streda , 19 mája 2021
Home / Rodina / Sviatok svätej Barbory

Sviatok svätej Barbory

Barbora a jej sviatok, ktorý pripadá na 4. decembra. Poznáte tradície spojené s týmto menom?

Sviatok svätej Barbory sa v minulosti spájal najmä so zvykmi spojenými s ľúbostnou mágiou. Typické pre tento sviatok boli aj tzv. barborky ‒ čerešňové vetvičky, ktoré si mladé dievčatá vkladali do nádob s vodou. Tá dievčina, ktorej vetvička do Vianoc zakvitla, sa mala do roka vydať. Ak si na narezané vetvičky napísala mená chlapcov, jej milým sa mal stať ten, koho barborka zakvitla ako prvá. Na východnom Slovensku si zase každý člen rodiny dal do vázy do okna vlastnú čerešňovú vetvičku a ten, komu najskôr vykvitla, mal najdlhšie žiť.

Svätá Barbora a jej príbeh

Príbeh o svätej Barbore má smutný koniec. Podľa legendy sa Barbora narodila v bohatej pohanskej rodine. Po tom, ako prijala kresťanstvo, ju jej otec uväznil vo veži. Barbore sa však podarilo uniknúť, no kvôli jej rozhodnutiu vytrvať v kresťanstve, bola odsúdená na smrť. O život ju pripravil vlastný otec, ktorého vraj vzápätí zasiahol blesk a on namieste zomrel.

Svätá Barbora je patrónkou baníkov (pri úteku z veže sa pred rozhnevaným otcom ukryla v jaskyni, ktorá sa pred ňou zázračne objavila), delostrelcov, hasičov, zvonárov či staviteľov. Patrí do skupiny štrnástich svätých pomocníkov v núdzi. So sviatkom svätej Barbory sa spája aj niekoľko pranostík: „Svätá Barbora ťahá sane do dvora.” „Aké bude počasie na Barboru, také čakaj až do Vianoc.” „Svätá Barbora vyháňa drevo zo dvora.”

zdroj/foto: Katarína Nádaská ‒ Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch, Pixabay

Komentáre

komentáre