utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Súťaž Čo dokáže mama: Rozhovor s víťazkami

Súťaž Čo dokáže mama: Rozhovor s víťazkami

Projekt Čo dokáže mama ešte prednedávnom vyhlásil súťaž o najkrajší výrobok originál od mamičiek.

Prečítajte si: Čo dokáže mama: Rozhovor o súťaži

Mal za úlohu zamerať sa na to, čo všetko mamičky na Slovensku dokážu, čomu sa vedia venovať, čo vedia tvoriť, jednoducho mala poukázať na to, že aj matka na materskej vie byť kreatívna a šikovná. V decembri sa súťaž úspešne skončila a na prvých troch miestach sme mali možnosť vidieť originál výrobky od žien – mamičiek, ktoré získali najväčší ohlas a podporu. My sme sa so všetkými víťazkami spojili a popýtali sa ich na niekoľko vecí 🙂

Prečítajte si: Súťaž: Čo dokáže mama

O plánoch aj emóciách

Víťazkám sme položili nasledujúce otázky:

1.Ako ste sa dozvedeli o súťaži, respektíve čo bolo hnacím prvkom, vďaka ktorému ste sa nakoniec prihlásila?

2.Vedeli ste hneď, s čím by ste do súťaže šli? Či ste vyberali z viacerých variant?

3.Ako dlho sa venujete svojej záľube, činnosti, tvorbe?

4.Ako dlho trvalo zostrojiť výrobok a aké ste mali od nich očakávanie? Kde prišla inšpirácia?

5.Vaše bezprostredné pocity po prečítaní výsledkov? Vaše plány do budúcna?

1.miesto: Matty Urbanič – šaty

1.Na túto súťaž ma upozornila jedna z mojich kamarátok… Ridgways, ktorá je zároveň i jedna z mojich šperkárok, s ktorými úzko spolupracujem.
Keďže som v tej dobe bola dosť zaneprázdnená, som ju poprosila, aby si to zapísala do kalendára, že by mi to pripomenula, keď sa bude blížiť k uzávierke a ja by som pri tom vtedajšom predvianočnom zhone zabudla.

2.Vedela som hneď, s čím budem súťažiť, i keď som posielala do súťaže ďalšie dva svoje modely…a som veľmi rada, že sa rozhodli posunúť do ďalšieho kola práve šaty s modrotlačou.

3.Celkovo tvorbe ako takej sa venujem celý život…ale konkrétne módnemu dizajnérstvu 2 roky

4.V podstate jednu noc… Výroba týchto šatočiek malo úplne iný zámer, ako nakoniec sú prezentované… Oslovila ma známa speváčka, že by potrebovala doslova OKAMŽITE šaty do klipu….Napísala mi svoje požiadavky a ja som začala tvoriť…Keďže ich potrebovala ASAP, boli vyhotovene behom noci…V klipe sa šaty nakoniec neobjavili, lebo speváčka si  do klipu vybrala presný opak, ako mi písala vo svojich požiadavkách a šaty mi ostali len tak visieť v skrini…Povedala som, že to takto ostať nemôže a vymysleli sme s fotografom projekt, kde sme modelku nafotili v šatách so sovou.

Čiže aby som odpovedala na otázku: Očakávania boli na začiatku iné a veľké, ale to, čo nasledovalo potom, bolo ešte väčšie a v podstate  by som chcela poďakovať tej, ktorá si šaty neprišla vyzdvihnúť, že tak urobila, lebo by možno nemali taký úspech, ako majú teraz.. Týmto som chcela povedať, že i keď na prvý pohľad niečo vyzerá ako čistá katastrofa, nakoniec môže vypáliť ako tá najlepšia vec a doslova štart v tvorbe. Každá takáto skúsenosť ľudí formuje a posúva tým správnym smerom. Ak je múdry a poslúcha svoj inštinkt…Preto je na fotke ako symbol múdrosti sova..

5.Ťažko opísať…i keď som verila a dúfala, že aspoň jedno z prvých troch miest bude moje….ten pocit, že som vyhrala 1. miesto je neopísateľný…to si treba zažiť…odrazu som pocítila niečo ako úľavu za tú dlhú drinu v oblasti tvorby…chcelo sa mi plakať…skákať, smiať sa….

Plány do budúcna? Konkrétne pripravujem jednu kolekciu šiat vo farbe Ultra Violet, nakoľko je to farba roka 2018 a ja túto farbu doslova MILUJEM.. Na čo sa nesmierne teším. Pre mňa táto farba pripomína vôňu orgovánu alebo levandule a o to krajšie sa mi bude tvoriť. Taktiež pripravujem kolekciu látok, ktoré budú voľne dostupné na predaj.

2.miesto: Lucia Fialová a Marta Urban Jablonická – kalendár

1.Lucia: Súťaž sledujem od úplného začiatku. V septembri 2017 som na trh priniesla svoj prvý výrobok pre maminy onbuhimo nosič mojej vlastnej značky, takže prihlásenie do súťaže bolo jasné. K tomu som prihlásila aj náš krásny kalendár, lebo som vedela, že to je vo svete originálne a určite sa bude páčiť. V nosiacej komunite máme okolo 30tis. mamičiek a keďže prvé kolo sa hlasovalo lajkami, myslela som, že budeme mať v kapse presun do 2.kola. No také jednoduché to zas nebolo. Dostali sme sa ltt.

Marta: Ja súťaž sledujem od jej začiatku, prihlásila som sa už aj minulý rok s mojím dámskym nosiacim zimným elegantným kabátom, ale nepochodila som.
2.Lucia : Ja som hneď vedela,  že chcem prihlásiť nosič do súťaže. Mala som nafotené aj krásne slovenské fotky, ktoré sme fotili v Čičmanoch. A keďže sa dalo prihlásiť viacej výrobkov, bolo jasné, že prihlásim aj kalendár.

