štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / Batoľa / Vojtova metóda: Cvičenie nielen pre tých s DMO

Vojtova metóda: Cvičenie nielen pre tých s DMO

Ako dieťa som sa s touto metódou stretala často. Nie sama, konkrétne, ale sprostredkovane pri cvičení môjho brata, ktorý má DMO. V útlom veku som nerozumela, prečo cvičí môj braček, tak, ako cvičí a prečo mama robí tie pohyby, ktoré robí a veľmi dlhú dobu som mala Vojtovu metódu zakódovanú ako metódu cviku s postihnutými deťmi, ktoré nemohli chodiť, respektíve sa hýbali málo. A viem, že mnoho ľudí to malo tak podobne. Až postupne som sa dostala k záveru a zisteniu, že nie je to tak, ako som si myslela. Metóda práce s pohybovou sústavou a celkovou nervovou sústavou doktora Václava Vojtu je totiž nadčasová a vážne pre veľa detí, aj dospelých.

Pán doktor Vojta v 1993 - om
Pán doktor Vojta v 1993 – om

Treba konzultovať. Nezačať len tak, bez komunikácie s neurológom

Neurológ je v tomto prípade veľmi potrebný. Rodič sám, len tak, nezistí, či je vhodné, aby s týmito cvikmi u dieťatka začal. Hovorím to preto, lebo mnohé mamičky majú pocit, že stačí rada od inej mamičky a už je to v poriadku. Nedochádza im, že tým môžu pohybovému ústrojenstvu svojich detí veľmi uškodiť

Načo cviky slúžia?

Vojtova metóda slúži na nápravu porúch v  pohybovej sústave u detí, ale aj u dospelých. Akoby zobúdzal mozog a celú Centrálnu nervovú sústavu. Sú svaly a končatiny, ktoré akoby zabudli, že vôbec existujú. Mozog akoby s nimi stratil komunikáciu. Napríklad, ak dieťatko nezdvíha správne hlavičku, alebo ju otáča len na jednu stranu, má ju na tú jednu stranu otočenú v dôsledku kratšieho svalu a ten treba uvoľniť, hýbe len končatinami jednej strany, pri ochoreniach svalov a podobne. No použiť sa dá aj u starších detí a dospelých. Najmä po úrazoch, rôznych zápaloch, ktoré spôsobia poruchu svalovej sústavy, či u dospievajúcej mládeže na skoliózu, kedy podporuje správny vývoj chrbtice.

Kedy, ako často, ktoré cviky

Neurológ povie presne, kedy začať, najmä ako a s akými cvikmi. Určí frekvenciu. Spolu s rehabilitačným lekárom vám povie, ako na jednotlivé cvik, kde stláčať, ako hýbať a akou intenzitou. Naučí vás to tak, aby ste cviky mohli praktizovať aj doma. Samozrejme, v prípade problému, ktorý sa vyskytne hneď, začať treba okamžite. Ale aj to má svoje hranice. Napríklad u detičiek v úplne ranom veku, napríklad po narodení, je potrebná veľká opatrnosť. U detí po narodení sa cviky praktizujú len vo výnimočných prípadoch, najmä tých najťažších.

Nepodceňujme ju…

Určite tieto cviky netreba podceňovať. Mnohé deti, samozrejme, vývinovo robia pokrok iným tempom, ale nezabúdajme na to, že sú obdobia, ktorým si musí každé dieťatko prejsť. Najmä v pohybovej oblasti.

Dosť však bolo slov od nás, tu si pozrite, ako to celé začalo.

Tu je video doktora Václava Vojtu pri práci s dieťatkom, ale aj o ňom samom a pod ním video práce a spomienok jeho detí. Obe vám povedia viac, než akákoľvek encyklopédia 🙂

zdroj:Pixabay, You Tube

Komentáre

komentáre