utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Učiteľka tanca Štefánia Paulíková: “Tanec, to nie je len vybláznenie sa”

Učiteľka tanca Štefánia Paulíková: “Tanec, to nie je len vybláznenie sa”

Tanec a deti. Niečo, čo ide doslova a do písmena dokopy. Aj laikovi dôjde dôležitosť pohybu pre malé detičky.

Detičky sa totiž nielen vyšantia, zabavia, ale najmä v sebe veľakrát objavujú to, čo za iných okolností v bežnom čase nevidia. Lásku k pohybu, k umeniu, počúvajú hudbu, ktorá im uvoľní telíčka a oni sa cítia omnoho lepšie. Majú sa ako realizovať, majú sa kde hýbať. Pani učiteľky sú tu veľmi dôležité, samozrejme. Keby niet ich, tak koordinácia nenastane tak ľahko.

Pani Štefánia Paulíková vyučuje malé deti tanec asi 4 roky v Michalovciach. Ako vraví: “Moja tanečná prax je od útleho veku, nakoľko mamka je učiteľkou na ZŠ”. A práve to je akýmsi štartérom pre deti. Vidieť, že aj ich pani učiteľka tancovala, keď bola taká maličká, ako oni. A hneď sa aj zlepší komunikácia medzi vyučujúcim a dieťaťom.

Nie je to len o vybláznení sa…

Veľa rodičov dá deti do tanečného krúžku práve preto, aby sa na chvíľku ratolesti “zbavilo”, aby sa ratolesť vybláznila, aby mala nejaký pohyb. Samozrejme, v určitých medziach to pochopí každý. No tanec pre dieťa neznamená len “vyblázniť sa” a ísť domov. Tanec je pre dieťa druh vyjadrenia sa. Keď je v krúžku dlhšie, už zvláda viaceré techniky a tým sa aj samo spoznáva, čo a kde ho najviac baví a kde sa vidí a cíti najlepšie.

childrens-dance-171261_960_720

A je to zodpovednosť aj pre učiteľa, aj pre deti

Tanec, to nie je len vybláznenie sa, ale určite istá zodpovednosť. Že na tú hodinu ísť musím (poznámka redaktora: naučenie sa časovej zodpovednosti), že sa musím pripraviť a podobne. A určite je to dobre aj na stavbu tela. Vystretý  chrbátik, prepínanie a uvoľňovanie svalstva, to pomáha detičkám. U starších, troška všeobecnej inteligencie, tie sa naučia nielen tancovať, ale aj spoznávajú históriu tanca .

Ono sa to možno nezdá, ale deti veľmi bavia ľudové, folklórne, či iné tradičné tance
Ono sa to možno nezdá, ale deti veľmi bavia ľudové, folklórne, či iné tradičné tance

Majú čo a kde robiť, netúlajú sa, nestratia sa

Deti, ktoré majú nejakého koníčka, majú väčšiu šancu neskôr si vedieť usporiadať nielen priority, ale aj celkový časový harmonogram. Pravdaže, mala by sa im ako – tak nechať trošku aj voľná ruka. Predsa len, vedia najlepšie, koľko a kedy to zvládnu. Ale tak, či onak, mať záľubu prináša mnohé výhody.

Deti, ktoré tancujú a vlastne sú vedené takým umeleckým smerom… určite sa to prejaví aj v budúcnosti. Sú určite tie deti iné, ako tie, čo vyrastajú takzvane na ulici, alebo sa nevenujú žiadnemu koníčku, športu, výtvarnej, hudobnej….

Určite môžeme súhlasiť. Každé dieťatko niečo baví a treba ho v tom podporiť. Treba ho navádzať na aktivity, ktoré ho bavia, ktoré ho rozvíjajú. Samozrejme, komunikácia je dôležitá aj tu. A nielen medzi rodičom a dieťaťom, ale najmä medzi učiteľom/vedúcim kurzu a dieťatkom.

Komunikácia je veľmi dôležitá. Učiteľ sa musí vedieť “znížiť” k tomu dieťaťu a musí dbať aj na to, či sa to dieťatko dobre vyspalo, či nemá doma nejaký problém. Všetko to ovplyvňuje jeho výkon a samozrejme, treba byť priateľský milý, ale zároveň aj mierne prísny. Ja to napríklad vyžadujem,  ale nikdy žiadne dieťa za žiadnu cenu ani neurazím, ani neponížim. (Dôležitá časť vzťahu k dieťaťu, poznámka redaktora) a snažím sa vyzdvihnúť u dieťaťa to, v čom je najlepšie. Každé je v niečom inom dobre.

Obľúbené tance?

Majú detičky nejaké obľúbené tance, ktoré im povedia najviac? Určite áno.

Malé deti určite obľubujú tance, kde sa hrá, spieva a napodobňujú sa zvieratká. Staršie deti určite moderné tance, ale nájdu sa aj také, ktoré inklinujú k ľudovým tancom a mám štvrtáčky, ktoré majú strašne rady klasický tanec. Veľmi ich fascinuje tanec na špičkách, už sú tu iste pokusy oň…

A na záver: Ako vnímajú tanec tí najmenší?

Vidím to na svojej dcérke. Má 5 mesiacov a hneď, ako počuje známy tón, pesničku, na ktorú tancujú moje deti, už aj sa usmieva a začne sa hýbať 🙂

Pani Štefánii ďakujeme a prajeme s detičkami len tie najlepšie zážitky a chvíle plné radosti a úsmevu 🙂

zdroj obrázkov: pixabay

Komentáre

komentáre