piatok , 1 júla 2022
Home / Radíme / Medicína / TOP 5 mamičiek, ktoré sa rozhodli posielať silu a osvetu ďalej

TOP 5 mamičiek, ktoré sa rozhodli posielať silu a osvetu ďalej

Byť mamou je práca na plný úväzok. Dobre to vie každá žena, ktorá už mamou je. 

Každá mama je iná a každá si prešla niečím iným. Jedna je zdravá, so zdravým dieťatkom, iná, bohužiaľ, toľko šťastia nemala.

Niektoré ženy dieťatko dlho a poctivo plánovali, iné otehotneli nečakane…

Reč je o 5 mamičkách, ktoré si prešli všeličím, no nezlomilo ich to a svoj život venujú pomoci tým, ktorí si prechádzajú niečím podobným, poskytujú im silu a oporu. A najmä posúvajú svoje neľahké príbehy ďalej, aby šírili osvetu.

Alžbeta Husarovič

Alžbetka Husarovič je zakladateľkou a predsedníčkou občianskeho združenia Porážka.sk, ktoré sa venuje pomoci a podpore pacientov po prekonaní cievnej mozgovej príhody, alebo ak chcete, porážky. Keďže si sama takouto príhodou, našťastie so šťastným koncom, prešla, má pre pacientov viac, než len pochopenie. Aj keď je každý prípad možno individuálny, jedno majú spoločné. Po prekonaní CMP je potrebná pomoc niekoho, kto si tým už prešiel a vie pacientovi pomôcť s orientovaním sa v živote po nej. A presne tomu sa Alžbetka venuje. Okrem toho podáva informácie o prevencii, pretože, ako sa vraví, opakovanie je matkou múdrosti a príznaky porážky nemusia byť od začiatku zreteľné a spájateľné práve s ňou.

Alžbetka, vľavo, s kolegyňou Katkou zo združenia Porážka.sk

Sabina Hoduláková

Mladá mamička, ktorá zažila asi to najhoršie. Prežila vlastné bábätko. Aj keď si prešla peklom, ktoré si máloktorá z nás vie vôbec predstaviť, rozdáva silu a pokoru aj napriek bolesti, ktorú si po smrti milovaného synčeka musela prežiť. Napriek tomu, že sa jej synček Sebastiánko chorý už narodil, rany, ktoré nasledovali potom, by asi nezvládol ktokoľvek. V istom momente sa musela začať zmierovať s tým, že svojho synčeka uvidí naposledy a nevedno, kedy ten deň bude. Nespočetné množstvo dní strávených v nemocnici, negatívne prognózy lekárov, zastavenie srdiečka u bábätka, operácie, prevozy…. No ona sa nevzdala a bojovala do poslednej chvíle, ktorá prišla po 10 mesiacoch života malého Sebastiánka. Svoj príbeh nezatajila, ale zverejnila pre ďalšie mamičky, ktoré možno niečím takým prechádzajú, alebo si už prešli.

Mama Evka zo Spolu AUT

Autizmus je diagnóza, o ktorej sa zasa až tak veľa nehovorí. Možno nie toľko, ako by bolo treba. Niektorí ani nevedia, ako autistické dieťatko v dave detičiek rozoznať. Preto je tu občianske združenie Spolu AUT, ktoré založila mama Evka vďaka svojej autistickej dcérke Poli. Delí sa o svoje poznatky, príbehy s ďalšími mamičkami aj nemamičkami. Toto združenie podporuje rodiny s autistickými deťmi, ale najmä šíri osvetu. Ruší bariéry a ozrejmuje. A tak sa z neznámeho stáva aspoň trošku známe.

Lee Ann Flener

Deti s Downovým syndrómom sú asi najviac spozorovateľné detičky vôbec. Večný úsmev, dobrá nálada a srdečnosť. No aj za týmito detičkami stoja rodičia, ktorí si museli kdečím prejsť.

Jednou z nich je aj Lee Ann Flener. Mama troch malých chlapcov, z ktorých jeden, Rhett, trpí Downovým syndrómom, píše nielen blogy o tom, aké to je, mať doma dieťatko s jedným chromozómom navyše, ale aj ako výchovu troch úplne odlišných detí, z ktorých jedno nie je celkom zdravé, skĺbiť. Jej svieži prístup, štýl a silné energické vyžarovanie pomáhajú všetkým mamičkám, ktoré sa ocitli v obdobnej situácii a nemajú ani tušenia, čo ich to vlastne čaká…

Na videu je malý Rhett Flener:

Ashley Bratcher

Keď v marci prišiel do kín film Unplanned, verejnosť ostala zaskočená. Film sa totiž dotkol mnohých žien, ktoré si samy prešli neplánovaným tehotenstvom a nevedeli, ako ďalej.

Herečka, ktorá stvárňuje v tomto filme hlavnú úlohu, je sama jednou z tých, ktoré sa ocitli tehotné úplne neplánovane. Ako vraví: “Bola som mladá, bez práce, bez manžela. Ale vedela som a bola som si vedomá, že tu vo mne rastie neopísateľný nový život.” Aj keď to nebolo jednoduché, stálo to podľa nej za to. “Mať dieťa, to ma posilnilo. Naučila som sa bezhranične milovať, naučila som sa o niečo bojovať. Možno si myslíte, že je to koniec vášho života. Koniec vašej kariéry. Ale je to lož. Nie je pravdou, že keď máte dieťa, nemôžete mať šťastný život.”

A v tomto duchu sa nesie aj osveta, ktorú šíri pre ženy, ktoré neplánovane otehotneli a boja sa toho, čo bude ďalej.

Trailer na film Unplanned:

Jednotlivé príbehy spomenutých mamičiek môžete nájsť na týchto linkoch:

Sabina Hoduláková

Lee Ann Flener

Alžbeta Husarovič

Spolu AUT

zdroj: Facebook, YouTube, Pixabay

Komentáre

komentáre