nedeľa , 23 januára 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Večerníček oslavuje narodeniny

Večerníček oslavuje narodeniny

Niet snáď dospeláka, ktorý by si s nostalgiou nezaspomínal na rozprávky svojho detstva. Určite medzi najkrajšie spomienky patrí aj spomienka na Večerníček, ktorý sme ako deti každý deň pozerali.

Tento rok oslavuje polookrúhle narodeniny. A hneď dvakrát.

Z rozhlasu do televízie

Písal sa rok 1965, kedy sa vo vtedajšej ČSSR rozprávky z rozhlasu posmaly začali presúvať do televízie. Napriek tomu sa Večerníček ustálil na obrazovkách až o 10 rokov neskôr, v roku 1975. Kým však na obrazovky nacupital nám známy  a obľúbený Deduško Večerníček, súčasťou vysielania pred spaním boli rozprávky ako Ako si mačky kúpili televízor (predloha podľa Jaroslavy Blažkovej a narozprával ju Július Pántik), ktorá bola mimochodom prvou vysielanou rozprávkou v rámci večerníčkov pre deti.

Trvalo však 12 rokov, kým tvorcovia neprišli s milým deduškom, ktorý pred začiatkom každej rozprávky vyšiel zo svojej chalúpky a rozsvietil hviezdičky na oblohe v sprievode svojho verného psíka, čo symbolizovalo začiatok vysielania pre deti na dobrú noc. Po každej rozprávke svojho malého priateľa pohladil po hlávke, žmurkol na deti a šiel do chalúpky, čo symbolizovalo nielen koniec, ale aj akýsi náznak, že je čas zaliezť do postieľok a spať :). Prostredie sa vždy prispôsobovalo ročným obdobiam, takže napríklad na povestnom strome bol v zime napadnutý sneh, čo len podčiarkovalo atmosféru každého obdobia.

Zo zvučky do vlastného seriálu

Ide jednoznačne o najkrajšiu zo spomienok a najmä najstaršiu televíznu zvučku vôbec, ktorá sa nesie generáciami.

V polovici 80tych rokov potom vznikol seriál V chalúpke a za chalúpkou, ktorý nakreslil Jozef Pavlovič a režíroval Ladislav Čapek a Jiří Miška. Seriál znázorňoval, čo robí Deduško Večerníček, ak práve nerozsvecuje hviezdy. Vznikol na “objednávku”, teda na podnet všetkých detí. Mal 28 častí, 7 na každé ročné obdobie a vyrábať sa prestal v roku 1993.

A viete, kde sa nachádza reálny domček Deduška Večerníčka? Je to v Novej Sedlici, najvýchodnejšej obci na Slovensku. Je to ideálne miesto pre fyzický návrat do detstva. No aj tento domček musel prejsť rekonštrukciou, aby mohol naďalej slúžiť pre svoje účely. Tento rok verejnoprávna televízia rekonštrukciu skončila, a tak už od nového roku bude pre turistov dostupnejší.

Večerníček patril deťom každý deň po mnohé roky a pokračuje v tom dodnes. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie istotne patrí Jurošík či Maťko a Kubko (Pásli ovce valasi).

A ktorá rozprávka z večerníčkov patrila medzi vaše najobľúbenejšie? 🙂

Pripomeňme si obľúbenú zvučku:

zdroje: YouTube, Facebook

Komentáre

komentáre