pondelok , 10 augusta 2020
Home / Dieťa / Slobodné mamičky a výchova detí: Čo len z nich vyrastie?

Slobodné mamičky a výchova detí: Čo len z nich vyrastie?

Určite si to vieme predstaviť všetci. Poznáme to aj z okolia. Pekná, mladá mamička, dieťa v kočiari a na prstenníku žiadna obrúčka, po ruke žiaden otecko. Spoločnosť spred niekoľkých rokov si tento trend – trend slobodných mamičiek – vedela ťažko predstaviť, respektíve, aj keď sa nejaká objavila, bol to malér.

Je tomu v súčasnosti inak? Zmenil sa pohľad spoločnosti na slobodné mamičky??

Dnes to majú slobodné mamičky o čosi lepšie

V porovnaní s minulosťou dnešné slobodné mamičky fungujú na prijateľnejšom princípe a,našťastie,nepozerá sa na ne „spoza prstov“.Rozdiel je badateľný aj v príčinách, prečo žena ostane s dieťaťom sama a v intenzite prípadov,kedy žena nie je ako matka vydatá. Zatiaľ, čo ešte pred pár rokmi nebolo bežné,aby žena mala dieťa mimo manželstva, respektíve sa hneď po pôrode nevydala,“aby ľudia nepovedali“, dnes je trend počatia dieťaťa mimo manželstva prítomný takmer všade. Dôvodov je niekoľko.

1. Prítomnosť mimomanželského sexu je v spoločnosti viac uvoľnenejší, aj ked sa stále naoko odsudzuje,ale už vážne len naoko.
2. Ženy dnešnej doby si už vedia samy rozhodnúť, či s otcom svojho dieťaťa chcú ostať, alebo nie.Teda vznikajú prípady slobodných mamičiek z vlastného rozhodnutia a prípady slobodných mamičiek, ktoré ostanú samé po tom, čo ich opustí partner.
Poďme si však povedať, čo všetko čaká dieťa, ktoré vyrastá v rodine bez jedného rodiča.

Mamička v poňatí spoločnosti

Slobodné matky to však stále nemajú jednoduché. Nielenže sú odtrhnuté od každodennej pomoci otca dieťaťa, ale zároveň ťažšie hľadajú uplatnenie nielen v zamestnaní, ale aj vo výchove dieťaťa. Je to však ale naozaj tak?
Nebudeme sa pozerať na tento fakt z pohľadu výskumov, pretože každý vám povie niečo iné. Poďme na to prakticky.
Z praktického hľadiska je výchova slobodnej mamičky polovičná, respektíve musí zahŕňať všetko to, čo by inak mali v partnerskom, či manželskom zväzku na krku dvaja. Teda mali by mať. Bohužiaľ, ešte stále môžeme v spoločnosti objaviť prípady zväzkov, kde je všetko na matke.

Faktom je, že slobodné maminky to majú ťažšie, pretože musia nahrádzať v živote dieťatka dve osoby. Možno je to ťažké, ale nie nemožné. Aj slobodná mamička je mamička, takže úctu a rešpekt si zaslúži bez ohľadu na to, či má pri sebe muža, alebo nie.

Výchovu zvláda rovnako, ako jej “kolegyne”. Možno má toho viac, ale na citoch k vlastnému dieťatku to nič nemení a aj ono môže tak vyrastať v prostredí plnom lásky a porozumenia.

Čo sa týka tej takej typickej otázky: Čo z takéhoto dieťaťa, ktoré vychováva osamelá matka, bude, odpoveď je jasná. Všetko, čím chce byť.

Detičky, ktoré vyrastajú len s jedným rodičom, nie sú ani trošku menejcenné, ako deti, ktoré vyrastajú v úplnej rodine. Toto by mali mať na pamäti všetci. Mamičky, ktoré sa v tejto ťažkej situácii ocitnú, rodičia ostatných detí, aj široká verejnosť. A z praktického hľadiska? Dá sa povedať, že práve tieto deti sú o čosi skôr samostatnejšie. Záleží od okolností a podmienok. Určite by sa na ne nemalo pozerať zvrchu, krivo, či ich vyčleňovať z kolektívu rovesníkov. To je vec, ktorú by si široká verejnosť mala uvedomiť.

zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre