utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Váš príbeh: Nádych pre Sebiho

Váš príbeh: Nádych pre Sebiho

Život sa s nami nehrá a občas nám uštedrí vážne rany. Niekedy priamo cez naše deti, čo bolí asi najviac. Jedným z detí, s ktorými sa teda osud vôbec nemazná, je malý Sebastián. Ako sa vraví, to, že dýchame, je najväčší dar. Sebastiánko by vedel o tom hovoriť svoje.

Čoskoro 4-ročný Sebastiánko prišiel na svet ako predčasniatko a valentínske prekvapenie. Ihneď po narodení musel byť napojený na pľúcnu ventiláciu. Nemal totiž správne vyvinuté pľúca. Po pár týždňoch sa mu stav zlepšil a šťastní rodičia dievčatka si mohli domov doniesť aj druhé šťastíčko v podobe 2-kilového chlapčeka, o ktorom sa zdalo, že má to najhoršie za sebou. To jeho rodičia ešte nevedeli, že počiatočný stav pľúc malého bojovníka spôsobil ťažkosti, ktoré bude musieť prekonávať aj nasledujúce roky…

Koniec znamená začiatok

3 týždne po príchode domov sa problémy s dýchaním objavili znovu. Sebiho museli urgentne previesť do nemocnice, pretože prestal dýchať. Kolotoč vyšetrení a liekov mohol začať. Napriek tomu dlho nevedeli lekári zistiť nič špecifické. Sebi prestával pravidelne dýchať a nedalo sa mu pomôcť. Žiadne výsledky, ktoré by ozrejmili, kde je problém. Tieto zástavy dýchania sa začali stupňovať až natoľko, že ho museli napojiť na neinvazívnu formu ventilácie pomocou masky. Vtedy bol jediným dieťatkom na Slovensku, ktoré muselo niečo podobné podstúpiť. Nasledovala tracheostómia (je to chirurgický výkon alebo stav po ňom, kedy je priedušnica spojená umelo vytvoreným otvorom s povrchom tela akoukoľvek metódou. Cieľom je zaistenie priechodnosti dýchacích ciest). Zdalo sa, že je boj vyhratý.

Sebi sa musel naučiť znovu jesť, piť a pridružovali sa ďalšie operácie a zákroky, ale napriek tomu nič nenasvedčovalo tomu, že by sa ešte taký akútny problém s pľúcami mohol vyostriť, či zhoršiť na maximum. No opak bol pravdou. K zástavam dýchania sa pridružili aj zástavy činnosti srdiečka… a tak skončil s kardiostimulátorom… To, že sa po každom takomto “šoku” musel naučiť odznova základným činnostiam, ako je sedenie, chodenie, jedenie, pitie…. je samozrejmé…Problém: Centrálne apnoe.

Momentálne trpí stavmi zástavy dýchania, kedy je nutné ho automaticky napojiť na ventiláciu, no stáva sa, že niekedy ani to nepomáha okamžite  a nie je schopný predýchať sám…. Diagnóz je veľa a zdalo by sa, že mu pomôcť nie je ako…ale opak je pravdou.

A tak Sebi stojí na prahu novej výzvy a nádeje. Pred ním je vidina zlepšenia po operáciach v Bostone. Samozrejme, že ide o výnimočné a nákladné operácie a ako aj iné Miliónové deti, aj on má rozbehnuté zbierky. Držme mu palce , aby sa aj jemu objavilo svetielko na konci tunela a našiel tak potrebnú pomoc a záchranu a nemusel sa ďalej trápiť.

Jedno je isté. Sebastiánko to len tak nevzdá.

Všetky zbierky možno nájsť tu: Spolu to dokážeme

fotky: Sebastián – náš najväčší bojovník

https://nadychpresebastiana.sk/

Komentáre

komentáre