streda , 22 septembra 2021
Home / Dieťa / Aktivity / S hammockmi a deťmi do prírody? Poďme!

S hammockmi a deťmi do prírody? Poďme!

Blíži sa sezóna jarno – letná a mnohí rodičia uvažujú o tom, kam s deťmi.

Samozrejme, najskôr do prírody. Tá nám ponúka mnoho možností.

Dobrodružstvo v jednom balení. Aj takto by sa to dalo nazvať
Dobrodružstvo v jednom balení. Aj takto by sa to dalo nazvať

Univerzálny hammock

Ak ste fanúšik stanovania, potešíme vás. Nie, nejdeme vám povedať, ako si vyrobiť stan, ani ako zabezpečiť stanovačku pre deti bez vás. Ideme sa trošku pozrieť na iný doplnok stanovačiek a výletov globálne. Hammocky, mnohí majú na to svojské názvy (napríklad aj univerzálny balič detí na cesty), sú tu dosť dlhú dobu a nie vždy si uvedomujeme, že ich používame. Sú pohodlné, sú použiteľné vo viacerých variantoch, a najmä ľahko zložiteľné, takže kamkoľvek s nimi do prírody pôjdete, nemusíte sa báť o batožinu a jej veľkosť.

Pri výrobe ide najmä o precíznosť
Pri výrobe ide najmä o precíznosť

Pán Jozef Hevera spracuváva a vyrába hammocky niekoľko rokov a priblížil nám nielen ich výrobu, ale dal aj pár rád ohľadom materiálov, bezpečnosti a tipov, kam s nimi.

Tak ako všetko kreatívne, aj tu ide o istý druh umenia. Ako dlho sa tvorbe, pán Hevera, venujete?

Celkovo k používaniu hammmocku som sa dostal klasicky cez kamaráta Emila. Vyskúšal som a bolo to, hneď po návrate z trojdňovej túry som si objednal komplet výstroj. A ako to už býva, začali sme s Emilom rozmýšľať čo a ako by sa dalo vylepšiť. Na trhu je množstvo výrobcov a modelov od najjednoduchších až po fakt “premakané” systémy za niekoľko stoviek eur. V tej dobe som pracoval ako sociálny pracovník a nemal som peniaze na taký systém, aký by som chcel. Začal som študovať články na nete, zháňať materiály a učiť sa šiť na mamkinom starom stroji. Spočiatku to šlo dosť pomaly. Časom som začal experimentovať s materiálmi a testovať ich na kamarátoch. Najviac ma baví šiť niečo nové, špekulovať čo a ako spraviť, aby to bolo najfunkčnejšie a trvácne. Teraz už ušijem komplet set hammock, celta, mosqitiera a zateplenie.
Nádych prírody, o ktorý by sme naše deti nemali nechať prísť
Nádych prírody, o ktorý by sme naše deti nemali nechať prísť
Od úplného začiatku sú to tri roky. Odvtedy som prešiel rôznymi materiálmi, systémami a spôsobmi vyhotovenia.

Z akého materiálu sa dá vyrobiť?

Podľa pána Heveru, z akéhokoľvek.

Na výrobu hammocku sa dá použiť prakticky čokoľvek primerane pevné. Voľba materiálu závisí od primárneho využitia. Na chatu či do interiéru sa používa napr. bavlnená látka, prípadne jej ekvivalenty. Sú síce pohodlné a trvácne, ale horšie zbaliteľné a objemnejšie. Pri namočení sú ťažké a dlho schnú. Sieťové sú zasa síce ľahšie, ale pri dlhšom ležaní dochádza k problémom s prekrvením. Prípadne menšie deti by sa mohli do siete zamotať.

Aké druhy nájdeme? Tipov je viac..

Ďalšou triedou sú nylonové alebo polyesterové hammocky. Tie sú najuniverzálnejšie, ľahké, priedušné a nezaberajú mnoho miesta. Sú však náchylné na prepálenie a roztrhnutie ostrými predmetmi. Najdrahšie hammock sety sú vyrobené zo špeciálnych látok s membránou napr. Goratext, Event a pod.

Už len batoh a ide sa :)
Už len batoh a ide sa 🙂

Je tu aj otázka bezpečnosti pre deti.

Ohľadom bezpečnosti by hammock mal byť v prvom rade pevný, dobre ukotvený a materiál na jeho výrobu by mal byť zdravotne nezávadný. Látka by nemala byť ošetrená zdraviu škodlivými chemikáliami (napr. niektoré impregnácie).

S takým hammockom je radosť cestovať, je ľahko zložiteľný, zbaliteľný, praktický. Kde všade s nimi možno ísť? Sú oblasti, ktoré sú pre vás osobne srdcovkou?

Nakoľko nemávam veľa času, tak sa túlam po okolí Michaloviec. No pravdu povediac, Vihorlatské vrchy sú pre mňa srdcovkou, a tak najčastejšie ma môže človek nájsť zaveseného tam. Inak aj v lete niekde pri vode. Prakticky si jednu stále beriem so sebou, ak niekde cestujem. Kamaráti s mojimi hammockami precestovali toho pomerne dosť. Za zmienku stoja Škandinávia, Balkán, Južná Amerika, Filipíny, USA. Občas mi príde nejaká fotka z ich ciest, čo ma vždy poteší.

No čo, milí rodičia, slniečko sa začína aktívnejšie hlásiť o slovo a príroda sa zobúdza. Čas na začatie potuliek po našej krásnej krajine, spolu s deťmi, nie? 🙂

Pánovi Jozefovi Heverovi ďakujeme za priblíženie výroby hammockov, aj za čas, ktorý nám venoval. 

zdroj: Facebook/DodyHammock

Komentáre

komentáre