streda , 24 apríla 2024
Home / Tehotenstvo / Veľký strašiak dnešnej doby: Neplodnosť!

Veľký strašiak dnešnej doby: Neplodnosť!

Neschopnosť páru počať dieťa sa stáva čoraz väčším strašiakom. Niektoré príčiny sa však dajú ovplyvniť. Ak teda plánujete bábätko alebo sa s nemožnosťou otehotnieť už istý čas trápite, nasledujúce riadky sú venované predovšetkým vám…

Podľa štatistík sú problémy s plodnosťou rovnomerne rozdelené. Približne jednou tretinou z celkového počtu problémov trpia muži, ďalšou tretinou ženy a zvyšok sa delí medzi spoločné a neznáme príčiny.

Je pravda, že s jednou skupinou príčin neplodnosti sami veľa nenarobíme, tu pomôžu iba lekári.

Čo najviac ohrozuje ženskú plodnosť?

Sú to najmä tieto faktory:
1. Vek – s pribúdajúcimi rokmi klesá počet i kvalita vajíčok, a to už po 35. roku veku ženy.
2. Anovulácia – hormonálna porucha spôsobená napr. cystami na vaječníkoch. Tá má za následok poruchu dozrievania a uvolňovania vajíčok.
3. Poškodenie vajcovodov– vajcovody môžu uzavrieť pozápalové zmeny. Podobný dopad môže mať i operácia v ma­lej panve vedúca k vzniku zrastov.
4. Endometrióza – pri tomto ochorení sa sliznica maternice nachádza mimo maternicovej dutiny a predstavuje vážne riziko neplodnosti.
5. Odchýlky maternice – môžu brániť uhniezdeniu vajíčka a jeho následnému vývoju. Bývajú buď vrodené, ale za ich vznikom stoja aj ne­zhubné nádory (myómy) a opakované chirurgické zákroky na maternici.
6. Cervikálna sterilita – ide o nekvalitný maternicový hlien, ktorý môže byť akousi bariérou proti spermiám.

neplodnost 1

Druhá skupina príčin neplodnosti je už optimistickejšia. Tu ide o faktory, ktoré vychádzajú zo životného štýlu a každá žena s nimi môže niečo urobiť, stačí chcieť zmeniť nesprávne návyky a vrátiť sa späť do „normálu“.

6 hlavných rizík:
● stres
● nevhodná strava
● fyzické preťažovanie
● nadváha (zároveň i extrémne nízka hmotnosť)
● fajčenie
● konzumácia alkoholu

Šance otehotnieť, respektíve zvýšiť svoju plodnosť budeme mať ešte väčšie, ak do svojho jedálnička zaradíme jednu z nižšie uvedených dobrôt. Čím viac a častejšie ich budeme konzumovať, tým lepšie.

neplodnost 2

Mandle– Pozitívne ovplyvňujú kvalitu a zdravie vajíčok a chránia rozmnožovacie ústrojenstvo proti nebezpečným voľným radikálom.

Pšeničné zrná– Nie sú len pre hydinu. Dokážu totiž znížiť riziko potratov v raných fázach tehotenstva, prispievajú k tvorbe ženských pohlavnýchch hormónov a pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi estrogénom a progesterónom.

Paradajky a cibuľa– Látky obsiahnuté v paradajkách podporujú zdravie a kvalitu spermií. Cibuľa zasa obsahuje selén nevyhnutný pre zdravé spermie. Toto teda platí najmä pre pánov, budúcich oteckov. Nielen z mäsa sme totiž živí.

Repkový olej – Jeho ome­ga-3 mastné kyseliny sú dôležité pre vývoj zdravých vajíčok. Podeľajú  sa i na regulácii tvorby hormónov.

Mrkva– Betakarotén je prepotrebný pre tvorbu folikulárnej tekutiny, ktorá tvorí živné prostredie pre zrejúce vajíčko. V tele naviac tvoria vitamín A, bez ktorého by sa nedalo otehotnieť.

zdroj/foto: Parents, Pixabay

Komentáre

komentáre