nedeľa , 25 októbra 2020
Home / Dieťa / Aktivity / Vianočná výzva na pomoc seniorom bez rodín

Vianočná výzva na pomoc seniorom bez rodín

Vianoce sú okrem iného sviatkami pokoja a rodinnej pohody. No nie každý má to šťastie, mať okolo seba tých najbližších.

Našťastie existujú ľudia, ktorým na druhých záleží, a preto sa rozhodli darovať Vianoce aj tam, kde by inak neboli.

Darujme Vianoce

Jednou zo skupín, ktoré bývajú často zabudnuté, sú aj naši najstarší spoluobčania. Nie je tajomstvom, že ľudia v Domovoch dôchodcov, či seniori, ktorí žijú sami, prežívajú sviatky veľmi smutne. No dá sa im pomôcť.

Na Slovensku existuje iniciatíva, ktorá má na starosti tzv. krabičkové obdaruvávanie seniorov. V praxi to vyzerá asi tak, že si človek, ktorý sa rozhodne obdarovať nejakého seniora, založí vlastnú krabicu, ktorú naplní rôznymi maličkosťami od drogérie, cez oblečenie, skrátka čokoľvek, čo by mohlo pomôcť a potešiť starších ľudí. Následne to odnesie na zberné miesto, kde to prevezmú dobrovoľníci a tí to potom porozdávajú do rôznych organizácií, Domovov dôchodcov atď.

Viac nám už o tom povie zakladateľka Janka Galátová. 🙂

Ako vznikla myšlienka obdarovať seniorov v domovoch dôchodcov? Prečo práve seniorov?

Pri tvorbe tohto projektu som sa inšpirovala spomienkou na jedno dievčatko, ktoré som videla v zahraničí, ako nieslo krabicu od topánok s hračkami previazanú mašľou do kostola. Neskôr som zistila, že išlo o zbierku hračiek a písacích potrieb pre deti zo soc. slabších rodín, ktorú organizovala cirkev v kostole do Afriky. Potom, ako som nastúpila na materskú dovolenku, premýšľala som stále viac, ako by som využila ten voľný čas. Potrebovala som si predovšetkým zamestnať myseľ pretože so zhoršeným zdravotným stavom maminy, ktorá bola onkologický pacient, som prežívala v tom čase veľmi ťažké dni. Návštevy v nemocnici sa stali na dennom poriadku. A práve tam mi napadlo, že moja pomoc bude určite smerovať opusteným seniorom. Často s maminkou na izbe ležali starí ľudia, privezení z doliečovacich ústavov a z domovov dôchodcov. Títo ľudia zväčša počas celého týždňa v čase návštevných hodín nemali ani jednu jedinú návštevu a len smutne hľadeli von oknom! To bol pre mňa spúšťač, prečo som sa do toho pustila. Asi v polovici novembra 2018 sa mi opäť vynorila v pamäti spomínaná krabica od topánok. Zadala som do vyhľadávača, či niečo také existuje zamerané aj na seniorov a nenašla som. Vytvorila som preto hneď na Facebooku skupinu a mala šťastie na ľudí, ktorí sa ku mne pridali.

Aké boli začiatky a aké sú ciele?

Minulý rok som sa rozhodla skúsiť potešiť 30 seniorov v domove dôchodcov v Senci a založila skupinu na Facebooku. Tá sa ale rozrástla najmä vďaka pomoci mojej teraz už kamarátky Silvie Slobodovej, ktorá ma oslovila uprostred noci a ihneď sa pustila do práce. Pomohla mi s výrobou letáku aj ďalších pomôcok k evidencii. A takisto vďaka pomoci ďalších 2 dobrovoľníčok Veroniky Slnekovej a Eriky Slamkovej sa podarilo nakoniec obdarovať až 688 ľudí. Tento rok sme si určili nový cieľ a to vyzbierať 1000 krabičiek, avšak naša výzva nabrala také obrátky, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Máme rozbehnutú zbierku pre 5000 ľudí a tajne dúfame potešiť aj pár naviac z nášho čakacieho zoznamu. Myslíme si, že sme so Silviou pre ľudí vytvorili akýsi jednoduchý vzorec ako pomôcť, poskytli ľuďom pripravené materiály a kolektívne si pomáhame zdieľaním letáčika po sociálnych sieťach s referenciou na všetky kontaktné osoby po celom Slovensku. Naša výzva tento rok oslovila tisíce ľudí a každým dňom sa noví ľudia zapájajú a ‘krabičkujú’ a zdieľajú nám svoje nádherné krabice nachystané na odovzdanie v našej Facebook skupinke. Zapájajú do tejto aktivity svoje deti, ktoré kreslia pohľadnice a starostlivo vyberajú pre starkých darčeky. Je to nádhera.

A kde nájdete zoznam Domovov a miest, kde môžete svoje krabičky zaniesť? 🙂

Všetky domovy, ktoré sme sa rozhodli potešiť, aj zoznam kontaktnych osôb nájdete v našej Fcb skupine: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok alebo na tomto linku: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
V súčasnosti máme okolo 90 kontaktných osôb/zberných miest po celom Slovensku. Pre tento rok už kontaktné osoby ani zariadenia nenaberáme, aby sme mali istotu, že sa nám podarí splniť to, čo sme už prisľúbili. Máme však už desiatku domovov na čakacej listine. Budeme sa veľmi snažiť môcť potešiť aspoň časť z nich. Preto môžete priniesť Vašu krabičku naplnenú podľa nášho jednoduchého manuálu najneskôr do 2.12.

Podľa čoho plniť krabičku a čo by mala obsahovať?

Krabičku môžete pripraviť podľa jednoduchého manuálu: Pomôcka/ Manuál

Čo poteší asi najviac?

Ako názov výzvy napovie: ‘Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?’, tak najviac starkých potešila práve láska a pozornosť, ktorej sa im touto formou darčeku dostalo. Okrem slaných, sladkých maškŕt sa snažíme, aby v každej krabičke bolo aj niečo, čo zahreje zvonka, ako napr. šál/rukavice a niečo, čo zahreje zvnútra, napr. čaj, káva. Ďalej by nemali chýbať praktické veci ako drogéria a kozmetika, a to najkrajšie na záver – niečo srdečné, ako napríklad láskavý pozdrav, kresbičky od detí, ručne robené predmety, medovníčky a pod.

A kto všetko bude obdarený? 🙂

Podporujeme ako domovy dôchodcov, tak obcami a mestami vybraných osamelých seniorov žijúcich doma (tak je to napr. v Považskej Bystrici a v Handlovej). Obec však musí disponovať takýmto zoznamom a vedieť presne vyčísliť počet mužov a žien, aby krabičky mohli byť vyrobené na mieru.
zdroj/foto: súkromný archív

Komentáre

komentáre