štvrtok , 9 decembra 2021
Home / Dieťa / Aktivity / Spoznávame s deťmi krásy slovenských nádrží: Oravská priehrada

Spoznávame s deťmi krásy slovenských nádrží: Oravská priehrada

V predchádzajúcich dvoch častiach našej série sme sa venovali dvom slovenským nádržiam na východnom Slovensku. Teraz sa voľne presunieme na severozápad.

Veľa komplikácií pri jej tvorbe

Oravská priehrada nevznikla len tak. Plánovala sa dlhé roky, možno aj storočia, kým sa vážne dokázala zrealizovať. Najskôr boli za jej nevytvorením malé skúsenosti a obavy o výsledok, neskôr objav minerálnej vody, ktorý vraj rozleptával betón. V roku 1941 sa však priehrada nakoniec vytvorila a jej vytvorením zanikli obce Slanica, Osada, Hámre, Ľavkovo, Ústie, časť obce Bobrov a väčšina mesta Námestovo.

Prečítajte si tiež: Spoznávame s deťmi krásy slovenských nádrží: Zemplínska Šírava

Slanický ostrov

Po zatopení vyššie spomenutých obcí ostal viditeľný malý vrcholček, ktorý dnes tvorí Slanický ostrov, na ktorom nájdete múzeum a aj pamätnú tabuľu Oravskej priehrady, ale aj slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia svätého Kríža z 18. storočia. Dostať sa dá naň loďkou a možno si tak urobiť peknú plavbu po priehrade 🙂

Prečítajte si tiež: Spoznávame s deťmi krásy slovenských nádrží: Ružín

Prinášame vám zopár fotiek, ktoré krásne znázornia, aké úžasné vodné celky máme na Slovensku a možno nakopnú k príjemným nápadom pre výlet :). V okolí nájdete mnohé rekreačné strediská, možnosti na šport, turistiku, zábavu (ako všade, tak aj tu člnkovanie, jachting, a iné vodné športy).

Facebook: Dolný Kubín a Orava(@Fotograf Orava)
Facebook: @Dolný Kubín a okolie
FB: @Dolný Kubín a okolie
FB: Dolný Kubín a Orava(@Námestovo INFO)
@wikipedia
@wikipedia
Slanický ostrov (@wikipedia)

zdroj obrázkov: Facebook (Dolný Kubín a okolie, Dolný Kubín a Orava, Námestovo INFO, Fotograf ORAVA, Oravská geléria v Dolnom Kubíne), wikipedia, www.kubin.sk

Komentáre

komentáre