štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / Veselé písmenká pre všetkých

Veselé písmenká pre všetkých

Veselé písmenká sú projekt talentovanej a tvorivej mamičky Mileny Zemanovej, ktorá síce pôsobí v Čechách, ale kontakt s domovom nestratila a jej písmenká spríjemňujú izbičky deťom aj na Slovensku.

Venuje sa výrobe látkových písmenok do detských izbičiek, čo teda nie je až také jednoduché. Vyžaduje si to čas, energiu, tvorivosť, a najmä trpezlivosť.

Porozprávala nám, ako sa k výrobe dostala, ako vznikol názov veselé písmenká, ako asi prebieha proces výroby jedného písmenka a či sa už stalo, že za ňou prišiel niekto s netypickou požiadavkou… 🙂

1.Veselé písmenká. Kde a odkiaľ vzišiel názov a čo bolo cieľom, aby v rodičoch a deťoch vyvolal? Vo mne osobne pohľad na písmenká budia absolútnu pohodu, taký pocit domova, pohodlia. Predpokladám, že to asi bolo jedným z cieľov. 🙂

Presne, ako píšete. Mojím cieľom bolo urobiť radosť každému , kto písmená uvidí a hlavne jeho/ jej majiteľovi.
Písmenká majú primárne zosobniť izbičku malého hrdinu a dať mu pocit, že jeho izbička patrí len a len jemu.
Prívlastok Veselé som zvolila zároveň preto, že mi to prišlo ľahko zapamätateľné a zároveň stotožňujúce sa s tým, že zväčša šijem každé písmenko v mene iné, takže je to meno vo “finále” farebne veselé. 🙂

2.Začiatky museli byť ťažké. Aké boli prvé reakcie okolia po tom, čo ste s týmto nápadom prišla? Ako dlho sa tomuto nápadu venujete?

Áno, výber vhodných nezávadných materiálov, dodávateľa prekližky, správnej píly, vhodného stroja, spracovanie eshopu, výroba vzorov,  nafotenie prvých písmen na web a s tým všetkým spojená administratíva…nebolo toho málo. Prvé dve písmenká som skúsila vyrobiť pre svoje deti. Trvalo mi dosť dlho, kým som sa dopracovala k finálnej podobe písmen,  tak, aby som bola s nimi spokojná. V decembri 2014 zazreli svetlo sveta a tak som neváhala a rozhodla som sa obohatiť o tento druh dekorácie na CZ/SK handmade trh v máji 2015.

3.Maminka na materskej. Nájdete si vôbec čas aj na vlastné aktivity?

Úprimne, ani veľmi nie. Pre mňa je momentálne čas relaxácie, čas tvorenia písmenok, keď sa zatvorím do pracovne, pustím si dobrú hudbu a strihám, šijem, lepím…Zároveň je pre mňa odmenou čas, kedy sa môžem vzdelávať. Čas strávený vo vlaku presunom na mentoringy za skupinkou žien – podnikateliek pod vedením kouča si tiež rada vychutnám. Zároveň ma spoločné schôdzky dobíjajú a motivujú vystupovať z mojej komfortnej zóny.

4.Z akého materiálu prednostne vyrábate písmenká a ako dlho približne trvá, kým jedno takéto písmenko vznikne?

Život každého písmenka začína dreveným písmenkom. Následne je podľa dreveného písmena vyrezané písmenko z molitanu (recyklovaného molitanu). Potom prichádza na rad vystrihnutie vami vybranej látky, ktorá tvorí  čelo písmenka. K tejto látke je prišitý pás smotanového úpletu, ktorý tvorí bočnú strany písmenka. V poslednej fáze je nutné vyrezať tvar písmenka z mäkkého microfleecu. Ním je písmeno potiahnuté zo zadnej strany, tak aby bolo zabránené poškriabaniu Vašich malieb, alebo tapiet.

Výroba jedného písmenka trvá cca 1,5 až 2 hodiny.

5.Mali ste už nejakú neobvyklú objednávku? 

Áno. Za atypickú zákazku považujem túto: jedna pani si objednala meno pre svoju vnučku Stellinku do jej detskej izby v zadaní: Stella & A a keď som sa spýtala, čo sa skrýva za A, tak to bol jej domáci maznáčik Alex, ktory obýval jej izbičku tiež, takže dala významné miesto na stenu aj preňho. 🙂

Primárne šijem mená detí do detských izbičiek, no vyrábala som už aj nápis HAIR do kaderníctva a nápis BATH do kúpeľne.

Milenke ďakujem a dúfam, že sa jej bude aj naďalej dariť rozveseľovať izbičky detičkám, ale aj všetkým ostatným. 

zdroj: Facebook 

Komentáre

komentáre