceniť, priemerné bábo prespí väčšinu dňa, a tak je zrejmé, že detské postieľky sú pre kvalitný spánok detičiek doslova nevyhnutnosťou.

V prvom rade si je treba zvážiť, ako dlho plánujeme detskú postieľku používať, nakoľko po drobných úpravách je možné postieľku využívať aj niekoľko rokov, takpovediac rastie s dieťatkom. Po čase je však potrebné myslieť na výmenu matraca, ktorý sa prirodzene opotrebúva a je pre vývoj chrbtice dieťatka veľmi dôležitý.

Pokiaľ ide o veľkosť postieľky, dostupné sú dve základné veľkosti: 60 x 120 a 70 x 140 cm. Pri výbere neraz rozhoduje priestor, ktorý máme na postieľku vyčlenený, ale aj to, ako dlho chceme, aby v nej dieťatko spalo. Menšia vydrží zhruba do troch rokov dieťaťa, väčšie veľkosti postelí poslúžia ešte aj škôlkarom, ba dajú sa prerobiť aj na tzv. junior postele.

Materiál a nosnosť detskej postieľky

V prípade, že chceme využiť detskú postieľku na maximum, je rozumné, aby sme zvolili posteľ z tvrdšieho dreva (bukové postieľky). Pre menej náročných sú k dispozícii postieľky cenovo dostupnejšie, avšak aj menej odolné, zhotovené z dreva mäkkého (borovica).

Pozor tiež na nosnosť detskej postieľky, aby ju dieťatko „neprerástlo“ ešte pred dovŕšením troch rokov (niektoré detské postele majú nosnosť max. 15 kg).

Príslušenstvo do detskej postieľky

Pre moje zlatíčko len to najlepšie! V prípade posteľných detských doplnkov to platí snáď stonásobne. Či už uprednostníte klasickú posteľnú súpravičku – vankúš s prikrývkou, alebo vyskúšate mamičkami i detičkami obľúbené spacie vaky, jedno je isté: len nech tam dieťatko spokojne spinká.

V prvom roku života bábätka sa príliš neodporúča vankúš, a to kvôli zdravému vývinu chrbtice.

Pokiaľ ide o výhody/nevýhody spacieho vaku, dieťatko sa z neho nemôže v noci odkopať a prechladnúť, čo je nesporne veľké plus.

A plachtu rozhodne napínaciu, ak sa dá, aj ochrannú, dieťatko totiž všetko skúma a chytá. Klasická plachta bez gumičky je tak odsúdená na zhúžvanie. Výhodou ochrannej plachty je spodné potiahnutie umelou hmotou, ktorá chráni matrac pred prípadnými nočnými nehodami detičiek.

zdroj: bonybon.sk

Komentáre

komentáre