streda , 18 mája 2022
Home / Dieťa / Som mama 3 detí…

Som mama 3 detí…

Som mama 3 detí. Pred časom som navštívila svoju doktorku, lebo som začala zabúdať a tiež mať problémy so sústredením. Lekárka mi oznámila, že som vyčerpaná a mám spánkový deficit.

Fúha, vraj potrebujem pravidelne spať, ideálne aspoň 8 hodín bez prerušovania.

Tiež má trápia bolesti chrbta. Akoby aj nie, deti vláčim po rukách deň čo deň, už si ani nepamätám, ako dlho. Neurológ skonštatoval, že mi pomôže vodná gymnastika a pravidelné cvičenie, aspoň 3x do týždňa.

Učiteľka mojej najstaršej dcérky ma na ostatnom rodičovskom upozornila, že je nevyhnutné, aby sme sa s ňou doma poctivo učili a všetky jej domáce úlohy jej kontrolovali! Ako inak, vzdelanie mojich detí by som si nedovolila podceňovať.

Imunologička i pani doktorka z gastra mojej mladšej, ktorá má okrem oslabenej imunity aj celiakiu, mi zásadne prízvukujú, že je pre ňu najlepšia domáca, čerstvá strava z lokálnych potravín. Žiadne alergény ani lepok!! A pravdaže dostatok pobytu na čerstvom vzduchu a doplnky na podporu imunity nesmú chýbať.
Takže kupujem všetko čerstvé, sme gluten-free domácnosť a varím, varím, varím samé zdravé, nutrične vyvážené, chemicky nezávadné jedlá bez lepku. Pre všetkých, ináč by som totiž ani nevyšla z kuchyne. Hovorím si však, že aspoň sa vďaka tomu ozdravíme, hoci je to také časovo i finančne náročné. Ale čo by mama neurobila pre svoje deti?

Môjmu mužovi a najmladšej dcérke však toto super ozdravené jedlo až tak nechutí. Často frflú, že je chuťovo nevýrazné, bezlepkové cestoviny nemôžu ani cítiť a ten chlieb, žiadna chuť! Tak nakupujem a niekedy i varím extra pre nich a chtiac-nechtiac sa lepku v našej očistenej domácnosti nemôžem zbaviť.

Odborníci na tému výchova a deti tvrdia, že by sme mali stráviť s každým dieťaťom nejaký čas osamote, najlepšie polhodinku každý deň, iba tak totiž zabezpečíme ich harmonický rozvoj a vybudujeme si s nimi pevné puto.

Pediatrička ma zasa presviedča, že deti potrebujú pohyb na čerstvom vzduchu, preto ich mám brávať von aspoň na hodinu denne.

Rodinný rozpočet však nepustí, musím doň prispievať aj ja a inak, ako prácou na plný úväzok, to asi nevykryjeme.

Výchovný poradca v škole je zasa presvedčený o tom, že deťom máme nechať priestor, aj na voľnú hru so zapojením všetkej kreativity, vonku i doma. To v praxi znamená, že ich v nijakom prípade neobmedzujem v robení kreatívneho neporiadku a upratujem v podstate nonstop, čo pravidelne striedam s plnením a vyberaním práčky, vešaním ich vypraného oblečenia a žehlením.

Experti na vzťahy tvrdia, že manželia potrebujú čas aj sami pre seba. Skvelé je, ak to nie je iba večer pri telke, ale keď si vybehnú niekam do kina, večeru či na výlet, minimálne raz do týždňa.

Úspešné ženy s kariérou hovoria, že žena sa musí venovať aj sebe, deti-nedeti, a to ako vzhľadu, tak i pracovnému a duševnému rozvoju.

Psychológ tvrdí, že zaručene potrebujem čas na osobnú psychohygienu.

So všetkým, ako inak, súhlasím. Preto aktuálne veľmi súrne zháňam odborníka – čarodejníka, aby ma naučil, ako to mám všetko zvládať popri 3 deťoch a za 24 hodín.

zdroj/foto: Facebook

Komentáre

komentáre