utorok , 24 novembra 2020
Home / Hodnotenia / Produkty / Psychologický efekt interiérového dizajnu: Akú moc majú farby?

Psychologický efekt interiérového dizajnu: Akú moc majú farby?

Ľudská myseľ je komplikovaná a neuveriteľne komplexná. Len si predstavte, ako jeden človek vníma svet. Ovplyvňuje nás všetko.

A medzi faktory, ktoré majú vplyv na naše pocity, emócie a nálady, patria tiež farby.

Základné delenie farieb

Všeobecne sa farby delia na teplé a studené. Medzi teplé farby patrí napríklad červená, oranžová, ružová alebo žltá farba. Tieto farby v ľuďoch evokujú vášeň a akciu. Samozrejme, majú vplyv aj na negatívne emócie a môžu podnecovať napríklad hnev. Za studenú farbu je považovaná modrá, zelená či fialová farba. Chladné farby si ľudia spájajú s pokojom, harmóniou, no tiež nižšou aktivitou či smútkom.

Ako si vybrať vhodnú farbu?

V prvom rade by ste pri výbere farieb v žiadnom prípade nemali zabúdať na ich psychologický efekt. Každá farba v nás vyvolá inú emóciu, dokáže ovplyvniť našu momentálnu náladu a dlhodobo vyvažovať negatívne aspekty našich osobností.

Ak neviete, ako sa ďalej uberať a na akú farbu staviť, skúste si prečítať magazínové články, ktoré sa venujú bývaniu, alebo siahnite po knihe dekorácií. Tie vám zvyčajne pomôžu vyriešiť aj otázku podlahovej krytiny. Či je lepšia drevená podlaha, moderný vinyl, alebo aký kusový koberec si vybrať do obývačky.

Farby sa zaraďujú do troch skupín

Poznáme aktívne, pasívne a neutrálne farby. A vy si môžete vybrať farby v miestnosti podľa toho, čo by mala izba spĺňať a ako by na vás mala pôsobiť. Svetlé farby sú vo všeobecnosti považované za vzdušné a opticky zväčšujú miestnosť. Tmavé farby sú sofistikované a teplé a v miestnostiach vytvárajú intímnejšiu atmosféru. Je len na vás, na akú farbu stavíte. Vo všeobecnosti sa do spální hodia neutrálne alebo pasívne farby, ktoré nepôsobia rušivým dojmom. Do obývačky a kuchyne môžete voliť aj odvážnejšie odtiene.

Ako ste sa teda rozhodli? Našli ste ten pravý odtieň vhodný do vášho domu?

zdroj: jutex.sk/Pixabay

Komentáre

komentáre