štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / Batoľa / Rozhovor o zúbkoch a starostlivosti o ne u tých najmenších

Rozhovor o zúbkoch a starostlivosti o ne u tých najmenších

Zuby sú pre človeka veľmi dôležité a je na nás, adekvátne sa o ne starať a pristupovať k tejto starostlivosti zodpovedne. 

Ideálne, ak je tomu tak od útleho detstva.

S čistením zúbkov treba začať hneď

Veľa mamičiek zaujíma, ako sa zachovať v prípade prevencie a starostlivosti o zúbky u svojich ratolestí. Napríklad, kedy im začať zúbky čistiť, ako často, kedy nastupuje k čisteniu aj zubná pasta, či aj to, kedy ísť na prvú preventívku a či je lekárovou povinnosťou o nej informovať rodiča. Zaujíma to aj vás? Máme pre vás prvú časť rozhovou s odborníkmi z Dental Brothers, konkrétne Bc. Frederika Antušová, Bc. Paulína Melicharková. Dámy boli veľmi ochotné a niektoré otázky nám zodpovedali 🙂

Kedy ísť, čo škodí a ako čistiť zúbky?

1.Kedy začať umývať zúbky deťom?

S čistením ústnej dutiny dieťaťa by sme mali začať už pred prerezaním prvých zúbkov. Prvé zárodky sa ukladajú v ďasnách už počas druhého trimestra. Ak chceme, aby sa čistenie zúbkov stalo pre dieťa samozrejmosťou už v útlom veku, a neskôr i súčasťou každodenného život,a je najlepšie čistiť zatiaľ bezzubú ústnu dutinu dieťaťa navlhčenou gázou, či náprstkom, kedy ju zbavujeme baktérií a zároveň vytvárame u dieťaťa návyk na pocit čistých úst.

2.Aké zubné pasty môžu detičky od začiatku starostlivosti o zúbky, čo by mala obsahovať zubná pasta, ktorou si čistia zúbky?

Po prerezaní prvého zúbka začíname používať pri čistení zubov zubnú kefku a až v období, keď dieťaťa vie vypľúvať, pridáme i zubnú pastu. Množstvo pasty na kefke by mala predstavovať veľkosť hrášku a obsahovať do 500ppm fluoridu, ktorý slúži ako prevencia pred zubným kazom.

3.Ako často deťom treba umývať zúbky?

Deti by si mali umývať zúbky minimálne dva krát denne, a to ráno a večer, alebo i v iný ľubovoľný čas. Veľmi dôležité je tu práve dočisťovanie a kontrola čistenia zúbkov rodičmi.

4.Ako sa postupuje v prípade, že je na mliečnom zube kaz? Najmä, ak sa nájde u tých menších (3 roky)? Čo všetko vie najviac uškodiť detskému chrupu?

Konkrétny postup a liečba zubného kazu v detskom veku závisí hlavne od spolupráce samotného dieťaťa a rodičov. Najdôležitejšie je dbať na predchádzanie jeho vzniku správnou motiváciou, inštruktážou a podaním informácií, ako dieťaťu, tak aj rodičom, ktorí za stav mliečnych zubov svojich detí preberajú zodpovednosť. Najviac škodia detským zúbkom nesprávne stravovacie návyky, nedostatočná ústna hygiena, ako aj prenášanie baktérií z rodiča na dieťa, napríklad olizovaním lyžičky, či cumlíka.

5.Sú nejaké spôsoby upovedomenia o tom, že by mal ísť rodič k zubárovi na prehliadku? Že či je na to nejaký zákon, či by nemal o tom informovať, povedzme, pediater, pretože sa stretávam s tým, že rodičia ani netušia, že majú ísť na prvú prehliadku a ani kedy by mali ísť…

Realitou na Slovensku je, že väčšina rodičov prichádza do zubnej ambulancie s dieťaťom, až keď niečo bolí. S prevenciou by sa malo u detí začať už v období prerezávania prvých zúbkov, no v prípade, že rodičia o tejto možnosti nevedia, alebo o ňu nejavia záujem, nemožno ich k tomu nejako donútiť. Takáto návšteva zubnej ambulancie nesmie byť pre dieťa stresujúca, odohráva sa predovšetkým hravou formou a môže na ňu upozorniť i pediater dieťaťa.

zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre