štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / Vedeli ste? Pamäť detičiek sa tvorí už v lone mamičiek

Vedeli ste? Pamäť detičiek sa tvorí už v lone mamičiek

Podľa mnohých výskumov sa pamäť detí tvorí už v období, kedy sú ešte stále súčasťou maminkinho organizmu, teda v brušku.

Nie je stále jasné, z akého hľadiska, ale je jasné, že už v lone mamy si dieťa dokáže vytvoriť prvé spomienky.

Vytvorený návyk

Hovorí o tom aj výskum publikovaný Child Development, ktorý sa zameriaval na krátkodobú pamäť u ešte nenarodených detí v období 30. – 38. mesiaca. Výskumu sa podrobilo 100 tehotných žien. Štúdia testovala reakcie ich bábätiek v brušku na slabé akusticko – vibračné stimulácie. Výskum ukazuje, že po prvom kontakte s týmito reakciami plod reagoval splašene, ale po každom ďalšom stimulovaní, asi 30 sekúnd od seba časovo vzdialenom, plod prestal reagovať. Znamená to, že si zvykol. Vytvoril sa návyk. A to ide s nami po celý život 🙂

Dr. Jan Nijhuis tvrdí, že návyk je forma učenia sa a vytvárania spomienok, čo je pravda. So svojimi kolegami zistili, že 30 týždňové plody majú pamäť 10 – ich minút  a že 34 týždňové plody sú schopné uložiť si informácie a pripomenúť si ich aj po 4 týždňoch.

Ďalšie štúdie z Univerzity v Helsinkách zas skúmali, či sa pamäť pred a po narodení na rovnaký podnet zhoduje. Jedna časť nastávajúcich mamičiek bola v skupine, ktorá často počúvala zvukový akt “tatata” a v druhej mamičky, ktoré ho nepočúvali. Po narodení bábätiek sa zistilo, že tie, ktoré boli v prvej skupine, u tých bábätiek bola spozorovaná mozgová aktivita pri počúvaní tohto zvukového aktu, zatiaľ čo u bäbätiek druhej skupiny nie. Teda pamäť pred narodením na ten istý vnem trvá aj po narodení.

Veru, život človeka je zaujímavý od prvého momentu, ešte predtým, než sa vôbec narodí.

Všimli ste si niečo podobné aj u vás a vašich detičiek? 🙂 Pokojne sa s nami o to podeľte v komentároch…

zdroj: https://www.liveaction.org/news/fetuses-capable-making-memories-womb/

zdroj obrázkov: Pixabay

Komentáre

komentáre