Marta: Tento rok to bola jasná voľba, že prihlásime náš Folklórny nosiaci kalendár a keďže tento rok boli už iné pravidlá, ja som posielala aj šaty z mojej dielne a Lucka jej nosič.
3.Lucia: K tvorbe som sa dostala, keď sa mi narodil prvý syn Filipko. Bolo to háčkovanie, najprv som si jednu háčkovanú čapicu kúpila od inej maminky, potom som si povedala, že však keď to dokáže iná mamina, prečo ja nie? A tam to začalo. Potom som postupne začala pomáhať maminkám, podporné skupiny pre nosiace mamičky, nosiace trhy, nosičský festival a podobné akcie. Pri jednom fotení pre mamičky mi tak napadla myšlienka, vlastne prečo nevytvoríme kalendár? Moja dobrá kamarátka Marta stála vedľa mňa a sa toho hneď chytila, že ona k tomu urobí parádne sukne a išlo to.

Marta: Ja tvorím už dlhšie, mám vyštudovaný odevný dizajn a textilné návrhárstvo v Liberci, kde som končila už s Karolínkou na svete. S dcérkou sa mi otvoril úplne nový svet tvorenia a šitia, začala som robiť okrem iného veľa sukní. Na Luckinom nosiacom festivale sme založili tradíciu nosičskej prehliadky, kde boli modelkami maminky s detičkami v šatke a predvádzali sukne a doplnky z mojej dielne. Na tento rok sme mali tému folklór a ako predzvesť Folklórnej nosiacej prehliadky sme sa pustili do tvorby kalendára s touto témou.

4.Marta: Tešia nás pozitívne ohlasy na kalendár. Lucka s tým celým prišla na jar a tesne po Veľkej noci som fotila prvú fotku v repkovom poli. Celkovo to bolo asi pol roka, kým sme ho mali v rukách vytlačený. Teší ma, že si myslíte, že sú to originál kroje . Na fotkách sú sukne, ktoré som navrhla a ušila vo folklórnom štýle. K tomu som nakombinovala kvetové čelenky a party z mojej dielne inšpirované folklórom. To sme doplnili šatkami na nosenie detí s folklórnymi motívmi a nafotili sme ich zasadené do našej krásnej slovenskej krajiny.

Lucia : Marta vyberala sukne a kvety, hľadala kde, čo a kedy to kvitne a ja som zháňala mamičky, ktoré by nám prišli urobiť modelky a vyberala úväz, aký uviažu, aby to dobre vyzeralo na fotke. Fotili sme aj v Tatrách na Podbanskom, čo je moje srdcové miesto a vedela som, že to patrí do kalendára. Nájdete ma pod novembrom. Fotka je fotená v horskej rieke Belá, ktorá mala fakt len niekoľko stupňov. Ďalšie miesto, Čičmany, bola tiež jasná voľba vďaka krásnym slovenským folklórnym domčekom a histórii. Príprava nás stala neskutočne veľa prepísaných dní a nocí, ale výsledok stojí za to.

5.Lucia: Druhé miesto ma neuveriteľne potešilo, Marta mi volala, bolo to tesne pred tým, než som išla deti ukladať na spánok. Strašne som kričala, jačala, decká nechápali, a spať išli teda o dosť neskôr, kým som tú radosť spracovala. Do budúcna máme veľké plány, už je v procese výroby aj nosiaci kalendár na rok 2019, na ktorý máme už nafotené tri fotky z jesenného cyklu a momentálne čakáme na sneh. Bude to v štýle princess & queens, fotené na hradoch a zámkoch, lebo nosiaca mamina vie byť aj spoločensky oblečená.

Maminky budú mať krásne šaty, šperky a doplnky z Martinej dielne a samozrejme, šatku s dieťatkom. Lucia má okrem toho svoju značku nosičov a šálov, značku čapíc a doplnkov pre mamičky ,kde má veľa nápadov a inšpirácii v príprave. Marta tvorí pod svojou vlastnou značkou, dlhé sukne, rôzne rovnaké oblečenie pre rodičov s deťmi, spoločenské aj svadobné šaty, pánske obleky, doplnky a šperky. Jednoducho vás na komplet oblečie aj s doplnkami na všetky príležitosti.

3.miesto: Martina Kalfútová – detská taburetka

1. O suťaži som sa dozvedela náhodou. Niečo som pozerala na FB Čo dokáže mama a tam som si to všimla. Nie som typ, čo sa zapája do súťaží, no teraz som bola zvedavá, či mám nejakú šancu.
2. Hneď po prečítaní som vedela, že sa prihlásim s taburetkami.
3. Háčkujem už asi 5r. Učila som sa sama podľa návodov, čo som našla na nete, alebo som si nejaký kúpila. Tak som háčkovala asi 4 roky a zdokonaľovala sa. Pred rokom som si návody začala vymýšľať sama. Inšpirácia príde sama. Niekedy mi vnukne nápad manžel, ale napíšu mi aj kamarátky, čo by som mohla uháčkovať.
4. Taburetky mi v priemere trvajú 20hodín. Háčkujem vždy, keď deti spia.
5. Sledovala som funpage a čakala som, či tam uvidím moje meno. Strašne som bola nervózna. Keď som videla výsledky, veľmi sa tešila.
Hm a moje plány do budúcna? Ak mam byť úprimná, nejaké veľké plány si nerobím. Čas ukáže . No jedno viem, že budem určite háčkovať :))

Víťazkam blahoželáme a želáme veľa úspechov aj v ďalších projektoch a tvorbe! 🙂

zdroj: Facebook/Čo dokáže mama, Pixabay

Komentáre

komentáre